Spis treści:
- Pestki z dyni - właściwości
- Olej z pestek dyni - wartości odżywcze
- Do czego stosować olej z pestek z dyni?
- Olej z pestek z dyni - przeciwwskazania
- Jak zrobić domowy olej z pestek z dyni krok po kroku?
- Olej z pestek dyni w kuchni
Pestki dyni kojarzą nam się przede wszystkim ze zdrową przekąską. Rzeczywiście są źródłem wielu witamin oraz składników mineralnych. Dodatkowo pestki dyni stanowią świetne źródło oleju roślinnego zawierającego nienasycone kwasy tłuszczowe. Dlatego warto wykorzystywać w swojej codziennej diecie nie tylko pestki dyni, ale także olej z pestek dyni. Właściwości tego produktu są naprawdę nieocenione. Zresztą przekonaj się sam.
Pestki z dyni - właściwości
Lubisz pestki z dyni? Właściwości tej przekąski są godne podkreślenia! W tych nasionach znajduje się sporo witaminy E, witaminy C, tiaminy, ryboflawiny, kwasu foliowego, niacyny, witaminy B6, jak również witamin A i K. Pestki dyni zawierają również wiele składników mineralnych, takich jak: wapń, cynk, magnez, fosfor, potas czy żelazo. Nie sposób nie wspomnieć również o kwasach tłuszczowych jednonienasyconych oraz wielonienasyconych, które mają bardzo dobroczynny wpływ na ludzki organizm.
Pestki dyni można spożywać w formie przekąski między posiłkami albo dodawać je do potraw. Możesz wykorzystać również olej z pestek dyni. Co ciekawe, możesz go również przyrządzić samodzielnie w domu. Ile trzeba pestek dyni, żeby zrobić litr oleju? Odpowiedź na pewno cię zaskoczy. Dowiedz się więcej!
Olej z pestek dyni - wartości odżywcze
Olej z pestek dyni jest bardzo znany w Chorwacji, Słowenii, Austrii czy Węgrzech. Również w naszym kraju zdobywa coraz większą popularność. Jest to olej tłoczony na zimno, w temperaturze około 35 stopni Celsjusza. Ważne, aby wybierać ten nierafinowany, czyli nieoczyszczony. Wówczas znajduje się w nim najwięcej cennych składników mineralnych oraz witamin. Trwałość takiego oleju wynosi około sześciu miesięcy od daty wytłoczenia. Oczywiście pod warunkiem, że przechowujemy go w ciemnej i szklanej butelce bez kontaktu światła i w temperaturze od czterech do 10 stopni Celsjusza.
Olej z pestek dyni zdecydowanie wyróżnia się na tle innych olejów. Ma dość charakterystyczny wygląd, smak, zapach i oczywiście szereg dobroczynnych właściwości. Charakteryzuje się jasnozieloną barwą z pomarańczowym odcieniem. Często znajdziemy też tego typu produkty w wersji ciemnozielonej z czerwoną poświatą. Taki wyjątkowy kolor wynika z obecności zielonych chlorofili oraz pomarańczowo-czerwonych karotenoidów. Jak smakuje olej z dyni? Jest łagodny, aromatyczny i czasem zyskuje lekko orzechowy posmak.
Dlaczego warto spożywać olej z dyni? Produkt ten ma właściwości przeciwzapalne i regeneracyjne. Uzdrawia jelita, organy wewnętrzne i krew. Często dodaje się go do leków na choroby wątroby, dróg żółciowych czy nerek. Lista jego zalet jest bardzo długa. Nie sposób wspomnieć o wszystkich jego plusach. Pamiętaj, że olej z dyni wzmacnia układ nerwowy, reguluje procesy trawienne, zapobiega marskości wątroby, próchnicy zębów oraz zmniejsza wewnętrzne procesy zapalne tkanek i stawów. Od lat olej ten stosuje się w medycynie ludowej ze względu na właściwości przeciwpasożytnicze. Produkt ten sprawdzi się również do pielęgnacji skóry - nawilży ją, ujędrni, a nawet spłyci zmarszczki. Dodatkowo wzmocni włosy, a nawet zapobiegnie łysieniu.
Do czego stosować olej z pestek z dyni?
Jak wykorzystać na co dzień olej z pestek dyni? Czy sprawdzi się do codziennych potraw? Produkt ten wydaje się dość nowy, a tak naprawdę wykorzystywany jest od lat. Jeżeli usilnie zastanawiasz się, do czego stosować olej z pestek dyni, to… popełniasz błąd. Produkt ten możesz stosować jak inne tego typu. Pamiętaj jednak, żeby ze względu na wysoką zawartość zdrowych kwasów tłuszczowych, nie ogrzewać go. Zatem produkt ten nie jest wskazany do smażenia, pieczenia, duszenia czy grillowania. Sprawdzi się za to do sałatek czy po prostu innych potraw na zimno. Wiele osób dodaje go na przykład do past do chleba czy po prostu jako dodatek do kanapek. Eksperymentuj, by znaleźć najlepszą dla siebie ścieżkę wykorzystania tego zdrowego i jakże pysznego produktu.
Wiele osób zastanawia się, co można smażyć na oleju z pestek z dyni. Tak jak wspomnieliśmy wyżej - produkt ten służy tylko do wykorzystania na zimno. Nie smaż zatem nic na oleju z pestek dyni i nie dodawaj go do gotujących się dań. Podgrzany straci swoje prozdrowotne właściwości. Możesz za to polać nim świeżo przygotowane, nieco stygnące danie. Doda odpowiedniego smaku i aromatu, przez co potrawa zyska charakteru. Jeżeli ktoś podpowiada ci, co można smażyć na oleju z pestek dyni, nie słuchaj go. Stosuj ten produkt zgodnie z zaleceniami.
Jak zrobić domowy olej z pestek z dyni krok po kroku?
Czy wiesz, że olej z pestek dyni możesz przygotować w zaciszu własnej kuchni? Podamy ci instrukcję! Zatem jak zrobić domowy olej z pestek z dyni krok po kroku? Od razu rodzi się pytanie - ile trzeba pestek dyni, żeby zrobić litr oleju? Należy przygotować około 2,5 kg nasion, które będą pochodziły najprawdopodobniej nawet z 30 sporych dyni. To sporo, ale pamiętaj, że litr oleju wystarczy ci na długo. To bardzo wydajny produkt, którego na co dzień używamy niewiele.
Olej z pestek dyni możesz przygotować na dwa sposoby. Pierwszy to tłoczenie ręczne. Oczywiście jest to metoda bardzo czasochłonna i żmudna - z pewnością zniechęci wiele osób. Na początek pestki dyni należy rozdrobnić młynkiem albo blenderem. Następnie mieszamy pestki dyni w takiej formie z niewielką ilością wody i ugniatamy, aż do uzyskania jednolitej masy. Następnie naczynie należy postawić na garnku z gotującą się wodą, aby pasta została podgrzana przez parę. Wszystko mieszamy drewnianą łyżką. Po podgrzaniu na kuchennym ręczniku albo gazie wyciskamy olej.
Zdecydowanie polecamy jednak drugi sposób, czyli przygotowanie oleju w domowej prasie do tłoczenia. Wystarczy włożyć pestki do specjalnego otworu i uruchomić sprzęt. Już po chwili uzyskamy domowy olej. Trzeba też pamiętać, że tym drugim sposobem możemy uzyskać znacznie więcej oleju z tej samej ilości pestek.
Zdecydowanie nie warto wyrzucać resztek po tłoczeniu. Tym drugim sposobem uzyskamy suche resztki, które można przełożyć do blendera i zmielić. W ten sposób wyprodukujemy domową mąkę, która sprawdzi się do ciast, sosów czy zup. W pierwszym przypadku, czyli ręcznego wyciskania, uzyskamy bardziej wilgotną papkę, do której można dolać wodę i w ten sposób uzyskać domowe mleko.
Olej z pestek z dyni - przeciwwskazania
Jakie są główne przeciwwskazania do stosowania oleju z pestek dyni? Oczywiście od razu nasuwa się alergia na dynie - choć uczulenia są rzadkie, warto uważać. Pestki dyni wciąż mogą wywołać reakcję alergiczną. Jeśli po zjedzeniu oleju pojawi się wysypka, świąd, katar lub trudności z oddychaniem, lepiej skonsultuj się z lekarzem.
Nie zaleca się też używania oleju u pacjentów z kamicą żółciową oraz diabetyków, ponieważ specyfik sprzyja wydalaniu żółci oraz może doprowadzać do hiperglikemii, co tylko niebezpiecznie pogłębi dolegliwości. Ostrożnością powinni się też wykazać nadciśnieniowcy przyjmujący regularnie leki obniżające ciśnienie. Olej z pestek dyni dodatkowo je obniży, co może prowadzić nawet do hipotensji.
Olej z pestek dyni w kuchni
Jeżeli jeszcze nie próbowałeś oleju z pestek dyni, koniecznie to zmień. To produkt nie tylko bardzo zdrowy, ale również smaczny. Nada nowej jakości wielu potrawom. Naszym zdaniem najbardziej pasuje do sałatek, jako przyjemny dressing. Wystarczy pokroić ulubione składniki, doprawić i polać odrobiną oleju. Taka potrawa będzie niezwykle wartościowa, smaczna i dla wielu osób dość innowacyjna. Warto spróbować i używać na co dzień. Dodaj olej do smarowideł kanapkowych czy po prostu jako dodatek do kanapek. Możesz też skropić nim zupę krem czy purée warzywne do dania głównego.
Olej z pestek dyni w kuchni to naprawdę uniwersalny specyfik - wypróbuj pyszny przepis na aromatyczny hummus curry z jego udziałem:
Hummus curry z pestkami dyni
Zobacz przepisHummus curry z pestkami dyni / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz także:
Na tym oleju lepiej nie smażyć. Ma prozdrowotne zastosowanie poza kuchnią »
Jak uratować twardą wątróbkę? Tylko te sposoby działają »
Takiego smalcu nie jedliście. Wymieniamy składniki i jest przepysznie »