Najlepsze przepisy na ogórki

Nigdy nie wyrzucaj "wąsów" kukurydzy

Długie włókna nazywane wąsami lub też znamionami kukurydzy, mają zaskakujący wpływ na zdrowie. Z tego względu nie powinniśmy ich wyrzucać.

Fot. 123RF/Picsel

Kupujesz świeże kolby kukurydzy, a przed ugotowaniem oczyszczasz je starannie z liści oraz charakterystycznych "wąsów". Miłośnicy kuchni meksykańskiej mogą wykorzystać liście, aby zrobić na przykład aromatyczne, meksykańskie tamale, jednak te drugie niemal natychmiast lądują w koszu. To duży błąd, ponieważ mają one zaskakujące właściwości i już od bardzo dawna są wykorzystywane w medycynie ludowej, jako naturalne lekarstwo na przykre dolegliwości.

Czym są "wąsy" w kukurydzy?

Charakterystyczne długie nitki, otaczające kolbę kukurydzy, występują w żeńskich kwiatostanach tej rośliny. W istocie są one nitkowatymi elementami słupka. Kiedy kukurydza zaczyna rosnąć, wraz z liśćmi znamiona otaczają ziarna, zabezpieczając je przed uszkodzeniami oraz ptakami. Niestety, kiedy kolby dojrzeją, wiele osób pozbywa się nitkowatych znamion, traktując je jako bezużyteczny element rośliny, który w najlepszym wypadku może posłużyć jako nawóz lub element dekoracyjny dla miłośników rękodzieła. Tymczasem okazuje się, że niepozorne "wąsy" mogą stać się remedium na wiele przykrych dolegliwości, o czym od dawna wiedzą osoby, zgłębiające tajniki medycyny naturalnej.

Reklama

Jakie właściwości mają znamiona kukurydzy?

Najcenniejszą substancją, jaką znajdziemy w kukurydzianych "wąsach", są flawonoidy czyli bardzo silne antyoksydanty, które wspierają usuwanie toksyn z organizmu, zmniejszają ryzyko wystąpienia stanów zapalnych oraz przyspieszają proces regeneracji komórek organizmu. Dodatkowo, znamiona kukurydzy zawierają w sobie sporą dawkę białek, witamin oraz składników mineralnych.

Medycyna ludowa zaleca stosowanie znamion w przypadku bólu mięśni, problemów z układem moczowym, krzepliwością krwi lub zbyt wysokim ciśnieniem. Bardzo często są wykorzystywane także, aby przywrócić prawidłową pracę nerek i wątroby. Bywają również traktowane jako remedium na skołatane nerwy, brak apetytu i problemy żołądkowe.

Jak przygotować napar ze znamion kukurydzy?

Aby wykorzystać właściwości znamion kukurydzy, należy przygotować z nich leczniczy napar. W tym celu powinniśmy zalać kilka łyżek wysuszonych "wąsów" niedużą ilością wrzątku i odstawić do zaparzenia na kilkanaście minut. Po tym czasie powstanie herbatka, którą należy popijać między posiłkami. Bardzo ważnym jest, aby do takiego naparu nie dodawać cukru, gdyż jest on już sam w sobie dosyć słodki, a substancje słodzące mogą osłabić jego działanie.

 

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Kotlety de volaille

Dzisiaj pyszne kotlety z wyciekającym masłem i rozpływającym serem żółtym. Py...

Odsłon: 80

15 min
7
30 min
3
Ciasta Ciasto budyniowe smerfowe

Budyniowce na petitkach to nasze ulubione ciasta. Trochę takie awaryjne, czyl...

Odsłon: 256

30 min
5

Polecane artykuły

Informacje Chłodnik bułgarski lub litewski, a może hiszpańskie gazpacho. Wyśmienite dania na gorące dni

Żar lejący się z nieba w trakcie letnich miesięcy nie sprzyja apetytowi. Warto w tym czasie stawiać na orzeźwiające potrawy, które pomogą nieco łat...

1
Informacje Zaskakujący miks dwóch polskich klasyków. Co zrobić z porzeczkoagrestu?

Niewiele osób wie o istnieniu tego bogatego w witaminy owocu. Niezależnie od tego, czy będziecie go zajadać na surowo, jako zdrową przekąskę, czy j...

5
Informacje Najlepsze ciasta z owocami. Te przepisy to absolutne klasyki wśród deserów

Ciasta z owocami są prawdziwym symbolem lata. Gdy trwa sezon na soczyste truskawki, maliny czy śliwki, warto z niego skorzystać i przygotować lekki...

8
Informacje Co zrobić z młodego czosnku? Możesz ukisić, upiec, a młode pędy zblanszować

Wraz z nadejściem wiosny i lata w sklepach i na straganach zaczynają pojawiać się sezonowe warzywa, a wśród nich młody czosnek – znany z intensywne...

9