Fot. 123RF/Picsel
Organizm dorosłego człowieka w 60-70 proc. składa się z wody, zrozumiałe więc, że każdego dnia powinniśmy dostarczać mu płynów, by mógł właściwie funkcjonować. Picie zbyt małych jej ilości w pierwszej kolejności negatywnie wpływa na stawy i kręgosłup, które mogą zacząć boleć. Pojawia się nadciśnienie tętnicze i problemy z trawieniem, a to powoduje otyłość. Dlatego ważnym elementem odchudzania jest codzienne nawadnianie organizmu.
Ile pić wody dziennie?
![Smaker](https://assetssmaker.iplsc.com/images/logo-advert.png?v1)
Przyjmuje się, że dorosły człowiek powinien wypijać jeden mililitr wody na jedną spożytą kalorię. Inne źródła podają 30 ml wody na każdy kilogram ciała. Niezależnie od przyjętej metody w przypadku kobiet wychodzi około 1,5 l dziennie. Płyny przyjmujemy również w pożywieniu, szczególnie jedząc owoce, warzywa czy zupy. Oczywiście u osób, które prowadzą bardzo aktywny fizycznie tryb życia, wzrasta zapotrzebowanie na wodę. Podobnie dzieje się w upalne dni.
Właściwości oczyszczające
Niezwykle ważne w procesie odchudzania jest oczyszczenie organizmu. Picie wody, szczególnie z dodatkiem niewielkiej ilości soku z cytryny, pomaga usunąć toksyny z jelit. Najlepiej pić ją na czczo zaraz po przebudzeniu. Woda wspomaga również wydalanie, gdyż usprawnia pracę układu trawiennego i pomaga usuwać uboczne produkty przemiany materii.
Hamowanie głodu
W celu zahamowania uczucia głodu zaleca się wypicie szklanki wody 15 minut przed planowanym posiłkiem. Dzięki temu nie będziemy łapczywie jeść, a może nawet uda nam się zmniejszyć spożywane porcje. Jak szacują dietetycy, ta metoda pomaga ograniczyć ilość spożytych kalorii nawet o 10 proc., czyli aż 250 kalorii. Przy okazji warto obalić popularny mit. Nie ma nic złego w piciu wody w trakcie jedzenia. Jeśli mamy na to ochotę, jak najbardziej możemy to robić, gdyż nie wpływa ona w żaden sposób na enzymy, a w dodatku szybko się wchłania i bierze udział w procesach trawiennych.
Przyspieszenie metabolizmu
Woda jest rozpuszczalnikiem licznych ważnych dla naszego organizmu związków chemicznych. Jest niezbędnym składnikiem zachodzących u nas reakcji biochemicznych, bez niej nie moglibyśmy prawidłowo funkcjonować. Uczestniczy w usuwaniu z organizmu zbędnych produktów przemiany materii, ale również umożliwia transport składników odżywczych. W dodatku woda ułatwia spalanie tkanki tłuszczowej, co jest niezwykle istotne dla odchudzających się osób.
Zobacz też: Pij zalecaną dawkę wody przez miesiąc, a efekty cię zaskoczą
Jak i co pić?
Wiele w ostatnim czasie rozmawia się o kranówce. Według badań Europejskiej Organizacji Współpracy na rzecz Benchmarkingu w Krakowie mamy drugą na świecie pod względem czystości wodę płynącą z kranu. Nie tylko nasza dawna stolica może się poszczycić zdatną do picia kranówką, mieszkańcy pozostałych polskich miast również nie muszą się martwić o jej jakość. Czy ma zatem jakieś wady?
- Niestety tak - mówi Marzena Lewandowska - dyrektor marketingu z firmy Aquaphor. producenta filtrów do wody z jonowymiennym włóknem Aqualen. - Wodociągi dezynfekują wodę chlorem, który nadaje jej nieprzyjemny smak i zapach. Sam ten pierwiastek w niewielkich ilościach nie wpływa negatywnie na nasze zdrowie, jednak problem mogą stanowić szkodliwe chlorowcopochodne, które powstają w wyniku oczyszczania wody. Im woda bardziej zanieczyszczona w fazie początkowej, tym więcej znajdzie się ich w naszej szklance. Dlatego wodę z kranu powinniśmy oczyszczać. Dzbanek filtrujący prócz chloru i jego pochodnych, dodatkowo usuwa żelazo, metale ciężkie i pestycydy, a także ropopochodne i zanieczyszczenia mechaniczne. Dodatkowo zmiękcza on również twardą polską wodę, usuwając z niej kamień. Dzbanki z opatentowanym przez AQUAPHOR specjalnym włóknem o nazwie Aqualen pozwalają na osiągnięcie najwyżej jakości oczyszczania wody przy maksymalnej wydajności wkładu. Wodę można spokojnie filtrować na 1 wkładzie nawet do 2 miesięcy.
Podsumowując, picie wody nie powoduje chudnięcia, ale zdecydowanie pomaga w zrzucaniu zbędnych kilogramów, przyspieszając cały proces. Ważne jednak, by wybierać odpowiednią wodę, która nie zatruje naszego organizmu.
Artykuł powstał we współpracy z marką Aquaphor