Spis treści:
- Jakie właściwości mają płatki owsiane?
- Jak zrobić napar z płatków owsianych?
- Na co pomaga napar z płatków owsianych?
- Jak pić napar z płatków owsianych?
Płatki owsiane używamy najczęściej do klasycznej owsianki na śniadanie. Nie wszyscy jednak wiedzą, że można przygotować z nich również prozdrowotny napój. W poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania, jak go zrobić, jakie ma właściwości oraz jak pić napar z płatków owsianych, by zadziałał najlepiej.
Jakie właściwości mają płatki owsiane?
Płatki owsiane są produktem, który jest bogaty w składniki odżywcze. Przy stosunkowo niskiej kaloryczności charakteryzuje je świetny skład. Stanowią źródło błonnika pokarmowego, białka oraz węglowodanów. Dodatkowo są prawdziwą skarbnicą minerałów i witamin, takich jak m.in.:
- fosfor,
- magnez,
- żelazo,
- mangan,
- miedź,
- cynk,
- witaminy z grupy B.
Jak zrobić napar z płatków owsianych?
Płatki owsiane spożywane są w różnych formach. Coraz popularniejsza staje się herbata owsiana, która bardzo korzystnie wpływa na nasz organizm. Podpowiadamy, jak zrobić napar z płatków owsianych:
Składniki:
- 100 g płatków owsianych,
- 600 ml wody,
- 25 g miodu,
- laska cynamonu.
W celu przygotowania herbaty owsianej musimy wlać wodę do garnka i doprowadzić ją do wrzenia. Następnie dodajemy pozostałe składniki i gotujemy mieszankę przez około pół godziny, co jakiś czasem mieszając ją. Po upływie 30 minut przykrywamy garnek i odstawiamy go na co najmniej godzinę. Na koniec odcedzamy napar i przelewamy go do szklanej butelki.
Na co pomaga napar z płatków owsianych?
Popularność, jaką zyskuje herbata z płatków owsianych, nie jest bezpodstawna. Jest on niezwykle wartościowym napojem dla naszego organizmu. Oto, na co pomaga napar z płatków owsianych:
- Trawienie – napój owsiany pozwala naszemu organizmowi lepiej wchłaniać substancje odżywcze, poprawia pracę jelit i likwiduje stany zapalne.
- Metabolizm – napar z płatków owsianych przyspiesza metabolizm, ponieważ pożywienie nie zalega w jelitach i nie wytwarzają się duże ilości gazów. Wpływa to również na zwalczanie wzdęć oraz niestrawności.
- Kontrolowanie poziomu wody w organizmie – herbata działa moczopędnie i zawiera duże ilości potasu oraz sodu, dzięki czemu nie mamy problemu z zatrzymującą się wodą.
- Obniża poziom stresu – napar pomaga zwalczać niepokój, poprzez likwidację zgromadzonych w organizmie toksyn, które pojawiły się na skutek produkcji kortyzolu.
- Reguluje neuroprzekaźniki w organizmie – witaminy i składniki mineralne zawarte w naparze normują ciśnienie krwi i niwelują stany stresowe.
- Chroni układ sercowo-naczyniowy – płatki owsiane zawierają kwas linolowy i beta-glukan, dzięki czemu obniżają stężenie cholesterolu i trójglicerydów we krwi. W ten sposób zapobiegają rozwojowi miażdżycy i zawałom serca.
Jak pić napar z płatków owsianych?
Herbatę owsianą należy pić 3 razy w ciągu dnia, najlepiej przed posiłkiem. Pierwszą dawkę naparu należy spożyć tuż przed śniadaniem, drugą 15 minut przed obiadem, a trzecią na kwadrans przed kolacją.
Jednorazowo można spożyć około 240 ml herbaty z płatków owsianych. Napar powinien być stosowany przez 3 dni w tygodniu.
Zobacz także:
Kawa popularna w PRL-u powraca. Nie podnosi ciśnienia, odżywia ciało, likwiduje zaparcia »
Dlatego wątróbka jest twarda jak podeszwa. Trik, by rozpływała się w ustach »
Tylko jedna mąka gwarantuje idealne kopytka. Nigdy się nie rozlecą! »