Spis treści:
- Co to jest sorgo?
- Odmiany sorgo
- Sorgo - wartości odżywcze
- Sorgo - właściwości prozdrowotne
- Sorgo - przeciwwskazania
- Sorgo - zastosowanie
Co to jest sorgo?
Sorgo to roślina z rodziny wiechlinowatych, występująca w ok. 60. gatunkach, naturalnie w Afryce, Indiach, Chinach i Ameryce Środkowej. Cechuje się odpornością na suszę i wysoką temperaturę, m.in. dlatego zajmuje piąte miejsce na świecie wśród zbóż pod względem obszaru upraw. W zależności od odmiany mierzy od pół do czterech metrów. Ma proste źdźbła oraz długie i wąskie liście. Jej ziarna są bogate w składniki odżywcze i stosuje się je jako żywność i paszę. Co ciekawe, zboże to było uprawiane już 10000 lat temu. Stanowi główne źródło kalorii i białka dla milionów mieszkańców w Afryce i Azji.
Odmiany sorgo
Sorgo hodowane jest także w Europie. Do najpopularniejszych odmian należą sorgo dwubarwne, sorgo sudańskie (tzw. trawa sudańska) i połączenie sorgo z trawą sudańską - wszystkie stosowane głównie do produkcji paszy i biopaliw.
W Polsce nie ma zarejestrowanych żadnych naturalnie rosnących odmian tego zboża, jednak jest ono dostępne do uprawy i do zakupienia. Najpopularniejsze typy sorgo w naszym kraju to: Nutro Honey, Rona I, Sucrosorgo 506 i Biovital. Są to głównie mieszanki sorgo i trawy sudańskiej, używane do produkcji paszy, zielonki i kiszonek.
Odmiany zboża, których używa się do jedzenia, to przede wszystkim sorgo białe oraz brązowe, czerwone i czarne (które mają cenniejsze właściwości). Z sorga białego przygotowuje się najczęściej kasze i mąki, a z czerwonego i brązowego - produkty alkoholowe.
Sorgo - wartości odżywcze
Wartości odżywcze sorga są niezwykle cenne dla organizmu. Co warto zaznaczyć już na początku, każda z jego odmian - biała, brązowa, czerwona i czarna, jest bezglutenowa i ma niski indeks glikemiczny. Właśnie dlatego zboże bez obaw mogą jeść zarówno chorujący na celiakię, jak i diabetycy.
Sorgo brązowe, czerwone i czarne jest szczególnie wartościowe dla organizmu, ponieważ zawiera dużą dawkę polifenoli. To przeciwutleniacze o silnych antyoksydacyjnych i przeciwzapalnych właściwościach. Co więcej, to też źródło białka, skrobi, błonnika pokarmowego i kwasów tłuszczowych.
Jest jedynym zbożem, obok kukurydzy i pszenicy durum, które zawiera dużą ilość prowitaminy A i beta-karotenu. Dostarcza również witamin z grupy B, potasu, magnezu, żelaza, cynku i miedzi.
Sprawdź także: Jakie są najzdrowsze sposoby przygotowywania jajek?
Sorgo - właściwości prozdrowotne
Błonnik pokarmowy zaspokaja apetyt na dłużej, a skrobia sorgo jest wolniej trawiona niż w przypadku innych zbóż. Właśnie dlatego do właściwości prozdrowotnych sorgo należy odchudzanie. Jego regularne jedzenie pozwoli zmniejszyć napady głodu i kontrolować porcje spożywanych posiłków.
Także cenne polifenole korzystnie wpływają na ludzki organizm. Zboże dwukrotnie skuteczniej (niż inne jego gatunki) usuwa szkodliwe działanie wolnych rodników i redukuje stres oksydacyjny, powodujący stany zapalne i szybsze starzenie się komórek. Dzięki antyoksydantom wykazuje też właściwości przeciwnowotworowe, obniża poziom cukru we krwi, hamując wchłanianie glukozy. Zmniejsza również ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, m.in. regulując poziom cholesterolu we krwi.
Sorgo - przeciwwskazania
Choć wiadomo już, co to jest sorgo i dlaczego warto je jeść, trzeba jeszcze wspomnieć o przeciwwskazaniach do jedzenia sorga. Będzie to reakcja alergiczna - jeśli po spożyciu zboża poczujesz mrowienie w buzi, spuchną ci usta lub poczujesz mdłości, zbadaj się pod kątem uczulenia.
Natomiast sorgo zalecane jest diabetykom, osobom chorującym na celiakię i będącym na diecie redukcyjnej.
Sorgo - zastosowanie
Sorgo w kuchni znajduje wiele zastosowań. Ma łagodny, czasem słodkawy smak i chłonie aromaty innych składników dania. Dostępny jest w sklepach w formie mąki i kaszy.
Kasza to świetny zamiennik dla ziemniaków czy ryżu, ponieważ dostarcza skrobi. Stosuje się ją też do kaszek i owsianek, ale także do potrawek czy wegańskich burgerów. Z kolei mąki używa się m.in. do pieczenia chleba i produkcji napojów alkoholowych. Może być bazą do przyrządzenia placków, gofrów, naleśników i pierogów. Jeśli wymienisz w przepisie mąkę pszenną na mąkę z sorgo, dodaj odrobinę skrobi kukurydzianej, żeby nieco uelastycznić ciasto.
Jak wykorzystać sorgo w kuchni? Zastosowanie tego zboża jest naprawdę duże - odkryj pyszne przepisy:
4. Sorgo z warzywami i piersią kurczaka
Zobacz przepisSorgo z warzywami i piersią kurczaka / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Placek kefirowy ze śliwkami
Zobacz przepisPlacek z mąki sorgo / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz także:
Kawa popularna w PRL-u powraca. Nie podnosi ciśnienia, odżywia ciało, likwiduje zaparcia »
Dlatego wątróbka jest twarda jak podeszwa. Trik, by rozpływała się w ustach »
Tylko jedna mąka gwarantuje idealne kopytka. Nigdy się nie rozlecą! »