Dania jednogarnkowe

Życie to woda. Być może takie stwierdzenie brzmi nieco banalnie, ale jest bardzo prawdziwe. Organizm człowieka w ponad 70 procentach składa się z wody. H2O, choć nie dostarcza energii, jest niezbędna do tego, by normalnie funkcjonować.

Fot 123RF/Picsel

Niestety, wiele osób bagatelizuje konieczność picia wody. Przyjmuje się, że dorosły człowiek, ważący około 60 - 70 kilogramów, powinnien przyjmować codzienne dwa liry wody. Najlepiej czystej, bez dodatku cukru czy substancji barwiących. Według badań, niemal 80 proc. Polaków pije tylko litr wody dziennie. To połowa sugerowanej dawki. Eksperci biją na alarm! Takie ograniczanie wody ma tragiczne konsekwencje dla zdrowia, ale także i życia.

Dawka niezbędna

Sprawdź, jak bardzo zmieni się twoje ciało, jeżeli przez miesiąc będziesz pilnować, by codziennie wypijać zalecaną przez specjalistów ilość wody! Po pierwsze dowiedz się, jaką porcję wody powinnaś przyjąć. Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności EFSA wydała zalecenia, z których wynika, że dorosły człowiek ,w zależności od płci, powinien przyjmować 2 - 2,5 litra wody dziennie. W tej dawce mieści się także z woda, którą przyswajamy w czasie jedzenia produktów stałych. Szacuje się, że stosując zbilansowaną dietę, wzbogacamy ciało o 20 proc. z zalecanej ilości wody. Oczywiście, kiedy robi się cieplej lub jesteśmy bardziej aktywni fizycznie, potrzebujemy więcej wody. Więcej pić muszą także kobiety w ciąży czy te karmiące piersią. Przyjmuje się, że dobowa podaż wody niezbędna do normalnego funkcjonowania organizmu powinna być nie mniejsza niż 1ml/1 kcal wytwarzanej energii. Niektórzy do wyliczenia odpowiedniej dla swojej wagi dawki wody korzystają z takiego wzoru.

Codzienne zapotrzebowanie na wodę = 1500 ml + (a x 20 ml), gdzie a = masa ciała - (minus) 20 kilogramów.

Niektórzy uważają, że zaleconą dawkę wodę mogą wymienić na każdy, inny napój. Niestety nie jest to do końca właściwe. Kawa, herbata czy inne trunki zawierające kofeinę działają moczopędnie i poniekąd bardziej odwadniają niż nawadniają organizm.

Zobacz też: Picie wody, a odchudzanie - na co zwracać uwagę

Piękna cera

Liczne badania kliniczne potwierdziły, że picie czystej wody (mineralnej, źródlanej lub kranówki przefiltrowanej przez specjalny dzbanek) w odpowiednich ilościach (przynajmniej 1 litr czystej wody, a nie jakichkolwiek napojów) upiększa skórę. Dzieje się tak dlatego, że skóra jest optymalnie nawilżona, gdy zawiera około 30 proc. wody. Nawilżona cera jest miękka, gładka i promienna. Niedobór wody powoduje, że wygląda szaro i jest przesuszona. Po pewnym czasie zaczyna także swędzieć i łuszczyć się. Naukowcy wyliczyli, że jeżeli przez minimum 30 dni, codziennie, będziesz pić zalecaną ilość wody, to nawilżenie skóry wzrośnie o ponad 10 procent!

Smuklejsza sylwetka

Wiele odchudzających się osób rezygnuje z picia zalecanej ilości wody, bo uważa, że to niepotrzebne kilogramy, które kumulują się w organizmie. Takie podejście jest jednak bardzo zgubne. Odwodniony organizm ma problemy ze spalaniem tkanki tłuszczowej. To właśnie pozbawiona kalorii woda pobudza procesy metaboliczne. Naukowcy szacują, że wypicie szklanki czystej wody na czczo, przyspiesza przemianę materii nawet do 20 procent! W dodatku wodą można nieco oszukać żołądek - wypita przed jedzeniem wypełnia żołądek, dzięki czemu jemy mniej. Picie wody pobudza również proces termogenezy, do przeprowadzenia którego organizm zużywa spora dawkę energii, a więc przy okazji pali zbędne kalorie. Pijąc zalecaną (lub nieco większą) ilość wody można zrzucić w ciągu miesiąca nawet 2 kilogramy!

Lśniące włosy

By włosy były piękne i lśniące wymagają odpowiedniego wsparcia od wewnątrz. Nie pomogą najlepsze odżywki i szampony, jeśli nie zapewni się im odpowiedniego nawodnienia od środka. Zwłaszcza latem nie można zapomnieć o dodatkowym łyku wody dedykowanym puklom, ponieważ promienie UV i ciepły wiatr bardzo je wysuszają. Zbyt mała liczba wody wypita w ciągu dnia doprowadza do tego, że włosy stają się łamliwe i dużo wolniej rosną. Po 30 dniach picia właściwej ilości wody staną się za to zauważalnie bardziej miękkie, gładkie i zdrowe.

Oczyszczenie

Wiele osób wierzy, że picie ziołowych herbatek przez kilkanaście dni oczyści ich organizm z nagromadzonych toksyn. To nie do końca prawda. Takie mieszanki mają zwykle działanie przyspieszające wypróżnianie i zbyt często stosowane mogą być po prostu groźne. Tak naprawdę to woda jest istotnym czynnikiem wielu procesów, w czasie których organizm pozbywa się toksyn. Niedobór wody powodować może kumulację w organizmie szkodliwych efektów przemiany materii.

Zobacz też: Woda z karnu - fakty i mity

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
3
Pieczywo Obwarzanki

Obwarzanki to pyszne pieczywo które możemy przygotować w domowym zaciszu i ci...

Odsłon: 184

30 min
3
15 min
3

Polecane artykuły

Informacje Obiad na 2 dni. Propozycje szybkich dań dla zapracowanych

Obiad na dwa dni to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą zaoszczędzić czas i energię w codziennej rutynie. Przygotowując posiłek na kilka dni,...

2
Informacje Cztery skuteczne sposoby, dzięki którym ograniczysz marnowanie żywności

Marnowanie żywności to problem wielowymiarowy. Można spojrzeć na niego z perspektywy społecznej – gdy mnóstwo ludzi na świecie głoduje, część wyrzu...

0
Informacje Dania z makaronem dla cukrzyków. Smaczne, zdrowe i z niskim indeksem glikemicznym

Makaron może być smacznym i zdrowym posiłkiem także dla osób z cukrzycą. Pod warunkiem, że postawimy na jego odpowiedni rodzaj i sposób przygotowan...

4
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Wege kapuśniak, golonki z indyka w marynacie BBQ, sernik jogurtowy na zimno

W 526. odcinku programu "Ewa Gotuje" prowadząca udowodni widzom, że klasyczne potrawy da się przyrządzić w wyjątkowy sposób. Popularna w Polsce zup...

1