Dania jednogarnkowe

Przed zakupem lodówki długo analizujemy szereg jej parametrów. Obecnie, ze względu na rosnące koszty energii, na świeczniku jest sprzęt energooszczędny. To, dlatego pierwszym elementem podlegającym dogłębnej analizie jest klasa energetyczna. Jej odniesieniem jest średnie roczne zużycie energii przy standardowym użytkowaniu. Inną kwestią, na którą zwraca uwagę wiele osób, jest emitowany przez to urządzenie hałas. W dobrej lodówce nie powinien on przekraczać około 32 dB.

Równie istotnymi parametrami lodówki są pojemność oraz ustawność. W zasadzie łączą się one w pewien sposób ze sobą, wpływając na wygodę korzystania z tego urządzenia. Warto zwrócić także uwagę na pojemne lodówki side by side. Dokładna analiza parametrów sprzętu do przechowywania żywności pozwoli zakupić sprzęt wolnostojący lub do zabudowy, który spełni oczekiwania. 

Pojemność lodówki - jak wybrać urządzenie skrojone na wymiar? 

Pojemność użytkowa lodówki to parametr, który jest podawany przez producentów w litrach. Powinniśmy w tej kwestii wziąć pod uwagę przede wszystkim liczbę domowników. Możemy przyjąć, że jedna osoba potrzebuje chłodziarki o pojemności ok. 120 litrów. Na każdego kolejnego domownika przypada z kolei dodatkowe 30 litrów. W takim przypadku lodówka dla pary powinna mieć pojemność minimum 150 litrów. W przypadku małżeństwa z dwójką dzieci rozsądnym rozwiązaniem będzie z kolei wybranie modelu o pojemności 210 litrów. Pozwoli to na zmieszczenie produktów nawet z dużych, tygodniowych zakupów. Osobną kwestią jest znajdujący się w lodówkach zamrażalnik, w którym trzymamy produkty w obniżonej temperaturze. Tutaj sprawa jest już jednak indywidualna. Wszystko zależy od tego, czy kupujemy mrożonki, a jeśli tak, to w jakiej ilości. Dla niektórych osób wystarczające będzie kilkanaście litrów pojemności zamrażarki. Mówimy o sytuacji, w której w tym miejscu trzymamy podstawowe produkty, takie jak mrożone dania gotowe czy też lody. Jeśli jednak chcemy mrozić także mięso, owoce i warzywa, pojemność chłodziarki powinna osiągnąć już co najmniej kilkadziesiąt litrów, i to najlepiej, gdy dostępne będą różne komory chłodzenia, w których umieścimy dopasowane względem rodzaju produkty. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której wymieszają się ze sobą ich zapachy, przez co po rozmrożeniu okaże się, że stracą one swoje walory smakowe. 

Co wpływa na wygodę użytkowania lodówki? 

Kupując chłodziarko-zamrażarkę, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na pojemność wnętrza, lecz również na ustawność. To parametr, który mówi o tym, czy układanie produktów w lodówce jest wygodne i czy można maksymalnie skorzystać ze wszystkich możliwości ich chłodzenia. Nowoczesny sprzęt tego typu, dla zwiększenia wygody, powinien przede wszystkim zapewniać możliwość samodzielnej modyfikacji ustawienia półek, co pozwoli na ich dopasowanie do indywidualnych preferencji. Dobrym rozwiązaniem jest ustawna lodówka ze specjalną szufladą, w której utrzymywana jest niższa temperatura niż w innych częściach urządzenia. Jest ona dostępna m.in. w ofercie znanego producenta - marki Electrolux. W takiej szufladzie możemy przechowywać m.in. pokrojone wędliny i sery. Równie ciekawą opcją, wpływającą korzystnie na ustawność lodówki, jest dostępny w urządzeniach marki Electrolux system TwinTech® No Frost, utrzymujący naturalną wilgotność produktów. Dzięki niemu odmrażanie lub generalne czyszczenie lodówki jest potrzebne rzadziej, a produkty znajdujące się w lodówce dłużej utrzymują świeżość. 

Wybierając lodówkę, powinniśmy zwrócić również uwagę na półki na drzwiach. Okazuje się, że są one sporym polem do popisu dla projektantów. Przede wszystkim istotne jest to, czy takie półki są montowane na całą szerokość drzwi, czy też do dyspozycji mamy tylko małe balkoniki do połowy drzwi. Gdy są one węższe, zmniejsza to pojemność, a w konsekwencji - wygodę użytkowania lodówki. Istotna jest również ich głębokość. Dobrze zaprojektowane półki na drzwiach powinny umożliwiać umieszczenie w nich dużych produktów, np. butelek. Te powinny być jednak zlokalizowane w specjalnych stelażach. Taki element posiada większość nowoczesnych lodówek. Można na nim przechowywać mleko i inne napoje. Istotne jest to, by taki stelaż posiadał zagłębienia na butelki, ułatwi to przechowywanie. Dzięki temu butelki wpadają w przerwy między drutami. Na wygodę użytkowania lodówki wpływ ma także z pozoru tak błahy element, jak panel sterowania. Istotny jest jego typ. Lodówka może posiadać elektroniczny panel sterujący lub klasyczne pokrętła do regulacji. Pierwszy wariant jest bardziej komfortowy w codziennym użytkowaniu. Inne funkcje ułatwiające korzystanie z lodówki to np. kostkarka do lodu, dystrybutor wody czy też powłoka antybakteryjna uwalniająca jony srebra, które hamują rozwój bakterii, grzybów i pleśni. Jeśli chodzi o inne rozwiązania techniczne, sporym zainteresowaniem cieszą się ponadto modele lodówek wyposażone w cichy domyk (tzw. softclose) oraz sprężarkę liniową z konwerterem, zmniejszającą zużycie prądu, a nawet aplikacje na smartfony, które sprawdzają na bieżąco stan urządzenia. 

To jednak nie wszystko, co przygotowali producenci lodówek. Ciekawym rozwiązaniem może być zakup urządzenia typu side by side. Co je wyróżnia i sprawia, że cieszą się one obecnie tak dużym zainteresowaniem? 

Lodówki side by side i ich zalety 

Lodówka side by side to dwudrzwiowe urządzenie. W odróżnieniu od większości modeli klasycznych z jednej strony posiada ona chłodziarkę, a z drugiej zamrażarkę. Takie rozwiązaniu pozwala na osiągnięcie większej przestrzeni użytkowej. Oprócz tego, przy otwartych drzwiach, łatwiej będzie nam wyjąć z takiej chłodziarki wybrane produkty. Ponadto lodówki side by side mają w większości opcję regulacji półek, a także posiadają wydzielone strefy na różne produkty, jak np.  jajka, mleko, warzywa i owoce. Takie przegrody posiada również niejednokrotnie chłodziarka. Panuje w nich zróżnicowana temperatura. Zyskujemy przez to pewność, że poszczególne produkty różnego typu będą odpowiednio zamrożone i nie ulegną przez to zepsuciu, tj. np. lody po wyjęciu będą gotowe do zjedzenia, a mięso - dostatecznie zamrożone. Lodówki side by side doskonale sprawdzają się w dużych gospodarstwach domowych. Mają one bowiem nieco większą pojemność niż klasyczne urządzenia tego typu. Zwykle jest to 500-600 litrów. Pozwalają one zatem na dobre ułożenie żywności nawet po dużych zakupach. Dzięki takiemu urządzeniu każdy z produktów znajdzie swoje miejsce, dopasowane względem poziomu chłodzenia lub zamrożenia. Ceny lodówek side by side są często nawet 2-3 razy wyższe niż sprzętu klasycznego. Mimo tego zalety, które posiadają, sprawiają, że warto rozpatrzyć ich zakup, jeśli mamy takie możliwości finansowe, a w pomieszczeniu, w którym chcemy je umieścić, jest również odpowiednia ilość miejsca.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Sałatki Sałatka jarzynowa tradycyjna

Tradycyjną sałatkę jarzynową podajemy najczęściej na święta lub duże uroczyst...

Odsłon: 1220

30 min
8
15 min
23
Zupy Rosół drobiowo - wołowy

Rosół to jedna z najpopularniejszych i cenionych zup polskiej kuchni. Jest py...

Odsłon: 184

15 min
8

Polecane artykuły

Informacje Dania z makaronem dla cukrzyków. Smaczne, zdrowe i z niskim indeksem glikemicznym

Makaron może być smacznym i zdrowym posiłkiem także dla osób z cukrzycą. Pod warunkiem, że postawimy na jego odpowiedni rodzaj i sposób przygotowan...

2
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Wege kapuśniak, golonki z indyka w marynacie BBQ, sernik jogurtowy na zimno

W 526. odcinku programu "Ewa Gotuje" prowadząca udowodni widzom, że klasyczne potrawy da się przyrządzić w wyjątkowy sposób. Popularna w Polsce zup...

1
Informacje Poczuj smaki jesieni w kubku ciepłej kawy

Jesień to czas, gdy natura zwalnia: temperatury spadają, dni stają się szare i coraz krótsze, a wieczory dłuższe. Nie sprzyja to aktywności fizyczn...

0
Informacje Świeżej raczej nie skosztujemy, ale suszona jest równie zdrowa. Moringa - z czym to jeść?

Moringa, zwana „drzewem życia,” to roślina o wyjątkowych właściwościach odżywczych, ceniona za bogactwo witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Cho...

8