Dania jednogarnkowe

Siemię lniane to superfood, czyli żywność, która dostarcza organizmowi szereg cennych składników odżywczych. To prawda, że właściwości ziaren lnu są niezwykle wartościowe. Trzeba jednak też pamiętać, że ich zbyt duża dawka może zaszkodzić. Jakie są objawy uczulenia na siemię lniane i skutki jego przedawkowania?

Jakie są skutki uboczne picia siemienia lnianego? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Siemię lniane - właściwości

Siemię lniane to prawdziwe bogactwo cennych składników odżywczych. Zalecane będzie szczególnie osobom, które męczy uporczywy, suchy kaszel lub choroba wrzodowa. Wszystko dlatego, że ziarna lnu wytwarzają substancje śluzowe i oleiste, które osłaniają ściany przewodu pokarmowego i nawilżają śluzówkę dróg oddechowych. 

Siemię lniane jest też źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, które obniżają poziom „złego" cholesterolu (LDL) i podnoszą tego „dobrego" (HDL). Regularne jedzenie siemienia może więc znacząco zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia (w tym zawału serca). Superfood wykazuje też właściwości przeciwnowotworowe i spowalnia starzenie się organizmu. 

Ziarna lnu najbardziej popularne są jednak wśród wszystkich, którzy się odchudzają. Włączenie siemienia do diety może pomóc w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Wszystko za sprawą błonnika, który odpowiada za prawidłową perystaltykę jelit, wywołuje uczucie sytości i przyspiesza metabolizm. 

Jak przygotować siemię lniane do picia?

Przygotowanie siemienia lnianego do picia nie jest wcale trudne, ale lepiej postępować według wskazówek, żeby nie nabawić się nieprzyjemnych skutków ubocznych. Napar można przyrządzić z całych ziarenek, jednak te drobno zmielone (tuż przed podaniem) organizm ludzki przyswaja zdecydowanie lepiej.

Jak przygotować siemię lniane? Łyżeczkę mielonych ziaren zalej gorącą wodą. Odczekaj, aż do momentu, gdy z nasion nie powstanie kleik (nawet do godziny). W międzyczasie kilkukrotnie przemieszaj. Tak zaparzone siemię spożywaj z umiarem, max. trzy razy dziennie. Na początku stosuj mniej (lub dodawaj, np. do owsianki czy jogurtu) i powoli zwiększaj dawkę.

Siemię lniane - przeciwwskazania

Występują trzy główne przeciwwskazania do stosowania siemienia lnianego:

  • ciąża,
  • karmienie piersią,
  • alergia na siemię lniane.

Nasiona lnu nie są też polecane osobom cierpiących na silne zaparcia i choroby zapalne. Również, jeśli odczuwasz jakiekolwiek dolegliwości po spożyciu siemienia, lepiej nie stosuj go dłużej. Możliwe, że skutki uboczne regularnego jedzenia są objawem przedawkowania lub właśnie alergii. 

Siemię lniane - skutki uboczne

Zalecana dzienna maksymalna dawka siemienia lnianego to 50 g. Przekroczenie tej porcji może zakończyć się nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi. Przede wszystkim są to problemy gastryczne - wzdęcia, nudności, gazy i ból brzucha.

Co więcej, siemię lniane włączone do diety może spowodować zwiększenie liczby wypróżnień. Z tego powodu w pierwszych dniach stosowania, należy podchodzić do superfood z ostrożnością i stosować mniejsze dawki. Bardzo ważne jest również picie większej ilości wody, jeśli regularnie do dań dodajesz siemię.

Jakie są objawy uczulenia na siemię lniane?

Choć ziarna lnu łatwo przedawkować, można też po prostu mieć na nie alergię. Jakie są objawy uczulenia na siemię lniane? Do podstawowych należą: pokrzywka, świąd dłoni, ból brzucha, biegunka, nudności i wymioty, a także zatkanie nosa (niedrożność). Jeśli którykolwiek z objawów wystąpi po zjedzeniu siemienia, koniecznie odstaw ten produkt i udaj się do lekarza, aby zbadać, czy jesteś uczulony.

Zobacz także:

Najlepsze danie z PRL? Makłowicz wspomina o jednej potrawie »

Bije pączki na głowę. Kultowy przepis na pieróg z jabłkami od siostry Anastazji »

Co dzieje się z ciałem, gdy co rano pijesz wodę z kurkumą? Widać od razu »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
7
15 min
5

Przepis dnia

Ciasta Szarlotka z pianką budyniową

Ciasto jest wyśmienite, wielowarstwowe począwszy od kruchego, aromatycznego s...

Odsłon: 15760

60 min
58

Polecane artykuły

Informacje Dania z makaronem dla cukrzyków. Smaczne, zdrowe i z niskim indeksem glikemicznym

Makaron może być smacznym i zdrowym posiłkiem także dla osób z cukrzycą. Pod warunkiem, że postawimy na jego odpowiedni rodzaj i sposób przygotowan...

1
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Wege kapuśniak, golonki z indyka w marynacie BBQ, sernik jogurtowy na zimno

W 526. odcinku programu "Ewa Gotuje" prowadząca udowodni widzom, że klasyczne potrawy da się przyrządzić w wyjątkowy sposób. Popularna w Polsce zup...

0
Informacje Poczuj smaki jesieni w kubku ciepłej kawy

Jesień to czas, gdy natura zwalnia: temperatury spadają, dni stają się szare i coraz krótsze, a wieczory dłuższe. Nie sprzyja to aktywności fizyczn...

0
Informacje Świeżej raczej nie skosztujemy, ale suszona jest równie zdrowa. Moringa - z czym to jeść?

Moringa, zwana „drzewem życia,” to roślina o wyjątkowych właściwościach odżywczych, ceniona za bogactwo witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Cho...

7