Sprawdzone przepisy na Sylwestra

Wędrując między sklepowymi półkami możemy natrafić na różne rodzaje, gatunki i odmiany makaronu. Podstawową różnicą między nimi są kolor oraz kształt. Spaghetti, farfalle, fussili, czarny, brązowy, pomarańczowy - makaron może przyprawić nas o niezły zawrót głowy.

Fot. www.barillastudio.it


Zacznijmy od... koloru!

Klasycznym kolorem makaronu jest żółty, w różnych odcieniach, od intensywnych, w przypadku znanych z babcinej kuchni makaronów jajecznych, po ciemniejsze, bursztynowe, z samej semoliny i wody.

Coraz częściej spotykamy też makarony brązowe, z mąk pełnoziarnistych czy razowych, często oznaczonych jako ekologiczne. Wybieramy je nie tylko ze względu na smak, ale właściwości dietetyczne. Równie chętnie sięgamy po makarony różnokolorowe - czerwone czy zielone, barwione pomidorami lub szpinakiem, z dodatkiem ziół czy pikantnych przypraw. Prawdziwą ekstrawagancją makaronową jest makaron czarny - barwiony atramentem mątwy lub kałamarnicy - doskonały do dań z ryb i owoców morza.

ebook:   Zakochaj się w makaronach. 30 najlepszych przepisów


ebook   przetwory na cały rok w formacie pdf

ebook   przetwory na cały rok w formacie epub

ebook   przetwory na cały rok w formacie mobi

Kliknij prawym przyciskiem myszy i zaznacz "Zapisz element docelowy jako...", aby zapisać e-booka na dysku.


A jeśli chodzi o kształt...

Spaghetti to bodaj pierwszy włoski makaron, który trafił na polskie stoły. Oryginalnie te cienkie nitki miały aż pół metra długości. Tak długie spaghetti nadal możemy kupić w sklepach, to lunghi, ale obecnie chętniej sięgamy po spaghetti o długości 25-30 centymetrów. Nieco grubszą odmianą spaghetti jest bavette, a cieńszą spaghettini.

Najcieńszą odmianą długiego makaronu jest capellini. Zazwyczaj sprzedawana w formie gniazdek, czasem nosi malowniczą nazwę capelli di'angelo, czyli anielskie włosy.

Oryginalne włoskie spaghetti sporządza się z pszenicy durum, najczęściej podawane jest z prostymi sosami pomidorowymi. Sosy mięsne (w tym słynny sos boloński) Włosi najchętniej łączą z innym rodzajem makaronu, mianowicie długim i płaskim tagliatelle, czy jeszcze szerszym pappardelle. Cieńsze odmiany spaghetti zaś najlepiej smakują z sosami lekkimi, owocami morza lub jako dodatek do zup.

Rurki to penne. Mogą być karbowane i cięte na skos - penne rigate lub cięte prosto - rigatoni. Penne podajemy z sosami na bazie pomidorów, wśród których klasyczną pozycją jest penne all'arabiata, z czosnkiem, papryczką chili, pomidorami i świeżą pietruszką. Inne propozycje do łączenia z penne to amatriciana, czyli sos pomidorowy na ostro z boczkiem lub owoce morza.

Penne w wersji łagodnej to penne napoli, ze świeżymi pomidorami, oliwą z oliwek i z bazylią. Z uwagi na swój kształt penne doskonale komponują się z sosami gęstymi, które wypełniają makaron od środka, a także są idealne do zapiekanek. Cieńsze rurki, lekko skręcone i niekarbowane o nazwie maccharoni są bazą klasycznej, amerykańskiej zapiekanki makaronowo-serowej, czyli mac and cheese.

Osobnym rodzajem rurek, a właściwie rur są canneloni używane do faszerowania i zapiekania. Co ciekawe, pierwotnie canneloni wykonywano przez zrolowanie ugotowanych płaskich płatów makaronowych, czyli lasagne.

Świderki to fussili. Pochodzą z południowych Włoch i są jednym z najpopularniejszych włoskich makaronów. Robi się je z płaskiego paska ciasta, który następnie jest skręcany. Fusilli podajemy z gęstymi, zawiesistymi sosami, grubo krojonymi warzywami, a także z drobiem czy rybami. Polecamy fusilli al tonno, z tuńczykiem czy al salmone z łososiem. Włoskie świderki, podobnie jak rurki, doskonale pasują do zapiekanek, a także sałatek.

Farfalle, czyli kokardki, to po włosku „motylki". Należą do jednych z dziesięciu najpopularniejszych makaronów na świecie. Nic dziwnego - ze względu na swój kształt prezentują się niezwykle efektownie. Doskonałe do różnych sosów, najlepiej pasują do tych z dużymi kawałkami warzyw, np. z brokułami, czy szparagami. Farfalle to także doskonały makaron sałatkowy.


Który wybrać?

Nitki, świderki, rurki, kolanka, muszelki - jajeczne, pełnoziarniste, kolorowe... Tak naprawdę nie da się określić, który z makaronów jest najlepszy. Wszystko bowiem zależy od dania, które chcemy przygotować oraz od naszej fantazji. Bo makaron, jak nic innego w kulinarnym świecie, pozwala nam na tworzenie dań, które nie mają żadnych ograniczeń. Ani w formie, ani w kolorze, ani w dodatkach.

Podobno na świecie jest aż 600 rodzajów makaronów!


Makaron a odchudzanie. Kliknij!

Makaron a odchudzanie. Kliknij!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Przekąski Koreczki z tortillą

Koreczki z tortillą, serkiem śmietankowym i warzywami zawsze są dobrym pomysł...

Odsłon: 662

15 min
2
Przekąski Przekąska dla gości

Przekąska dla gości w postaci aromatycznej sałatki z paluszkami krabowymi pod...

Odsłon: 301

30 min
1

Przepis dnia

Ciasta Ciasto orzechowe (bezglutenowe)

Szybkie w przygotowaniu i pyszne ciacho z masa obłędnie orzechową. W mig znik...

Odsłon: 3176

>60 min
14
60 min
4
Pieczywo Świąteczne chałki z kruszonką

Chałki przygotowane dla rodzinki. Pyszne, puszyste i mięciutkie. Polecam

Odsłon: 1007

>60 min
4
30 min
7

Polecane artykuły

Informacje Deserki w pojemniczkach. 8 przepisów na pyszne mini desery

Szukasz efektownych i pysznych słodkich przysmaków, które zachwycą twoich gości? Mini desery na imieniny, imprezę urodzinową itp. to idealne rozwią...

1
Informacje Jak zrobić domek z piernika krok po kroku? Instruktaż, lukrowanie i ozdabianie

Marzysz o tym, aby święta były jeszcze bardziej magiczne? W takim razie rozważ wykonanie wyjątkowego domku z piernika – nie zapomnij zaangażować ca...

2
Informacje Zero Waste Smoothie. Wykorzystaj nadmiar owoców!

Nie marnujmy jedzenia, wykorzystujmy je z głową. Nadmiar owoców w kuchni to doskonała okazja, by przygotować zdrowe i pyszne smoothie w duchu Zero...

0
Informacje Co na obiad na Boże Narodzenie? Popisowe dania na świąteczny obiad. Z wołowiny, schabu i indyka

Co na obiad na Boże Narodzenie sprawi, że twoi goście na pewno poproszą cię o dokładkę? Poznaj inspirujące przepisy na dania ze schabu, wołowiny i...

3