Myślisz, że w sklepie kupujesz cukier waniliowy? Fot. 123RF.COM/PICSEL
Wanilia to tropikalna roślina, której owocami są coraz częściej dostępne w sklepach laski wanilii. Już Aztekowie używali jej - uwaga! - jako rośliny leczniczej, na przykład w przypadkach gorączki.
Wanilina to natomiast substancja, która pojawia się naturalnie w laskach wanilii, jako jedna z substancji zapachowych, a także jest pozyskiwana sztucznie. Ze sztucznej waniliny robi się popularne (i tanie) cukry wanilinowe, które często nazywamy waniliowymi ze względu na podobieństwo zapachu. A tak naprawdę są "podróbką", zaledwie namiastką prawdziwej wanilii.
Prawdziwy cukier waniliowy powinien zawierać co najmniej 27 proc. wanilii. W porównaniu z cukrem wanilinowym jest dużo droższy. W wanilii zapach tworzy kilkaset związków chemicznych, a wśród nich także wanilina. Koszty pozyskania prawdziwej wanilii są dużo wyższe niż waniliny.
Z czego można zrobić wanilinę? Nie zgadniecie!
Wojciech Cejrowski odwiedził jedną z plantacji i przetwórni wanilii. Podróżnik pokazał jak wygląda wstępna obróbka tej drugiej po szafranie najdroższej przyprawy świata. Opowiedział także o wanilinie. W 2007 roku za najtańsze, sztuczne wyprodukowanie tej substancji Japończycy dostali Nagrodę Antynobla. Z czego ją wyprodukowali? O tym również opowiedział Cejrowski w odcinku swojego programu.
Wanilina z drewna i smoły
Wanilinę początkowo produkowano z eugenolu pozyskiwanego z olejku goździkowego. Później zaczęto wykorzystywać substancję będącą efektem ubocznym produkcji miazgi drzewnej. Obecnie wanilinę na masową skalę produkuje się z gwajakolu pozyskiwanego z rośliny o nazwie gwajakowiec lub z kreozotu, składnika smoły drzewnej.
Prawdziwa wanilia
Coraz częściej można w sklepach znaleźć całe laski wanilii. Są one jednak drogie, ale nie bez powodu.
Na szczęście można zrobić samodzielnie w domu cukier waniliowy. Wystarczy kupić laskę wanilii i zwykły cukier...
Zobacz też: Zaskakujące wykorzystanie wanilii przy sprzątaniu kuchni
Anna Wiśniewska/Smaker.pl