Spis treści:
Kwiaty forsycji rozkwitają w okresie od marca do maja, to popularny krzew o drobnych żółtych kwiatach, który rośnie w wielu ogrodach i parkach. Roślina ta nie tylko cieszy oko, kwiaty forsycji można także zjeść, urozmaicą wygląd sałatki, deserów, czy owocowych koktajli. Można je także wykorzystać do przygotowania prozdrowotnego syropu z forsycji, który ma działanie lecznicze. Jakie właściwości mają kwiaty forsycji? Podpowiadamy.
Sprawdź także: Owoc na wysokie ciśnienie i otyłość. Kuchnia nie może się bez niej obejść
Jak zbierać kwiaty forsycji?
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby zbierać kwiaty z okolic oddalonych od głównych dróg oraz terenów przemysłowych. Najlepiej zrywać je w godzinach porannych w słoneczny, suchy dzień. Wybieraj na wpół otwarte oraz w pełni rozwinięte, intensywnie żółte kwiaty z górnych gałązek. Kwiaty należy zrywać bardzo delikatnie, aby ich nie uszkodzić. Zebrane kwiaty forsycji można także wysuszyć, w 40 stopniach przez cztery godziny w piekarniku, przez godzinę w suszarce do owoców lub pozostawić rozłożone do wyschnięcia w ciemnym, suchym i przeciwnym pomieszczeniu.
Na co pomagają kwiaty forsycji?
Kwiaty forsycji pomagają wzmocnić organizm, przeciwdziałają przeziębieniom i grypie. Zawierają rutynę, która ma działanie wzmacniają i uszczelniające naczynia włosowate, zwiększa wchłanianie witaminy C oraz zmniejsza ryzyko chorób serca i miażdżycy. Znajdują się tu także flawonoidy, lignany i saponiny, które mają właściwości antyoksydacyjne, wspierają walkę z wolnymi rodnikami, mają działanie przeciwzapalne, przeciwstarzeniowe i antynowotworowe. Kolejnymi cennymi substancjami zawartymi w tych żółtych kwiatach są kwercetyny, wykazują działanie przeciwalergiczne i przeciwzapalne. Obecna jest tu także witamina C, która wspiera układ immunologiczny oraz działa antyoksydacyjnie.
Kwiaty forsycji polecane są także osobom, które borykają się z cukrzycą i insulinoopornością, ponieważ obniżają zbyt wysoki poziom cukru we krwi.
Co ciekawe, kwiaty forsycji mogą posłużyć do użytku zewnętrznego. Okłady z nich przygotowane będą dobrym rozwiązaniem dla osób, które borykają się z pajączkami, ponieważ uszczelniają naczynia krwionośne. Co więcej, okłady z naparu z kwiatów forsycji łagodzą stany zapalne oczu oraz przeciwdziałają przeciwstarzeniowo.
Syrop z forsycji – przepis
Syrop z kwiatów forsycji działa przeciwzapalnie, przeciwalergiczne, a także łagodzi stany bólowe. Pomaga na przeziębienia oraz kaszel. Polecany jest osobom, które chcą zadbać o układ sercowo-naczyniowy. Co więcej, pomaga regulować poziom cukru we krwi.
Składniki
- 1 kg kwiatów forsycji,
- 500 ml wody,
- 250 g cukru,
- 2 łyżki mocnego alkoholu,
- 2 łyżki soku z cytryny.
Łyżkę takiego syropu warto dodawać do letniej wody lub herbaty, stosując go jako naturalny suplement.
Chociaż kwiaty forsycji mają wiele zalet, nie wszyscy mogą je stosować. Przeciwwskazaniem do spożywania syropu z forsycji będą problemy z krzepliwością krwi. Nie jest zalecany także kobietom w ciąży, oraz tym, które karmią piersią.
Źródła: sadowniczy.pl, gotujwstylueko.pl, smaker.pl
Autor: Anna Hutek-Brzezinka
Zobacz także:
Czysta podłoga bez smug i bakterii. Zastosuj folię bąbelkową i hitową miksturę »
Ma niski indeks glikemiczny i ułatwia trawienie. Włosi zawdzięczają mu figurę i zdrowie »
Horrendalnie droga komunia u Gessler. Tyle wynosi cena za „talerzyk” »