Fot. 123RF.COM/PICSEL
Badania nad regułą 5 sekund przeprowadzili studenci ostatniego roku biologii z Aston University pod opieką profesora mikrobiologii Anthony'ego Hiltona. Badali oni ilość bakterii na różnych produktach spożywczych po tym, jak upadły na podłogę. Spradzano przechodzenie często spotykanych bakterii E. coli i gronkowca złocistego (mogą wywołać różnego rodzaju infekcje, także groźne dla życia) z różnych rodzajów podłoża i na różne produkty. Wzięto pod uwagę dywany, laminaty i płytki oraz kanapki, makaron, ciastka i lepkie słodycze. Wyniki były odmienne od tych otrzymanych w 2003 przez Jillian Clarke z Uniwersytetu Illinois, która za swoje badania otrzymała Antynobla (te badania obalały regułę 5 sekund).
Najzdrowiej jeść z dywanu
Z badań wynika, że podnoszenie żywności z podłogi jak najszybciej nie musi być wcale nieprawdziwym, absurdalnym przesądem jakim się wydaje. Im dłużej jedzenie leżało na podłodze, tym więcej było na nim bakterii. Ilość mikrobów zależała też od rodzaju jedzenia i podłoża na które upadło. Najgorzej pod względem zanieczyszczenia bakteriami wypały wilgotne produkty, które wylądowały na laminatach i płytkach i które leżały na nich dłużej niż 5 sekund. Najzdrowiej jeść z dywanu, gdyż bakterie przenoszą się z niego zdecydowanie słabiej.
Zobacz, czym NASA karmi astronautów. Kliknij!
Czy można jeść z podłogi? Profesor Hilton nie mówi ani tak ani nie. Ale przypomina, że wiele zależy od tego, jakie bakterie są obecne na podłodze. Przypomina też, że zawsze ryzyko infekcji bateriami istnieje, nawet jeśli bakterii jest mniej i produkt leżał na ziemi krócej niż 5 sekund.
Badaniom towarzyszyła ankieta dotycząca jedzenia z podłogi. 87 proc. ankietowanych przyznało, że gdyby coś upadłoby im na podłogę, zjedliby to lub już kiedyś to zrobili. Większość z nich stanowiły kobiety. Ponad 80 proc. z tych osób stosowało zasadę 5 sekund.
No cóż, nie możemy polecić jedzenia z podłogi jako zdrowego. Jednak ciekawie było się dowiedzieć, że znany wielu osobom mit może być prawdziwy. Badania czekają na ocenę środowiska naukowego.
Zobacz też 10 szokujących faktów o jedzeniu. Kliknij!
Zobacz też: Groźne bakterie w lodówce mogą wywołać sepsę, Pleśń w pojemnikach na chleb może wywołać białaczkę, Jak pozbyć się bakterii z deski do krojenia?
Anna Wiśniewska/Smaker.pl
Źródło: aston.ac.uk