Zupy

Kapłony i szczeżuje to opowieść o kuchni tak dawnej, że już zapomnianej. Kapłon, czyli wykastrowany i tuczony kogut, był popularnym składnikiem potraw w pierwszej znanej nam polskiej książce kucharskiej, z kolei szczeżuje urozmaicały jadłospis najbiedniejszych.

Kapłony i szczeżuje

Gdy dzisiejsi szefowie kuchni prześcigają się w wymyślaniu oryginalnych przepisów, śmiało możemy sięgnąć do zapomnianej przeszłości. Bo jak pisał osiemnastowieczny historyk Jędrzej Kitowicz, tylko coś bardzo starego może wydawać się nowe. Poczytajmy zatem o oszołamiającej europejskiej karierze szczupaka po polsku, cofnijmy się do czasów, gdy pasternak nie był tylko zabawnym słówkiem, a kucharze serwowali żółtonosy i sielanki. Wreszcie - poznajmy kulinarne przemyślenia świętych Piotra i Pawła, które na długie stulecia ukształtowały nasza żywieniową wyobraźnię.

Historia potraw to nieprzebrana skarbnica wiedzy o świecie, przekazywana z pokolenia na pokolenie. Niemal w każdym daniu można znaleźć garstkę wiedzy o przyrodzie i medycynie, czubatą łyżkę antropologii i kultury, szczyptę wydarzeń historycznych. I wyrazisty posmak religii, niepodzielnie regulującej zasady odżywiania i postu.

Autorzy Kapłonów i szczeżui to wytrawni znawcy historii zmieniających się smaków i świetni popularyzatorzy wiedzy o dawnej kuchni, a ich książka to idealny przepis ku pokrzepieniu nie tylko żołądka, ale przede wszystkim umysłu.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne. Już wkrótce do wygrania w naszym konkursie!

 

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

30 min
3
Wiosenna sałatka.
Sałatki Wiosenna sałatka.

Prosta, szybka i smaczna sałatka wiosenna. Ładnie się prezentuje i tak samo s...

Odsłon: 1619

30 min
7
Sałatka z ogórków
Sałatki Sałatka z ogórków

Sałatka z ogórków zielonych i świeżymi ziołami jest szybka w przygotowaniu, a...

Odsłon: 40104

60 min
43
sernik Izaura

Przepis dnia

Ciasta sernik Izaura

bardzo smaczne ciasto, chyba wszyscy je znają

Odsłon: 953800

60 min
1708