123RF.COM/PICSEL
W Szwajcarii, Francji i Holandii to warzywo jest oficjalnie zarejestrowane jako lek! W Polsce chrzan pospolity został uwzględniony na liście roślin, które mogą być wykorzystywane do produkcji suplementów diety, opracowanej przez zespół ekspertów Polskiego Komitetu Zielarskiego oraz Katedry i Zakładu Farmakognozji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Nie powinno nas to dziwić, gdyż…
Chrzan zwalcza raka
Chrzan w badaniach in vitro wykazał właściwości antyoksydacyjne i antymutagenne. Oznacza to, że zapobiega mutacjom i utlenianiu w komórkach. Był w stanie także "wymiatać" wolne rodniki, przyczyniające się do utleniania i uszkadzania komórek. Właściwości antyrodnikowe chrzan zawdzięcza różnym antyoksydantom, m.in. flawonoidom i glukozynolanom, które wpływają na zmniejszenie ryzyka rozwoju raka piersi, płuc, żołądka i prostaty. Najprawdopodobniej dzieje się tak za sprawą produktów hydrolizy glukozynolanów – izotiocyjanianów i związków indolowych.
Według badań, chrzan może być skuteczniejszym lekiem zmniejszającym ryzyko raka niż brokuły.
Zobacz przepis na chrzan Babci Marii. Kliknij!
Chrzan chroni przed infekcjami
Starty chrzan zwalcza bakterie i grzyby, zmniejszając tym samym ryzyko zatrucia pokarmowego. A to dzięki substancji nadającej mu ostry smak - izotiocyjanianinowi allilu. Ta substancja znajduje się także w japońskim chrzanie - wasabi.
Chrzan chroni przed infekcjami także w inny sposób. Jako bogata bomba witaminowa dostarcza organizmowi witamin (A, B, C) oraz minerałów (wapnia, potasu, fosforu).A jak wiadomo - im zdrowszy organizm, tym większa odporność. Ilość witaminy C w chrzanie (120 mg/g) jest większa niż w rzeżusze (79 mg/g), pietruszce (100 mg/g), kalafiorze (70 mg/g), szpinaku (55 mg/g) i truskawkach (60 mg/g).
Chrzan wspomaga trawienie
Nasza tradycja rozsądnie wybiera chrzan do wielkanocnego obżarstwa. Ta roślina pobudza soki trawienne i reguluje proces trawienia, także potraw ciężkostrawnych: tłustych czy smażonych. Świetnie działa także po fakcie, kiedy cierpimy na niestrawność.
Chrzan odkwasza organizm
Organizm zostaje zakwaszony wskutek objadania się tłustymi potrawami, co zwykle ma miejsce w czasie świąt. Chrzan jest wtedy niezastąpiony.
Chrzan oczyszcza nos
O tym wiedzą chyba wszyscy, którzy próbowali jeść to ostre warzywo wtedy, kiedy mieli katar. Przy odpowiedniej ilości spożytego chrzanu, zatkany nos błyskawicznie przestaje być problemem. Dzieje się tak wskutek mocnych olejków eterycznych, które zawiera to warzywo.
Należy jednak pamiętać, że mimo swoich zalet, chrzan nie jest polecany wszystkim. Nie powinny go jeść osoby z zespołem jelita nadwrażliwego, dzieci do 3. roku życia oraz kobiety w ciąży. Składniki chrzanu, szczególnie spożywane w nadmiernych ilościach, mogą mieć efekt toksyczny i drażniący.
10 szokujących faktów o jajkach. Kliknij!
Zobacz też: Wielkanocne dekoracje DIY, Jak udekorować wielkanocny stół?
Anna Wiśniewska/Smaker.pl
Źródła:
Naohide Kinae, Hideki Masuda, Il Shik Shin, Michiyo Furugori, Kayoko Shimoi "Functional properties of wasabi and horseradish" [w:] "BioFactors"
"Lista roślin, z których surowce lub ich przetwory mogą być składnikami suplementów diety" [w:] Borgis - Postępy Fitoterapii 2/2013, s. 146-156
Wolski, T., Kalisz, O., Gerkowicz, M., Smorawski, M. "Rola i znaczenie antyoksydantów w medycynie ze szczególnym uwzględnieniem chorób oczu" [w:] Borgis - Postępy Fitoterapii 2/2007, s. 82-90
Hayes, J. D., Kelleher, M.O., Eggleston, I.M. "The cancer chemopreventive actions of phytochemicals derived from glucosinolates" [w:] " European Journal of Nutrition" (2008) nr 47 (Suppl 2):73–88