Do góry

Newsy

Dieta bezglutenowa - jedno wielkie oszustwo?

Kto powinien stosować dietę bezglutenową?

Fot. 123RF/Picsel

Dieta bezglutenowa to dieta wykluczająca i lecznicza. Stosuje się ją w przypadku konkretnej choroby - celiakii. Statystycznie rzecz biorąc, na celiakię może cierpieć około 1 proc. ludności. Faktem jest, że chorujemy na celiakię coraz częściej - może to być wynikiem zwiększonej ilości glutenu w zbożach uprawnych, dodatków zawierających gluten w przetworzonej żywności, czy po prostu lepszej diagnostyki.

Trwająca obecnie moda na dietę bezglutenową pojawiła się kilka lat temu w Ameryce i trwa do dziś. Opiera się głównie na założeniu, że nie mając celiakii, można mieć zwiększoną wrażliwość na gluten, więc nawet jeśli nie można celiakii zdiagnozować, można twierdzić, że dieta stosowana przy tej chorobie poprawi zdrowie i samopoczucie, wyeliminuje alergie i pozwoli schudnąć. Lekarze jednak są zgodni: Dietę bezglutenową powinny stosować osoby, które chorują na celiakię. Zdrowym niczego ta dieta nie da, a potencjalnie może być nawet szkodliwa.

Modę na gluten wspomogły także australijskie badania z 2011 roku przeprowadzone przez prof. Petera Gibsona. Wyniki sugerowały, że gluten może upośledzać funkcjonowanie układu pokarmowego także u ludzi zdrowych. Problem w tym, że powtórzone badania, z bardziej rygorystycznymi kryteriami, nie potwierdziły tego wyniku.

W skrócie więc: Diety bezglutenowej nie powinny stosować osoby zdrowe.

Jakie produkty są bezpieczne na diecie bezglutenowej? Sprawdż na następnej stronie!

Następna strona >>

1 2 3 4 5

Polecane artykuły

Zobacz więcej

Komentarze do artykułu (9)

Dodaj komentarz

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe

Najlepiej oceniane artykuły

Rozwiń Zwiń