Ewa_Gotuje

Sezon na kukurydzę

Kukurydza, określana mianem złota Ameryki, znana była już Majom i Aztekom. Do Europy trafiła dzięki Krzysztofowi Kolumbowi w XV w. Pod względem wielkości upraw, jest drugim po pszenicy zbożem na świecie. W Polsce pojawiła się po koniec XVIII wieku, ale o wzroście jej popularności w naszym kraju możemy mówić dopiero od kilku lat.

Jak wynika z badań archeologicznych, kukurydzę uprawiano już 5 000 lat temu na terenie dzisiejszego Meksyku. Za jej ojczyznę uważa się Amerykę Środkową i Południową, gdzie wywarła ogromny wpływ na rozwijające się starożytne cywilizacje. Była istotnym źródłem pożywienia, a jej uprawa przyczyniła się do wyparcia kultury zbieracko - łowieckiej i przejścia do gospodarki rolniczej. Ponadto otaczano ją kultem religijnym, który narodził się z wiary, że bogowie ulepili człowieka z mąki pochodzącej właśnie ze złotych ziaren.


Kukurydza zapisała się również na kartach historii Stanów Zjednoczonych. Związana jest z trudnymi początkami pierwszych osadników, którzy przybyli do wybrzeży Ameryki w grudniu 1620 roku. Mroźna zima i brak wystarczającej ilości pożywienia sprawiły, że część z nich zmarła. Pozostałym pielgrzymom pomogli tubylcy. Indianie podzielili się z przybyszami zapasami żywności, a na wiosnę pokazali im, jak uprawiać kukurydzę, dynię i rośliny strączkowe. Po pierwszych jesiennych zbiorach kolonizatorzy, chcąc podziękować swoim wybawicielom, przygotowali, trwający kilka dni festiwal dziękczynienia. Dało to początek, ustanowionemu dwa wieki później narodowemu Świętu Dziękczynienia.


Obecnie w przyrodzie kukurydza nie występuje już w stanie dzikim. Uprawia się za to ponad 200 jej typów w odmianie pastewnej, zbożowej (wykorzystywanej do produkcji mąki i kaszy) oraz cukrowej. To właśnie ta ostatnia króluje na polskich straganach od lipca aż do października. Mimo że wciąż daleko nam do poziomu Amerykanów, z których każdy średnio zjada 6 kg kukurydzy rocznie, to z roku na rok zyskuje ona większe grono smakoszy również w naszym kraju. Dla porównania warto dodać, że statystyczny Polak zjada w tym samym czasie zaledwie 0,5 kg.


Kukurydza stanowi cenne źródło fosforu, selenu, potasu, magnezu oraz zeaksantyny - rzadkiego barwnika roślinnego, który m.in. wykazuje zdolność blokowania wolnych rodników. Duża zawartość skrobi stawia ją wśród ważnych źródeł energii. Polecana jest także osobom cierpiącym na nietolerancję glutenu.


Kukurydza jest również zasobna w witaminy z grypy B oraz witaminę E i A. Te ostatnie rozpuszczają się wyłącznie w tłuszczach - mówi Julita Dudicz, dietetyk i specjalista ds. żywienia. - Dlatego warto połączyć ziarna kukurydzy ze zdrowym tłuszczem roślinnym, który nie tylko doda smaku, ale także zapewni odpowiednie wchłanianie tego, co w kukurydzy najlepsze dla naszego organizmu.


Świeżą kukurydzę należy przechowywać w lodówce. Niższa temperatura pozwala zachować naturalną słodycz ziaren. Najlepiej smakuje gotowana i podawana na gorąco z solą i np. margaryną Śniadaniową z Masłem. Jej świeże ziarna można dodawać do zup, dań mięsnych lub ugotować na mleku. Nadaje się także do marynowania, konserwowania i zamrażania. Doskonale sprawdzi się również jako potrawa z grilla.


Ciekawostką, jest to, że oprócz przeznaczenia kulinarnego kukurydza znajduje zastosowanie w innych gałęziach przemysłu spożywczego, m.in. spirytusowego, olejarskiego, piwowarskiego i cukierniczego. Stosowana jest także w farmacji, do produkcji leków oraz w przemyśle chemicznym, jako składnik żywic, papieru, lakierów i tkanin syntetycznych.

 

Kukurydza z grilla
Przed grillowaniem należy oczyścić kolbę z otaczających ją liści. Aby nie przypaliła się na ogniu warto pozostawić jedną, cienką warstwę, którą delikatnie ściągamy, by umyć kukurydzę i obrać ją z cienkich nitek. Usunięcie wszystkich nitek ze środka jest konieczne. W przeciwnym razie kukurydza nabierze gorzkiego smaku. Średniej wielkości kolbę grillujemy zwykle ok. 20 - 30 minut, często obracając. Aby przyspieszyć proces pieczenia, warto przed wrzuceniem na ruszt, zanurzyć kukurydzę na ok. 30 minut w wodzie. Na gotową potrawę warto nałożyć margarynę Śniadaniową z Masłem, która dzięki swoim właściwościom, łatwo roztapia się na gorących potrawach i nadaje im wykwintnego smaku.

 

Źródło: Planeta PR

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Wędliny Biała kiełbasa wieprzowa

Święta minęły, ale smaki tego okresu jeszcze przez jakiś czas będą nam towarz...

Odsłon: 705

>60 min
13
30 min
10

Polecane artykuły

Informacje Desery w szklankach. Proste przepisy idealne na święta i rodzinne spotkania

Szukasz pomysłu na szybki i pyszny poczęstunek dla gości, który nie wymaga długiego przesiadywania w kuchni oraz pieczenia w piekarniku? Idealnie s...

1
Informacje Jak panierować rybę bez jajka? 5 wariantów - każdy dodaje rybie wyjątkowego smaku

Szukasz przepisu na panierkę, która jest nie tylko pyszna, ale i zdrowa? Na pewno nie potrzebujesz więc bułki tartej i jajek. Poznaj 5 najlepszych...

3
Ewa gotuje Dwie misski w jednej kuchni. Ewa Wachowicz gotuje z Marceliną Zawadzką

Do wspólnego gotowania w 498. odcinku programu „Ewa Gotuje” prowadząca zaprosiła miss Polski 2011 roku, czyli Marcelinę Zawadzką. Gospodyni przygot...

3
Informacje Sałatka jarzynowa bez niego nie może się obejść. Ułatwia trawienie i przyspiesza przemianę materii

Składniki sałatki jarzynowej tworzą pyszną całość, w której rozkochali się Polacy. Jednym z elementów, bez których ta przekąska nie byłaby tak idea...

0