Malinowy sposób na duchy

Czym byłoby lato bez malin i jeżyn? Wędrówki po lesie i zbieranie tych pachnących owoców to jedna z wakacyjnych przyjemności, które mają same zalety .

Fot. 123RF/Picsel

Jeżyny znane były ludziom od najdawniejszych czasów - traktowano je jako lek, surowiec na smaczny dżem, produkowano też z ich korzeni barwnik. Owidiusz wspominał o nich w "Metamorfozach", a Pliniusz Starszy opisywał ich działanie lecznicze. Głównie rosły dziko, ponieważ rozrastały się w szybkim tempie i traktowano je jako uciążliwy chwast. W średniowieczu nie cieszyły się sympatią - w Anglii groby na cmentarzu oplatano gałęziami jeżyn, aby duchy nie opuszczały trumien; wierzono też, że dzieci jedzące te owoce zapadają na choroby skóry głowy. Ich smak i działanie doceniono dopiero w XIX wieku w Ameryce - zaczęły pojawiać się plantacje jeżyn, które stanowią dziś ceniony przysmak. Z błogością zajadamy się konfiturami i dżemami z jeżyn, smakuje nam wino jeżynowe, a letnie wypieki z dodatkiem tych owoców wspaniale pachną i prezentują się znakomicie.

Jeżyny na zdrowie

Te ciemnogranatowe owoce o kuszącym zapachu i słodko-kwaśnym smaku są koncentratem cennych dla nas składników - witamin, potasu, magnezu, wapnia, kwasu foliowego i luteiny, niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania naszych oczu. Jeżyny bogate są też w antocyjany - naturalne barwniki, odpowiedzialne za fioletowy kolor owoców, i posiadające właściwości lecznicze - polepszają jakość widzenia i wpływają pozytywnie na naczynia krwionośne. Barwnik ten posiada również właściwości przeciwutleniające, a więc spowalnia proces starzenia się organizmu i zapobiega powstawaniu chorób nowotworowych. Wywar z liści pije się przy grypie, w stanach podgorączkowych, jest też lekiem przeciwbiegunkowym; natomiast sok jeżynowy jest pomocny przy przeziębieniach.

Słodkie odkrycie bogów greckich

Greckie mity głoszą, że maliny odkryli bogowie, poszukujący owoców w górach Ida. Stąd wzięła się łacińska nazwa malin - Rubus idaeus, co oznacza kolczaste krzaki z Ida. Maliny znane były już w czasach prehistorycznych, choć początkowo traktowano je głównie jako lek. Dziś ten doceniamy lecznicze właściwości malin, a ich wyśmienity smak sprawia, że jest to lekarstwo, które zjadamy z przyjemnością. Zawierają duże ilości witaminy C i błonnika, a także wapń, żelazo, kwas foliowy i salicylowy, dzięki któremu mają rozgrzewające działanie i są świetnym lekiem na przeziębienia. Występują też w nich pewne ilości witamin K, B1 i B2, oraz antocyjany i potas, który poprawia jędrność skóry - z tego względu często wykorzystuje się je w kosmetyce.


W niektórych kulturach maliny były najlepszym lekiem w okresie ciąży - angielscy zielarze zalecali kobietom ciężarnym picie herbatki malinowej, zapewniając je, że dzięki temu nie doświadczą problemów zdrowotnych w trakcie ciąży. U Czirokezów bezpieczny poród miało zapewnić picie przez kobietę soku malinowego, a inne plemiona indiańskie uważały, że ów sok jest najlepszym lekiem na mdłości w trakcie ciąży. Również dziś przyszłe mamy powinny spróbować tych starych metod - nawet jeśli nie złagodzi to ich dolegliwości, to zawsze sprawi im przyjemność, bo malinowe napoje są wyjątkowo smaczne.

 

Skandynawskie maliny

Malina moroszka czyli żółta malina popularna jest głównie w Kanadzie i Skandynawii, gdzie przyrządza się z niej dżemy, likiery i wina. Przetwory z moroszki są narodowym przysmakiem w Norwegii, Finlandii i Szwecji. W Finlandii wizerunek żółtej maliny znajduje się na monecie 2 euro, w Norwegii zdobi on herb gminy Nesseby, a w Szwecji znajduje się na logo jednej z partii politycznych. Liście maliny moroszki to doskonały surowiec na herbatę przeciwbiegunkową, stosuje się ją też w leczeniu artretyzmu i reumatyzmu.
Doceńmy te niepozorne owoce, i cieszmy się sezonem malinowo-jeżynowym! Trwa on krótko, a świeżych owoców nic nam nie zastąpi.

Wykorzystano:
Jonathan Roberts , Powab jabłka. Fascynujące dzieje owoców i jarzyn, Świat Książki, Warszawa 2003

Wikipedia

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Zupy Krupnik na golonce wieprzowej

Dzisiaj krupnik przygotowany na wywarze z gotowania golonki. Krupnik prosty w...

Odsłon: 131

30 min
4

Polecane artykuły

Informacje Idealna sałatka dla kobiet po 50. Skończą się problemy ze zbędnymi kilogramami i wypadaniem włosów

Nie jest tajemnicą, że po 50. roku życia metabolizm spowalnia. Wiele pań w tym wieku zaczyna borykać się z nadprogramowymi kilogramami, oraz przykr...

2
Informacje 5 pomysłów na surówki do mięs z rusztu. Proste przepisy idealne do grilla

Grillowana karkówka, szaszłyki, czy kiełbasa to pyszne dania, które potrzebują odpowiedniej oprawy. Warto zaserwować je ze świeżym lub podpiekanym...

6
Informacje Co zrobić, żeby kaszanka z grilla nie pękała?

Szybka w przygotowaniu i niezwykle aromatyczna - Polacy właśnie za to uwielbiają kaszankę z grilla. Jaki jest przepis na to, żeby nie pękała podcza...

11
Informacje Klasyk, który nigdy się nie znudzi. Jak wybrać najlepszą kiełbasę na grilla?

Majówka to świetna okazja do rozpoczęcia sezonu grillowego. Wiele osób nie może doczekać się soczystej karkówki czy szaszłyków. Jednak większość wy...

28