Dania jednogarnkowe

Meat jerky to po prostu suszone mięso. Nazywa się je tak w Ameryce, gdzie jest najbardziej popularne. Te cienkie, niemal przezroczyste kawałki mogą przetrwać bez lodówki aż kilka lat. Ale mają też inne zalety.

Fot. Kristen Bonardi Rapp/flickr


Starożytna inkaska przegryzka

Suszenie mięsa to najstarsza znana ludzkości metoda wydłużenia "czasu przydatności do spożycia". W czasach, kiedy nie było lodówek, ba, nie było nawet elektryczności ani jedzenia w puszkach, suszenie mięsa było jedynym sposobem na zrobienie mięsnych zapasów na długą zimę. Tę metodę stosowali Indianie, potomkowie Inków. A teraz ich potomkowie zajadają się przysmakiem, który nazywają "jerky" od inkaskiego słowa znaczącego mniej więcej "palić (mięso)".

Meat jerky to mięso, najczęściej chuda, pozbawiona tłuszczu wołowina, w cienkich paseczkach. Rzadziej do suszenia wykorzystuje się inne mięso: dziczyznę czy łososia (drób jest niezalecany ze względu na możliwość zatrucia salmonellą). To dość twarda przekąska, ale w sam raz do intensywnego żucia. Może zastąpić przegryzkę "do piwa", chipsy czy paluszki. Nie wymaga dodatkowego przetwarzania ani odgrzewania. W smaku przypomina mocno uwędzone mięso.


suszone mięso jerky

Fot. Michael Salazar/flickr


W przypadku katastrofy

Meat jerky tradycyjnie najpierw się soli, a potem zasusza na słońcu. Obecnie przy masowej produkcji marynuje się mięso i wędzi, otrzymując podobny efekt. Mięso zachowuje wszystkie swoje składniki odżywcze, ale jest pozbawiane wody. Dzięki takiej obróbce, mięso nie wymaga chłodzenia, aby przetrwać nawet kilka lat bez szkody dla jakości i smaku.

Jest to żywność idealna na wypadek katastrofy: wojny, tornada, trzęsienia ziemi, kiedy potrzebna jest żywność maksymalnie sycącą i trwała. Może się zepsuć tylko, jeśli zawilgotnieje, dlatego trzeba trzymać ją w szczelnych pojemnikach, nieprzepuszczających wilgoci.


Suszone mięso a zdrowie

Z 300 gramów mięsa otrzymuje się około 100 gramów meat jerky. Dzięki temu, wszystko staje się bardzo skondensowane. Suszone mięso zawiera białko, witaminy i minerały (szczególnie witaminę B1 i żelazo), tyle, ile w normalnym mięsie. Brakuje tylko wody.

Oczywiście, meat jerky nie zastąpi świeżych owoców, warzyw czy ryb. I tak, jak ze wszystkim, ważny jest umiar. Ale jeśli zastąpimy chipsy suszonym mięsem, na pewno dobrze na tym wyjdziemy. Nie będzie już tak różowo, jeśli zrezygnujemy z sałatki na rzecz wołowiny.

Ogólnie rzecz biorąc, jest to zdrowa przekąska. Chociaż trzeba uważać na ilość soli, jaką dostarczy nam jedna porcja! Powinny na to zwracać uwagę szczególnie osoby z nadciśnieniem.


Zobacz więcej na temat soli w diecie. Kliknij!

sól w solniczce i wysypana


Niektóre opakowania meat jerky zawierają niepotrzebne chemiczne dodatki, trzeba zawsze dokładnie przeczytać etykietkę przed zakupem.


Dlaczego za meat jerky szaleją sportowcy?

Suszone mięso to zwykle w połowie samo białko, niezbędne do budowy mięśni w czasie ćwiczeń. A białko zwierzęce jest na dodatek pełnowartościowe. Równocześnie w takim mięsie nie ma prawie wcale tłuszczu (ale to już trzeba sprawdzić na opakowaniu).

Osoby uprawiające długie, piesze czy rowerowe wędrówki także doceniają zalety meat jerky. To jedzenie, które się nie zepsuje, nie będzie zbytnio obciążało plecaka i nasyci (w odróżnieniu od batonika, który szybko wywoła znowu głód). Na biwaku można też takie mięso wykorzystać do zrobienia bulionu nad ogniskiem. Po zmoczeniu mięso nie będzie już takie trwałe i trzeba je zjeść.

Meat jerky to zdrowa przekąska także dla osób dbających o linię i lubiących podjadanie. Mięso długo się żuje i rozdrabnia, dzięki czemu mózg zdąży poczuć sytość. 25 gramów suszonej wołowiny zawiera około 65 kcal i niemal zero tłuszczu.


Więcej o odchudzaniu w temacie specjalnym. Kliknij!


Dla prawdziwych twardzieli

Meat jerky jest ogromnie popularne w Stanach i w Kanadzie, gdzie można je dostać niemal w każdym sklepie.

To jedzenie dla prawdziwych twardzieli, bardzo męska przekąska: twarde mięso. Jerky żują amerykańscy harleyowcy, którzy przemieszczają się na ogromne odległości, a także astronauci. Tak jak w przypadku innych podróżników - ten rodzaj mięsa jest lekki, zabiera mało miejsca i jest pożywny.


Skąd to wziąć?

Suszone mięso jest coraz częściej dostępne w Polsce w droższych marketach, i oczywiście w internecie. Niestety, jest dość drogie. Może kosztować około 20 zł za 100 gramów. Sprzedaje się je w workach o różnej pojemności.


suszone mięso jerky

Fot. Kusie/Wikimedia Commons


Suszone mięso można także zrobić samodzielnie. Wystarczy kupić wołowinę (bez tłuszczu). Uważajmy, by wybrać mięso jak najlepszej jakości, świeże, z zaufanego źródła. Czyścimy je z błonek, myjemy i kroimy na jak najcieńsze plasterki (krojenie będzie łatwiejsze, jeśli mięso poleży ok. 2 godziny w lodówce). Mięso musi pomoczyć się przez kilka dni w lodówce w wodzie z solą do peklowania mięsa i przyprawami (takimi, jakie lubimy). Zalewa nie nadaje się do ponownego użycia.

Mięso odcedzamy i osuszamy, po czym zanurzamy w przyprawionym bulionie. Na koniec wkładamy do ciepłego piekarnika (70 st. C) na około 5 godzin. Gotowe mięso jest całkowicie suche i elastyczne, może pękać, ale nie powinno łamać się po zgięciu.

Gotowe meat jerky trzeba zapakować w pojemnik nieprzepuszczający wilgoci. Domowe suszone mięso najlepiej spożyć w przeciągu 1-2 miesięcy.


Zobacz, jak zrobić w domu meat jerky:


Uwaga! Kiedy zajmujemy się w kuchni surowym mięsem, musimy zwracać uwagę na higienę. Ważne jest mycie rąk i wykorzystanie czystych noży i desek do krojenia. Mięso rozmrażamy w lodówce, nie w temperaturze pokojowej!

Zobacz też: Zobacz, na co uważać kupując mięso!


Anna Wiśniewska/Smaker.pl

Źródła:
goryizerskie.pl
fsis.usda.gov

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Pocałunek Murzynka z Izaurą

Dwa hity, Murzynek i Izaura, przy jednym ucieraniu ciasta. Kochaliśmy je za...

Odsłon: 6948

30 min
36
Ciasta Ciasto Merkucjo

Dzisiaj ciasto które przygotowałam według przepisu Smaker. Oto link do przepi...

Odsłon: 250

60 min
1

Polecane artykuły

Ewa gotuje Ewa Wachowicz zaskakuje. Co zrobiła z klasycznymi daniami?

Ewa Wachowicz zabrała się za przyrządzanie absolutnych klasyków - kapuśniaka, golonki i sernika. Nie kierowała się jednak tradycyjnymi przepisami i...

0
Informacje Obiad na 2 dni. Propozycje szybkich dań dla zapracowanych

Obiad na dwa dni to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą zaoszczędzić czas i energię w codziennej rutynie. Przygotowując posiłek na kilka dni,...

6
Informacje Cztery skuteczne sposoby, dzięki którym ograniczysz marnowanie żywności

Marnowanie żywności to problem wielowymiarowy. Można spojrzeć na niego z perspektywy społecznej – gdy mnóstwo ludzi na świecie głoduje, część wyrzu...

0
Informacje Dania z makaronem dla cukrzyków. Smaczne, zdrowe i z niskim indeksem glikemicznym

Makaron może być smacznym i zdrowym posiłkiem także dla osób z cukrzycą. Pod warunkiem, że postawimy na jego odpowiedni rodzaj i sposób przygotowan...

4