Newsy
Produkty, które kiedyś jedli tylko bogacze
Żyjemy w czasach, gdy dostęp do wielu produktów, uznawanych jeszcze niedawno za luksusowe, wydaje nam się oczywisty. Jest to jednocześnie błogosławieństwo, jak i przekleństwo XXI wieku.

Przywykliśmy do tego, że wiele, nawet bardzo egzotycznych, produktów mamy na wyciągnięcie ręki. Producenci żywności robią wszystko, aby ich towary były coraz tańsze i możliwie jak najbardziej ogólnodostępne. W takiej sytuacji zapominamy o tym, że w naszym codziennym menu znajduje się całkiem sporo produktów, za które w przeszłości były dostępne wyłącznie dla najbogatszych członków społeczeństwa. Działa się tak ze względu na astronomiczne ceny tych produktów lub specjalne obostrzenia prawne. Jednak czasy się zmieniają, a te produkty są tego najlepszym przykładem.
1. Sól
Zastanawialiście się kiedyś skąd w naszym języku powiedzenie „słono zapłacić"? Otóż sól - niepozorny produkt, który znajdziemy w każdej współczesnej kuchni - miała kiedyś wartość porównywalną ze złotem i innymi kruszcami. W XIV wieku dochód z produkcji soli w Bochni i Wieliczce stanowił aż 1/3 wszystkich przychodów królewskiego skarbca. Wydobycie było niezwykle trudne, a to znacząco wpływało na finalną cenę produktu.
Dostęp do soli świadczył o wysokim statusie społecznym. Nic więc dziwnego, że w czasie szlacheckich biesiad solnice były szczególnie eksponowane, a korzystanie z nich było zarezerwowane jedynie dla najznakomitszych gości.
Niczym niezwykłym nie było także wypłacanie pensji solą - niewielka grudka mogła bez problemu pokryć należność za całomiesięczną pracę. Pozostałości tych praktyk możemy odnaleźć chociażby we współczesnym języku angielskim, gdzie słowo „salary" oznacza wypłatę.

Komentarze do artykułu (0)