Fot. 123RF.COM/PICSEL
Zacznijmy od tego, że nazwę "raclette" ma zarówno urządzenie kuchenne, jak i specjalny rodzaj sera oraz sposób jego przyrządzenia. Raclette pochodzi ze Szwajcarii, niezależnie od tego, jakie znaczenie nas interesuje.
Raclette - taki "grill"
Raclette to rodzaj domowego "grilla" z elektryczną płytą podgrzewającą. Pod płytą układa się specjalne, małe patelnie, na których układa się ser (np. raclette). Na płycie można smażyć idealnie pasujące do tego ziemniaki lub chleb, a nawet mięso.
Raclette można wykorzystywać, kiedy pogoda nie dopisuje, a chciałoby się przekąsić coś ciepłego wspólnie z rodziną i przyjaciółmi i przy okazji mieć przy tym trochę zabawy.
Raclette należy ustawić na środku stołu, w wokół urządzenia porozkładać dodatki, którymi można wzbogacić ten przysmak (inspiracje znajdziesz tutaj). Każdy ma swoją patelnię, na której układa swoje wybrane składniki, nie ma jednej osoby doglądającej skwierczących smakowitości (jak ma to miejsce w przypadku grilla). Na patelence można ułożyć swoją minizapiekankę z różnymi składnikami lub sam ser. Na płycie grzejnej od góry kładzie się składniki do przyrumienienia, np. pieczywo lub ziemniaki.
Wygraj raclette w naszym konkursie! Kliknij!
Raclette, czyli szwajcarski ser
Raclette to rodzaj szwajcarskiego sera, który idealnie nadaje się do topienia i podawania na ciepło, na przykład za pomocą raclette-urządzenia. Jest to półtwardy ser z mleka krowiego. Zazwyczaj produkuje się go w dużych, okrągłych kawałkach. Dojrzewa 3 do 6 miesięcy i nie jest pasteryzowany. Nie jest to dziurawy ser, ale dziury - w niewielkich ilościach - się zdarzają. W smaku jest lekko orzechowy, kwaskowaty - przypomina nieco gruyere'a, który stosuje się z kolei do fondue.
Przepis na fondue. Kliknij!
Smakowita potrawa, na którą nie ma przepisu
Potrawa o nazwie raclette to tradycyjny przysmak ze Szwajcarii. Jego nazwa pochodzi od francuskiego słowa "racler", które oznacza "zdrapywać". Stopiony nad ogniem lub na specjalnej patelni ser (najczęściej ten o nazwie raclette) zdrapuje się na talerze biesiadników. Zamiast sera raclette można użyć serów takich jak:
- cheddar,
- ementaler,
- gorgonzola,
- mozarella z parmezanem,
- gouda.
Tradycyjnie do tego dania dodaje się ziemniaki (istnieje odmiana raclette), korniszony i suszone mięso. Oto, co jeszcze można podać do raclette:
- sery pleśniowe,
- winogrona,
- cebulę,
- kapary,
- cukinię,
- bakłażana,
- pomidora,
- bekon,
- krewetki,
- oliwki,
- marynowane cebulki,
- pieczywo (np. bagietki),
- świeżo zmielony czarny pieprz i inne przyprawy.
Oto kilka pomysłów na zestawy składników:
- ugotowane ziemniaki + korniszony + ementaler + pieprz + papryka;
- ananas + szynka + ser raclette;
- winogrona + orzechy włoskie + gorgonzola.
Do raclette podaje się herbatę lub inne ciepłe napoje, a także wino. Najczęściej białe (poleca się np. wino z odmiany Riesling i Pinot gris). Według lokalnej tradycji, nie pije się do tego wody.
Współcześnie raclette zdobywa coraz większą popularność także w domach. Specjalny "grill" jest świetnym pomysłem na wspólne biesiadowanie, kiedy na zewnątrz nie da się pogrillować ze względu na deszcz czy temperaturę.
Już niedługo będzie można zdobyć to urządzenie w konkursie! Śledźcie nowości!
Temat specjalny: Zdrowe grillowanie. Kliknij!
Zobacz też: Raclette, czyli serowe imprezy
Anna Wiśniewska/Smaker.pl