Do góry

Newsy

Tłuste produkty, których potrzebuje twój organizm

Wielu z nas, chcąc żywić się możliwie jak najzdrowiej, stara się wyeliminować z diety tłuszcze. Jednak okazuje się, że nie wszystkie z nich nam szkodzą. Niektóre doskonale wpływają na nasz organizm i są wręcz niezbędne w codziennym jadłospisie.

Fot. 123RF

Wokół tłuszczu w diecie narosło wiele mitów i kontrowersji. Niektóre z nich zawierają w sobie ziarno prawdy, jednak część należałoby włożyć między bajki. Jednym mitów jest ten, mówiący że powinniśmy całkowicie wyeliminować tłuszcze z diety, jeśli chcemy żyć długo i zdrowo. Nic bardziej mylnego! Tłuszcz pełni ważną funkcję w naszym organizmie i w odpowiednich dawkach, jest mu niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. To właśnie w nim rozpuszczają się witaminy A, D, E i K. Jeśli nie dostarczymy odpowiedniej ilości tłuszczu, organizm nie będzie miał szansy na przyswojenie tych substancji, a stąd już tylko krok do poważniejszych schorzeń. Chcąc ich uniknąć, powinniśmy zadbać, aby w naszej diecie pojawiły się produkty, które zapewnią nam odpowiednią porcję zdrowego tłuszczu. O jakich mowa?

1. Nasiona i pestki

Pestki dyni, nasiona słonecznika, siemię lniane lub popularne w ostatnim czasie chia - wszystkie te produkty łączy kilka cech, w tym wysoka zawartość tłuszczu. Jest to jednak zdrowy tłuszcz, potrzebny naszemu ciału. Tego typu ziarna zawierają w sobie sporą porcję witamin, pierwiastków i mikroelementów, które odżywiają organizm. Co więcej, dzięki dużej zawartości błonnika, nasiona poprawiają metabolizm i pozwalają uregulować pracę układu trawiennego.

Zobacz przepis na zapiekankę z dynią. Kliknij >>

Następna strona >>

1 2 3 4 5

Polecane artykuły

Zobacz więcej

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj komentarz

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe
Bądź pierwszy. Napisz coś miłego!

Najlepiej oceniane artykuły

Rozwiń Zwiń