Dania jednogarnkowe

Oliwa czyni cuda

Już starożytni używali oliwy jako leku na oparzenia słoneczne, bóle głowy i brzucha, a liśćmi drzewa oliwnego oczyszczali rany. Arabowie i Izraelici smarowali stopy oliwą z oliwek, aby uchronić się przed ranami spowodowanymi długim marszem, a także przed ukąszeniami jadowitych węży i owadów. Badania dowiodły, że oliwa ma szereg właściwości leczniczych i pomaga nam chronić się przed wieloma chorobami, między innymi zapobiega nowotworom.

Fot. 123RF/Picsel

Oczyszczanie ran liśćmi oliwnymi to świetny pomysł również dla nas - radzą sobie one z wirusami, bakteriami, a nawet mają właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwpasożytnicze. Ekstrakt z liścia oliwnego stosowany jest przy leczeniu zakażenia gronkowcem, paciorkowcem i salmonellą; pomaga również przy leczeniu grzybic.
Oliwa jest łatwo przyswajalnym tłuszczem, korzystniejszym dla człowieka od tłuszczów zwierzęcych. Jest bogata w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które pobudzają jelita i wątrobę do produkcji HDL czyli tak zwanego "dobrego cholesterolu". Zmniejsza on stężenie cholesterolu LDL, który w głównej mierze odpowiedzialny jest za choroby serca i układu krążenia. Jednonienasycone kwasy tłuszczowe obniżają poziom cukru we krwi, powinny więc być spożywane przez osoby chore na cukrzycę.

Nie tylko dla pań

Oliwa jest sprzymierzeńcem w walce z nadwagą - pobudza trawienie i oczyszcza organizm, a nienasycone kwasy tłuszczowe szybko rozkładają się w procesie przemiany materii, i nie są magazynowane w tkankach tłuszczowych. Będąc na diecie, powinniśmy pamiętać o oliwie, bo nie tylko pomoże zrzucić nam zbędne kilogramy, dostarczy też substancji odżywczych - jest doskonałym źródłem witamin A, E, D i K. Właśnie ze względu na zawartość witaminy E, polecana jest kobietom w ciąży i karmiącym; gdyż dzieci do prawidłowego rozwoju potrzebują dużych ilości tej witaminy.

Oliwa wykazuje ogólne działanie antyrakowe, przede wszystkim zaś przeciwdziała genom wywołującym raka piersi, dzięki obecności kwasu oleinowego. Włączenie do diety oliwy z oliwek zmniejsza ryzyko zachorowania na raka aż o 9%!
Oliwa zawiera też wapń, który wzmacnia nasze kości i zęby, a podawana dzieciom pomaga w prawidłowym kształtowaniu się kości. Obniża ciśnienie krwi, ma działanie przeciwzakrzepowe; zapobiega łączeniu się płytek krwi, a tym samym miażdżycy.

Oliwa dla zdrowia i urody

Oliwa wpływa pozytywnie na układ moczowy, pomaga przy nieżycie żołądka; zawiera dużą ilość przeciwutleniaczy, dzięki czemu spowalnia procesy starzenia się przez likwidację wolnych rodników.
Nie bez znaczenia jest również działanie kosmetyczne oliwy. Od dawna stosowano ją do produkcji mydła, dziś też jest składnikiem wielu kosmetyków do pielęgnacji skóry. Świetnie odżywia i nawilża suchą skórę, ma działanie wygładzające i regenerujące, koi podrażnienia. Możemy używać jej do kąpieli, lub do przyrządzania domowych maseczek. Wcierana w wysuszone włosy, odżywia je, nadaje blask i miękkość.

Wykorzystano:
Science Daily

Wikipedia

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Racuchy z bananami

Moje dzisiejsze racuchy przygotowałam na kefirze, dodatkowo wzbogaciłam je o...

Odsłon: 257

15 min
3
30 min
3
Desery Niewidzialna szarlotka

Jako fan szarlotek, jabłeczników i wszelakich ciast z jabłkami, nie mogłem po...

Odsłon: 318

30 min
3

Polecane artykuły

Ewa gotuje Od zupy dyniowej po pieczoną gęś. Przysmaki na jesień według Ewy Wachowicz

Jesień to czas rozgrzewających zup i ciast pachnących cynamonem. W 523. odcinku programu "Ewa gotuje" prowadząca zabrała widzów w prawdziwą, kulina...

3
Informacje Zbija cholesterol, reguluje poziom cukru. Jak zrobić ocet jabłkowy w zaciszu własnej kuchni?

Ocet jabłkowy jest ceniony za swoje właściwości prozdrowotne. Wspiera on trawienie, stabilizuje poziom cukru we krwi, poprawia metabolizm i wpływa...

8
Informacje Pierwszorzędna na galaretki, konfitury i nalewki. Trzy przepisy na tarninę

Tarnina to owoc, który warto włączyć do jesiennych przetworów. Choć na surowo jest bardzo kwaśna i cierpka, po przemrożeniu zyskuje wyjątkowy smak,...

5