Przygotowanie perfekcyjnej kolacji wigilijnej to niemałe wyzwanie niemal dla każdej gospodyni. 12 dań, spośród których niemal każde wymaga od nas nie tylko wprawy i doświadczenia, ale także sporej wiedzy kulinarnej. Czy istnieją sposoby, pozwalające nam uniknąć przedświątecznego bólu głowy? Oczywiście, że tak! Jeśli tylko dobrze rozplanujecie przygotowania i zastosujecie kilka trików, możecie być pewni, że przygotowanie wigilii nie będzie trudne, a każda świąteczna potrawa będzie smakowała tak, jakby przygotowała ją zaprawiona w kuchennych bojach babcia.
1. Jak pozbyć się zapachu gotowanej kapusty?
Kapusta z grochem oraz kapusta z grzybami to obowiązkowe danie na większości świątecznych stołów. Jednak każdy, kto chociaż raz próbował przygotować je samodzielnie, wie iż zapach gotowanej kapusty może być naprawdę nieprzyjemny i utrzymywać się w domu przez bardzo długi czas. Czy da się tego uniknąć? Oczywiście, że tak! Aby pozbyć się charakterystycznego zapachu gotowanej kapusty z naszego domu, wystarczy, że dodamy do niej kromkę czerstwego lub razowego chleba. Podobny efekt da również dodanie do garnka natki pietruszki, cytryny lub mleka.
Święta Bożego Narodzenia nie mogą obejść się bez maku. W końcu na jego bazie przygotowujemy wyśmienitą kutię, makowce i makówki. Sekretem tych potraw jest doskonała masa makowa. Jak ją przygotować? Przede wszystkim, powinniśmy zacząć od dokładnego wypłukania maku na gęstym sicie oraz zalaniu go dużą ilością wrzątku. Następnie należy odstawić go na ok. 2 godziny, aby spęczniał. Po ponownym odsączeniu, możesz zalać go wodą i gotuj pod przykryciem około 40 minut. Po bardzo dokładnym odsączeniu, możesz przystąpić do mielenia. Najlepiej robić to maszynką o bardzo gęstym sicie. Dobrze sprawdzi się również dwukrotne mielenie.
Chociaż karp to tradycyjna ryba na stole wigilijnym, wiele osób unika tej potrawy, ze względu na jej charakterystyczny, mulisty smak. Aby się go pozbyć, warto zastosować kilka sprawdzonych sztuczek. Jedną z nich jest obłożenie ryby startą marchewką i selerem. Znacznie bardziej popularną metodą jest obłożenie karpia pokrojoną w półplasterki cebulą. Jeśli ryba przeleży w ten sposób kilkanaście godzin, jej nieprzyjemny posmak będzie jedynie wspomnieniem. Podobnie skutkuje również namoczenie karpia przez kilka godzin w mleku lub w mieszance wody, octu i soku z cytryny
Przygotowanie intensywnie czerwonego barszczu to nie lada wyzwanie. Jeden błąd może sprawić, iż po jego pięknym kolorze pozostanie jedynie wspomnienie, a my będziemy zmuszeni zaserwować zupę o niezbyt apetycznym, brązowo-burym kolorze. Jak tego uniknąć? Przede wszystkim nie możemy doprowadzić barszczu do wrzenia. Warto również dodać do zupy 1/3 szklanki octu winnego lub jabłkowego, co pomoże zachować jej piękny kolor.
Keks to dla wielu osób obowiązkowa pozycja na świątecznym stole. Jednak w jego przygotowaniu jest pewien problem - bardzo często zdarza się tak, że owoce dodane do ciasta opadają na jego spód, przez co nie możemy cieszyć się naprawdę pięknym wypiekiem. Opadaniu owoców i bakalii może zapobiec wcześniejsze delikatne oprószenie ich mąką.
Jeśli decydujemy się na zakup mrożonych ryb, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na to jak gruba warstwa lodu się na nich znajduje. Tak zwanej „glazury" nie powinno być więcej niż 10%, dlatego też uważnie czytajmy informacje o kupowanym produkcie. Zwracajmy również uwagę na stan glazury. Jeśli jest przejrzysta i jednakowej grubości na całej długości ryby, możemy być pewni, iż była ona przechowywana w odpowiednich warunkach.
Aromat ryb nie utrzyma się na naszych deskach i naczyniach jeśli przed ich użyciem natrzemy je lekko octem lub sokiem z cytryny. Nasze dłonie nie będą pachnieć rybą jeśli wetrzemy w nie mieloną gorczycę. Zapachu smażonej ryby pozbędziemy się wkładając do oleju pokrojonego na części ziemniaka. Jeśli mimo tego, w mieszkaniu utrzymuje się charakterystyczny zapach, warto podgrzać na suchej patelni trochę skórek z cytrusów oraz przyprawy (np. cynamon i goździki). Wówczas ich zapach skutecznie stłumi aromat ryb.
Sekret idealnych pierogów tkwi nie tylko w pysznym farszu, ale także w doskonałym cieście - niezbyt grubym, ale też niezbyt cienkim, lekkim, miękkim i dobrze wyrobionym. Jak je przygotować? Wbrew pozorom, nie jest to wcale trudne. podstawowy przepis na ciasto do pierogów zawiera w sobie jedynie mąkę oraz wodę. Aby było elastyczne, podczas wyrabiania warto użyć naprawdę gorącej wody. Wiele osób dodaje również niedużą ilość oleju lub roztopionego masła, poprawiając w ten sposób jego konsystencję oraz smak. Przygotowując pierogi z wilgotnym farszem, warto dodać do ciasta jajko - będzie wówczas nieco bardziej zwarte, a ryzyko wypłynięcia nadzienia podczas gotowania zostanie zminimalizowane.
Jeśli chcesz zamrozić pierogi, pamiętaj o dwóch kwestiach. To czy zamrozimy potrawę przed czy po ugotowaniu, jest już kwestią naszego gustu i tego jak wiele czasu będziemy chcieli poświęcić później na ich przygotowanie. Warto jednak pamiętać, aby pierogi mrozić etapami - najpierw luźno rozłożone na tacce, a dopiero później spakowane do woreczków. W ten sposób unikniemy ich sklejania się i rozrywania.