Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Ciasto łaciate przygotowuje się na bazie mojego ukochanego drożdżowego ciasta. Uwielbiam jego konsystencję i zapach zarówno, gdy jest surowe, jak i po upieczeniu. Zresztą po upieczeniu to chyba każdemu pięknie pachnie, bo nie znam nikogo, kto by się oparł świeżemu plackowi drożdżowemu. Ciasto łaciate oprócz wspaniałej drożdżowej pulchności oferuje też moje ulubione smaki drożdżówek. A to dlatego, że na cieście drożdżowym układa się kleksy kilku nadzień o różnych smakach, a następnie wszystko posypuje się kruszonką i piecze do uzyskania ulubionego stanu wypieczenia. Mniam! I uwaga, to smakuje nieporównywalnie lepiej, niż wygląda! Ciasto drożdżowe jest puszyste i pulchne, a łaty są pięknie urozmaicone. Dzięki temu w jednym placku mamy drożdżówkę z serem, z makiem oraz ze śliwkami. I to wszystko udaje się bardzo łatwo przygotować, jeśli będziemy się wspomagać współczesnymi wynalazkami i zapasami ze spiżarni.
Składniki
Najpierw ciasto drożdżowe: Mąkę przesiej do misy miksera (lub innej miski, jeśli będziesz wyrabiać ciasto ręcznie). Na środku zrób wgłębienie, a następnie wkrusz do niego drożdże, wsyp połowę cukru i wlej podgrzane, letnie mleko. W tym dołku w mące przygotuj zaczyn, mieszając drożdże z cukrem, mlekiem i odrobiną mąki otaczającej otwór. Szkoda, że nie zrobiłam zdjęcia, jak to wygląda. To jest taki krater w środku miski z mąką, który pod wpływem drożdży stopniowo wyrasta i się pieni. I jak się porządnie spieni, to wówczas mieszamy go z resztą mąki, a także z solą, pozostałym cukrem i jajkiem.
Można ciasto wyrabiać ręcznie, ale ja jestem leniwa (są to wszak PROSTE przepisy na zdrowe życie!) i korzystam z mojego miksera planetarnego, wyrabiając ciasto przy pomocy haka. Wyrabiam przez 5 minut, a następnie dodaję stopione masło i ponownie wyrabiam 5 minut. Po tym czasie przykrywam miskę folią lub ściereczką i zostawiam w spokoju do wyrośnięcia. Kiedy ciasto podwoi swoją objętość, wówczas przystępuję do dalszych działań.
Najgłębszą blaszkę z wyposażenia piekarnika wymość arkuszem papieru do pieczenia. Na ten papier wyłóż ciasto i rozprowadź je równomiernie po całej blaszce, rozciągając dłońmi.
Przygotuj masę serową. W tym celu w dużej misce (użyłam miski po cieście drożdżowym) umieść twaróg z wiaderka. Dołóż do niego śmietankę kremówkę, żółtko jaja i połowę cukru.
W osobnym naczyniu ubij białko ze szczyptą soli, a gdy piana będzie sztywna, dodawaj stopniowo drugą połowę cukru.
Tym samym mikserem ubij masę z sera, śmietanki, cukru i żółtka.
Ubitą pianę z białka dodaj do misy z serem i wymieszaj bardzo delikatnie, aby piana nie opadła.
Na cieście drożdżowym układaj naprzemiennie kleksy z rozmaitych nadzień. Będzie to masa serowa, powidła śliwkowe i masa makowa z puszki lub domowej roboty.
I tu ważna uwaga praktyczna – nie popełniaj mojego błędu i nie układaj masy serowej z brzegu placka, bo wyrastające ciasto drożdżowe ją wypchnie i część masy może wylać się na dno piekarnika. A tego nie chcemy, bo ten niechciany wyciek przypali się i będzie mnóstwo sprzątania!
Składniki kruszonki wymieszaj najpierw widelcem, a następnie rozetrzyj palcami na grudki.
Rozsyp kruszonkę na cieście i łatach nadzienia.
Zostaw placek w ciepłym miejscu na pól godziny do wyrośnięcia. Możesz go wstawić do piekarnika nagrzanego do 50 stopni.
Pod koniec czasu wyrastania wyjmij blaszkę z piekarnika i przełącz grzanie na 200 stopni. Gdy piec się nagrzeje, wstaw ciasto łaciate do piekarnika i piecz w dwustu stopniach przez około pół godziny. Na koniec możesz sprawdzić stan placka patyczkiem do szaszłyków. Jeśli po nakłuciu ciasta patyczek jest suchy, to znaczy, że ciasto łaciate jest upieczone i gotowe.
Mama by mi dała po łapach za próbowanie ciepłego ciasta drożdżowego, ale ja to uwielbiam. I zawsze, ZAWSZE próbuję świeże ciasto, nawet w środku nocy!
A ciasto łaciate smakuje wyjątkowo, bo przecież zawiera w sobie wszystkie najlepsze drożdżówki świata. Więc chyba musisz tego placka spróbować. Koniecznie. Smacznego!