Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Od kilku dni chodziło za mną coś słodkiego ;) Postanowiłam upiec jagielnik czyli "sernik" z kaszy jaglanej. Ciasto jest w całości bezglutenowe, nie zawiera jajek ani laktozy. Jest idealne dla alergików, ale nie tylko :) Śmiało można zakochać się i w takim niebanalnym i nieco innym cieście :) Smacznie polecam Wam tą jaglaną alternatywę sernika :)
To proste i szybkie danie w sam raz na obiad dla osób lubiących delikatne mię...
Odsłon: 70
To proste i szybkie danie w sam raz na obiad dla osób lubiących delikatne mię...
Odsłon: 70
Składniki
Aby przygotować kruchy spód ciasta, musimy zmiksować w rozdrabniaczu bezglutenowe herbatniki oraz płatki owsiane na drobny pył, który będzie przypominał mąkę. Do rozdrobnionych składników dodajemy mąkę ziemniaczaną, cukier, miękkie masło oraz dolewamy mleko (o temperaturze pokojowej). Wszystkie składniki energicznie zagniatamy, a powstałe ciasto wykładamy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia i wstawiamy do piekarnika, aby delikatnie podpiec spód, który pieczemy około 13 do 15 minut w temperaturze 180 stopni C.
Kaszę jaglaną dokładnie płuczemy zimną wodą, aby pozbyć się ewentualnej goryczki. Oba mleka (bez laktozy oraz migdałowe) zagotowujemy, dodajemy masło, a kiedy to się rozpuści wsypujemy opłukaną kaszę i gotujemy ją około 15 minut do momentu, aż ta wchłonie cały płyn. Następnie do kaszy dodajemy 1,5 szklanki mleczka kokosowego, ponownie zagotowujemy i studzimy zawartość.
Ostudzoną masę miksujemy blenderem na jednolitą i gładką masę. Następnie dodajemy cukier waniliowy, cukier puder, mąkę ziemniaczaną oraz szczyptę soli i ponownie miksujemy. Na koniec do masy jaglanej dodajemy posiekane orzechy włoskie i rodzynki. Masę wylewamy na podpieczony spód i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C około 35 - 40 minut (pieczenie góra - dół).
Galaretki rozpuszczamy w 900 ml gorącej wody (odrobinę mnie wody sprawi, że galaretka na cieście będzie bardziej zwarta). Gdy galaretka zacznie tężeć, wylewamy ją na ostudzony jagielnik i schładzamy w lodówce do odpowiedniego stężenia.
Ciasto dekorujemy świeżymi owocami. Możemy ułożyć je także na cieście i zalać galaretką. Jagielnik śmiało można także upiec bez kruchego spodu, ale wtedy przygotujmy go w małej formie. Do przygotowania tego ciasta użyłam blaszki o wymiarach 30 cm x 25 cm. Życzę smacznego! :)