Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Dzisiaj zapraszam na prosty, jesienny deser na bazie budyniu dyniowego, który przełożymy aromatycznymi ciasteczkami imbirowymi i odrobiną bitej śmietany.
Na dzisiejszy obiad proponuję filet z dorsza w sosie orzechowym. Dorsz jest b...
Odsłon: 54
Schab w pysznym sosie z zielonym pieprzem. Sos nie jest ostry, ale ma pieprzo...
Odsłon: 4352
Tradycyjne pączki, ale po mojemu :) Czyli kolorowe. Pączki są z dodatkiem mł...
Odsłon: 202
Na dzisiejszy obiad proponuję filet z dorsza w sosie orzechowym. Dorsz jest b...
Odsłon: 54
Schab w pysznym sosie z zielonym pieprzem. Sos nie jest ostry, ale ma pieprzo...
Odsłon: 4352
Tradycyjne pączki, ale po mojemu :) Czyli kolorowe. Pączki są z dodatkiem mł...
Odsłon: 202
Składniki
Przygotuj budyń dyniowy. 300 ml mleka odlej do dużego rondelka i postaw na średnio niskim ogniu. Do mleka dodaj 50 g drobnego białego cukru i jedną łyżeczkę ekstraktu waniliowego. Zawartość naczynia wymieszaj do całkowitego rozpuszczenia cukru i pozwól całości lekko się zagotować. Oczywiście miejcie mleko cały czas na oku, żeby nie wykipiało.
W międzyczasie do pozostałych 200 ml mleka dodaj 3 żółtka dużych jaj, po ¼ łyżeczki gałki muszkatołowej, zmielonego ziela angielskiego, suszonego imbiru i goździków oraz pół łyżeczki cynamonu, 250 g musu z dyni i 50 g skrobi ziemniaczanej. Przyprawy możesz też po prostu podmienić na przyprawę do piernika. Zawartość dzbanka wymieszaj za pomocą rózgi do uzyskania gładkiego płynu.
Z tak przygotowaną bazą wróć na kuchenkę, gdzie mleko powinno już prawie się gotować. Kiedy mleko się zagotuje, zmniejsz grzanie pod garnkiem na niskie i dodaj do niego bazę budyniu, stale mieszając. Po połączeniu się składników zwiększ grzanie na średnio niskie. Budyń gotuj przez 4 – 5 minut, do uzyskania gładkiej, w miarę gęstej masy. W trakcie gotowania budyniu nie przerywaj mieszania. W innym wypadku może się przypalić i cały proces trzeba będzie powtórzyć.
Po uzyskaniu odpowiedniej konsystencji pozwól całości lekko zabulgotać, a następnie zdejmij garnek z ognia i przelej jego zawartość do osobnego naczynia. Budyń przykryj kawałkiem folii spożywczej w taki sposób, żeby dotykała jego powierzchni. Dzięki temu na jego wierzchu nie utworzy się nieprzyjemny kożuch. Gotowy budyń odstaw w chłodne miejsce na kilka godzin, do całkowitego wystudzenia.
Kiedy budyń jest już chłodny, wlej do dużej miski 300 ml zimnej śmietanki (36%) i dodaj do niej 50 g cukru pudru oraz łyżeczkę pasty waniliowej. Zawartość miski ubij za pomocą miksera na sztywno.
Złóż desery. Ja w tym celu przygotowałem 4 szklanki o pojemności 330 ml i 2 po 220ml. Na dno każdej szklanki wyłóż po 2 – 3 łyżki pokruszonych ciastek imbirowych i z grubsza je wyrównaj. Na tak przygotowany spód deseru wyłóż dwie łyżki wystudzonego budyniu. Na tym etapie będzie on jeszcze płynny. Na budyń delikatnie wyłóż kilka łyżeczek pokruszonych ciasteczek i przykryj je kolejnymi dwiema łyżkami budyniu. Na warstwę budyniu ostrożnie wyłóż dwie łyżki ubitej śmietanki, rozprowadź ją delikatnie w taki sposób, żeby całkowicie odcięła budyń, i posyp wszystko odrobiną cynamonu. Tak przygotowane desery można podawać od razu, ale polecam odstawić je do lodówki na kilka godzin, a najlepiej na całą noc. W tym czasie ciasteczka wchłoną wilgoć zawartą w budyniu i zmiękną, sam budyń zgęstnieje, a jego smak w pełni się rozwinie.
Smacznego!