Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Makowiec z dawien dawna był moim ulubionym ciastem na święta Bożego Narodzenia. Taki drożdżowy, zawijany, tradycyjny makowiec, słodki i pięknie pachnący. W rodzinnym domu zawsze piekło się dwie strucle z makiem, ponieważ masa makowa przygotowana z połowy kilograma maku na to pozwalała. Dlatego moja Mama piekła dwa makowce, wypełnione farszem po brzegi. Ja też na święta upiekłam tradycyjny makowiec z przepisu, który pamiętam z dzieciństwa. A raczej pamiętam smak tego makowca, bo przepis musiałam zanotować w zeszycie jeszcze jako nastolatka. Zapis jest bardzo lakoniczny i oprócz listy składników zawiera tylko jedno zdanie. „Ze składników na ciasto wyrobić drożdżowe nieco gęściejsze, niż na zwykły placek”. Resztę umiałam zrobić od zawsze, ponieważ co roku mieliłam mak i pomagałam zwijać i piec makowce. Wiem jednak, że to zdecydowanie za mało dla wielu Czytelników, więc dziś postaram się opisać wszystko dokładnie, krok po kroku.
Jednogarnkowe danie, szybkie i proste do przygotowania, pyszne i syte. Gulasz...
Odsłon: 237
Jednogarnkowe danie, szybkie i proste do przygotowania, pyszne i syte. Gulasz...
Odsłon: 237
Składniki
Oddziel białka od żółtek. Żółtka umieść w jednej miseczce, dwa białka w drugiej, a jedno białko w kolejnym naczyniu. Do ciasta będziemy dodawać tylko żółtka, ale białka też będą potrzebne, i to na dwa różne sposoby.
W małym rondelku podgrzej lekko mleko, ale tylko tyle, aby było letnie, a nie ciepłe. Najwyżej w temperaturze ciała. W innym rondelku rozpuść masło, a następnie odstaw na bok do wystudzenia.
Mąkę przesiej do misy miksera (lub innej miski, jeśli będziesz wyrabiać ciasto ręcznie). Na środku zrób wgłębienie, a następnie wkrusz do niego drożdże, wsyp połowę cukru
i wlej podgrzane, letnie mleko.
W tym dołku w mące przygotuj zaczyn, mieszając drożdże z cukrem, mlekiem i odrobiną mąki otaczającej otwór. Starałam się pokazać na zdjęciach, jak to wygląda. To jest taki krater w środku mąki, który pod wpływem drożdży stopniowo wyrasta i się pieni. Ale uwaga, zaczyn z drożdży, połowy cukru, mleka i dwóch łyżek mąki można również przygotować w garnuszku, w którym grzało się mleko, a gdy wyrośnie – dodać do miski z mąką.
Ale uwaga, zaczyn z drożdży, połowy cukru, mleka i dwóch łyżek mąki można również przygotować w garnuszku, w którym grzało się mleko, a gdy wyrośnie – dodać do miski z mąką.
Gdy zaczyn porządnie się spieni i wyrośnie, dodaj do miski żółtka oraz resztę cukru i szczyptę soli, a następnie wymieszaj z mąką i zaczynem. Wyrabiaj przez 5 minut przy pomocy haka w mikserze planetarnym (albo ręcznie, ubijając drewnianą łyżką). Po tym czasie dodaj stopione i ostudzone masło i wyrabiaj przez kolejne 5 minut hakiem lub dłońmi.
Uformuj z ciasta kulę i zostaw w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Przykryj miskę folią lub ściereczką na czas wyrastania ciasta.
Gdy ciasto podwoi swoją objętość,
wyjmij je na stolnicę oprószoną mąką i podziel na pół. Jedną połówkę włóż na powrót do miski.
Drugą połowę ciasta rozwałkuj, podsypując mąką. Postaraj się uformować prostokąt o grubości około 1 cm i takiej szerokości, aby makowiec zmieścił się na blasze.
Powierzchnię ciasta posmaruj połową jednego odłożonego białka, ubitego lekko widelcem. Druga połowa przyda się na drugą część ciasta.
Dwa białka ubij na sztywną pianę, a następnie wymieszaj delikatnie z całą przygotowaną masą makową.
Dzięki dodaniu piany z białek mak nie będzie się kruszył.
Połowę przygotowanej masy wyłóż na rozwałkowane i posmarowane białkiem ciasto,
a następnie zwiń w rulon.
Rulon ciasta zawiń dość luźno w arkusz papieru do pieczenia. Luz jest potrzebny, żeby ciasto miało miejsce na wyrastanie. Jeśli zawiniesz w papier zbyt ciasno, to makowiec będzie musiał „uciekać” otworami na końcach i ciasto nie będzie dobrze wyglądać.
W taki sam sposób przygotuj drugi makowiec z reszty cista, a następnie oba rulony zawinięte w papier połóż na dużej blasze.
Wstaw blaszkę do zimnego piekarnika, a następnie włącz grzanie na temperaturę 180 stopni bez termoobiegu. Piecz makowce przez 35-40 minut od chwili nagrzania piekarnika. Dla pewności warto pod koniec sprawdzić patyczkiem.
Wyjmij z piekarnika i zostaw na blacie do całkowitego wystudzenia. Dopiero zimne makowce możesz bezpiecznie uwolnić z papieru i ewentualnie polukrować.
Ja przeważnie nie lukruję makowców, bo nie chcę, żeby stały się jeszcze bardziej słodkie. A poza tym strucle, które nie są pokryte lukrem, bardzo łatwo się transportuje i mrozi. Ale jeśli chcesz, przygotuj lukier i pomaluj swoje makowce!
Stare obyczaje mówią, że część makowca powinna zostać aż do Nowego Roku, bo to przynosi szczęście, obfitość i pomyślność.
Dlatego najlepiej byłoby przechowywać makowce w chłodnym miejscu, bo wtedy nadmiernie nie wyschną i nie zaczną fermentować.
Jeśli rodzina jest mała i nie masz z kim podzielić się ciastem, to na pewno warto jedną struclę (lub np. połowę) zamrozić, zawijając szczelnie w folię. W zamrażarce można bezpiecznie przechowywać do trzech miesięcy. Smacznego!