Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Przepis dnia: 13-10-2019
Robiłam ją już kilka razy i za każdym razem wychodzi idealnie krucha z zewnątrz i delikatnie ciągnąca w środku. Wcześniej próbowałam wielu przepisów na bezę Pavlową, ale zawsze coś było nie tak. Dopiero gdy trafiłam na przepis Małgosi Borysewicz okazało się, że beza to banalnie proste i przede wszystkim tanie ciasto. Zdecydowanie to mój ulubiony deser!
Przepyszny i szybki obiad w dwadzieścia minut.
Odsłon: 179
Pieczeń podana z kaszą i surówką z kapusty pekińskiej.
Odsłon: 534
Dzisiaj leszcz którego dostałam w prezencie. Jak się dostało to trzeba było p...
Odsłon: 88
Polecam.
Odsłon: 633
Pyszne i proste do upieczenia ciasteczka owsiane o piernikowym smaku idealne...
Odsłon: 940
Przepyszny i szybki obiad w dwadzieścia minut.
Odsłon: 179
Pieczeń podana z kaszą i surówką z kapusty pekińskiej.
Odsłon: 534
Dzisiaj leszcz którego dostałam w prezencie. Jak się dostało to trzeba było p...
Odsłon: 88
Polecam.
Odsłon: 633
Pyszne i proste do upieczenia ciasteczka owsiane o piernikowym smaku idealne...
Odsłon: 940
Składniki
PLACEK BEZOWY: Białka oddzielamy od żółtek. Żółtka odkładamy - nie będą nam potrzebne.
W szklanej lub metalowej misce ubijamy białka na sztywno. Następnie zmniejszamy obroty i dodajemy po 1 łyżeczce cukru. Rozsypujemy cukier równomiernie po ubitych białkach i mieszamy mikserem, aż dodany cukier się rozpuści. Następnie dodajemy kolejną łyżeczkę cukru i znowu miksujemy. Czynność powtarzamy aż dodamy 3/4 szklanki. Jeśli pod koniec dodawania cukru zaczną powstawać grudki to przestajemy dodawać cukier - grudki oznaczają, że cukier przestał się rozpuszczać w białkach i jest już go odpowiednia ilość. Może się tak zdarzyć, jeśli mamy małe jajka, albo odmierzymy za dużo cukru. Zwróćcie na to uwagę podczas ubijania.
Następnie dodajemy płaską łyżeczkę mąki ziemniaczanej i mieszamy mikserem. Na koniec dodajemy 3/4 łyżeczki octu i również mieszamy mikserem.
Nastawiamy piekarnik na temperaturę 120 stopni z termoobiegiem.
Na blaszce do pieczenia układamy papier do pieczenia, rysujemy na nim okrąg (możemy odrysować go od talerza) i wykładamy na niego ciasto bezowe. Za pomocą szpatułki formujemy placek i pieczemy równo 2h. Po tym czasie wyłączamy piekarnik i zostawiamy bezę w piekarniku do wystyginęcia. Nie otwieramy drzwiczek pieca.
MUS MALINOWY: Na patelnię wylewamy maliny w syropie, dodajemy 2 łyżki cukru, przykrywamy przykrywką i dusimy na wolnym ogniu ok 15 minut. Następnie odstawiamy do wystygnięcia.
Ostygnięty mus malinowy przecieramy przez sito z drobnymi oczkami. Raz jeszcze wstawiamy na wolny ogień i czekamy, aż zgęstnieje - co jakiś czas mieszając. Gdy w konsystencji zacznie przypominać gęstą śmietanę zdejmujemy z ognia do ostygnięcia.
KREM: Do małego garnuszka wlewamy 1/4 szklanki śmietanki 30%. Laskę wanilii kroimy na pół, za pomocą łyżki wyjmujemy z niej nasionka i dodajemy do śmietanki. Pozostałą łodygę kroimy na pół i również dodajemy do śmietanki. Wstawiamy na wolny ogień i gotujemy ok 15 minut. Odstawiamy do wystygnięcia.
Do metalowej lub szklanej miski wlewamy śmietankę 30% i ubijamy na sztywno. Dosypujemy po trochę cukru pudru ciągle mieszając. Gdy dodamy już 2 łyżki cukru mikser wyłączamy.
Do kolejnej miski przekładamy serek mascarpone, wlewamy śmietankę z wanilią i miksujemy, aż serek stanie sie puszysty. Wyłączamy mikser. Zaczynamy dodawać po 1 łyżce ubitej śmietany z cukrem i mieszamy ją z serkiem bardzo delikatnie za pomocą szpatułki. Gdy dodamy już całą śmietanę, wkładamy krem do lodówki do schłodzenia.
SKŁADANIE BEZY: Na upieczony placek bezowy wylewamy 1/2 musu malinowego. Na musie układamy krem, na kremie kolejną warstwę musu. Całość dekorujemy malinami - jeśli lubimy to również świeżą miętą.
Smacznego :)