Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Człek wkłada między zębiska i okazuje się, że ciasteczko to niczym puszek. Wprost rozpływa się w ustach zostawiając po sobie migdałowy posmak. Wypiek to wielce nieskomplikowany – podstawą jest ucierane ciasto, które delikatnością i puszystością przypomina biszkopt, a wspomniany glanc, to nic innego, jak lukier o migdałowym aromacie. Po upieczeniu wystarczy pokroić na niewielkie kawałki i pałaszować.
Placki ziemniaczane to klasyczne danie, które uwielbia wielu z nas. Złociste,...
Odsłon: 1395
Rozgrzewający napój z imbirem, pyłkiem pszczelim, limonką i anyżem. To świetn...
Odsłon: 63
Przepis dnia
Smaczek teścia to danie, którego nikt nie odmówi. W dodatku pysznie miękkie m...
Odsłon: 12248
Placki ziemniaczane to klasyczne danie, które uwielbia wielu z nas. Złociste,...
Odsłon: 1395
Rozgrzewający napój z imbirem, pyłkiem pszczelim, limonką i anyżem. To świetn...
Odsłon: 63
Przepis dnia
Smaczek teścia to danie, którego nikt nie odmówi. W dodatku pysznie miękkie m...
Odsłon: 12248
Składniki
PRZYGOTOWUJEMY SIĘ Piekarnik rozgrzewamy do 175 stopni. Dużą, prostokątną formę (około 22 x 30cm) wykładamy papierem do pieczenia.
ROBIMY CIASTO Mąkę mieszamy dokładnie z kakao oraz proszkiem do pieczenia i odstawiamy. Miękką margarynę ucieramy z cukrem pudrem na jasną, puszystą masę. Następnie dodajemy po jednym jajku i rozmiksowujemy dokładnie. Jajka powinny mieć temperaturę pokojową, gdyż wtedy będziemy mieć pewność, że masa nam się nie zwarzy. Teraz do masy dodajemy niespiesznie, w trzech partiach mąkę wymieszaną z proszkiem oraz kakao, za każdym razem łącząc dokładnie składniki tak, aby powstało gęste, jednolite i gładkie ciasto. Tak przygotowane ciasto przekładamy do przygotowanej formy, rozkładamy równomiernie na całej powierzchni i wyrównujemy wierzch.
PIECZEMY CIASTO Formę z ciastem wkładamy do rozgrzanego do 175 stopni piekarnika na 15-17 minut. Czas pieczenia uzależniony jest od mocy i rodzaju piekarnika. Najlepiej będzie, jeśli po 15 minutach przeprowadzimy „test suchego patyczka” – patyczek wbity w sam środek ciasta powinien być suchy i czysty. Staramy się nie przesuszać niepotrzebnie ciasta i nie przedłużać nazbyt procesu pieczenia, powinno być puszyste i upieczone, lecz także wilgotne i aromatyczne. Upieczone ciasto zostawiamy na co najmniej pół godziny do wystygnięcia w formie, a następnie delikatnie wyciągamy i usuwamy spod niego papier do pieczenia.
ROBIMY LUKIER Do niewielkiej miseczki wsypujemy cukier puder, zalewamy go ciepłą wodą i dodajemy migdałowy aromat do ciast. Całość rozcieramy energicznie metalową łyżką, a gdy uzyskamy białą, gęstą i jednolitą masę, natychmiast polewamy nią przestudzone ciasto. Ja do zwieńczenia swoich ciastek wybrałam lukier migdałowy, gdyż chciałam nadać im ostrzejszego charakteru, lecz można użyć każdego innego, ulubionego aromatu (polecam cytrynowy, pomarańczowy i rumowy, odradzam natomiast waniliowy i śmietankowy, gdyż wtedy ciastka mogą okazać się zbyt mdłe).
KOŃCZYMY DZIEŁO I PAŁASZUJEMY Gdy lukier zastygnie i stanie się śnieżnobiały, kroimy ciasto w niewielkie kawałeczki (romby, czy też kwadraty) lub wykrajamy wybrane kształty za pomocą foremek do ciasteczek. Ciastka najlepiej smakują w dniu ich przygotowywania.