Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Gdy byłam małą dziewczynką opychałam się chałwą. Nieposkromienie i radośnie. Któregoś razu mój dysponujący raczej fikuśnym poczuciem humoru ojciec orzekł, że chałwa zrobiona z woskowiny usznej, śluzu ślimaka i brudu zza paznokci. Cóż, konsystencja batonika zgadzała się z tym, o czym mówił. Skutecznie obrzydziło mi to koncepcję tego smakołyku na parę ładnych lat. Na szczęście z wiekiem człowiek nabiera zdolności analitycznych i... umiejętności czytania. Chałwa wróciła z przytupem! To rarytas egzotyczny, ciężki dla polskiego podniebienia, bo nie nazbyt wyrazisty w smaku. Chałwa jest po prostu subtelna. I tłusta! Doskonała, jako dodatek do wypieków. Do tego sernika użyć możecie każdego rodzaju chałwy (o ile nie jest oblana czekoladą). Ja najbardziej lubię chałwę waniliową, ale ponieważ zostałam obdarowana półkilogramowym blokiem rosyjskiej chałwy fistaszkowej, to postanowiłam wykorzystać właśnie ją. Sprawdziła się wspaniale!
Sprawdzony przepis na prosty i bardzo smaczny chleb, który z pewnością uda si...
Odsłon: 5052
Proponujemy błyskawiczny obiad dla zabieganych, czyli makaron spaghetti w pro...
Odsłon: 602
Orzechowy Kochanek czyli ciasto czekoladowe z kremem z masła orzechowego to p...
Odsłon: 2323
Wykwintny, lecz bardzo prosty przepis na krewetki pieczone z warzywami! Potra...
Odsłon: 164
Sprawdzony przepis na prosty i bardzo smaczny chleb, który z pewnością uda si...
Odsłon: 5052
Proponujemy błyskawiczny obiad dla zabieganych, czyli makaron spaghetti w pro...
Odsłon: 602
Orzechowy Kochanek czyli ciasto czekoladowe z kremem z masła orzechowego to p...
Odsłon: 2323
Wykwintny, lecz bardzo prosty przepis na krewetki pieczone z warzywami! Potra...
Odsłon: 164
Składniki
Uwaga! Wszystkie składniki na sernik powinny mieć temperaturę pokojową, w związku z czym wyciągamy je co najmniej 2 godziny przed planowanym pieczeniem z lodówki. TWARÓG I CHAŁWA Twaróg mielimy w maszynce trzykrotnie. Chałwę rozdrobnić widelcem.
TORTOWNICA Przygotowujemy tortownicę z odpinaną obręczą o średnicy 24cm. Spód wykładamy papierem do pieczenia, wypuszczając papier na zewnątrz. Zapinamy obręcz, nadmiar papieru obcinamy. Dna, ani boków formy niczym nie smarujemy.
SPÓD Masło roztapiamy na małym ogniu i zostawiamy do lekkiego przestygnięcia. W tym czasie rozdrabniamy herbatniki na piasek. Można zrobić to na dwa sposoby: wrzucić ciastka do miski i rozdrobnić blenderem, lub wrzucić do grubego woreczka i utłuc wałkiem (przy okazji można upuścić trochę emocji). Do pokruszonych ciastek dodajemy stopione masło i mieszamy wszystko razem, aby powstał mokry piasek. Masę ciasteczkową wsypujemy na dno tortownicy, wyrównujemy, dociskamy dłonią, aby powstał zwarty spód i wkładamy do lodówki na czas przygotowywania masy serowej.
MASA SEROWA W tym momencie ustawiamy piekarnik na 175 stopni (grzałka góra-dół). Do wieeelkiej michy wrzucić zmielony wcześniej ser. Dodać cukier i zmiksować mikserem na wolnych obrotach tylko do połączenia się składników. Następni dodawać po jednym jajku i miksować do połączenia się składników, cały czas na małych obrotach. (W przypadku sernika "nadgorliwość gorsza od faszyzmu" - im dłużej i bardziej zaciekle miksujemy, tym bardziej napowietrzamy sernik, który z związku z tym będzie rósł w piekarniku, jak szalony, a następnie opadnie i popęka. Podkreślam zatem - wszystkie składniki miksujemy na wolnych obrotach, tylko do połączenia). Na koniec dodajemy śmietankę i znów krótko miksujemy. Dodajemy mąkę – miksujemy. Na koniec dodajemy pokruszoną chałwę i ostatni raz miksujemy do połączenia. Masa serowa jest już gotowa.
PIECZENIE Tortownicę z przygotowanym wcześniej spodem ciasteczkowym wyjmujemy z lodówki. Masę serową przelewamy na spód i wstawiamy do rozgrzanego piekarnika. Pieczemy przez 15 minut w temperaturze 175 stopni, a następnie zmniejszamy temperaturę do 125 stopni i pieczemy przez kolejne 90 minut. Tak, wiem... to strasznie długo, ale nie maltretujemy sernika w trakcie, nie zaglądamy, nie otwieramy drzwiczek, nie dziubiemy itp. Ustawiamy przypominajkę i zajmujemy się sobą. Po tym czasie, nie wyłączając piekarnika, wyjmujemy sernik i smarujemy wierzch polewą śmietanowo-chałwową. Ponownie wstawiamy do piekarnika i pieczemy jeszcze przez 15 minut.
POLEWA Mieszamy razem obie śmietany (do tego możemy użyć łyżki), dodajemy cukier wanilinowy lub cukier z wanilią i rozdrobnioną widelcem chałwę. Teraz odpalamy mikser i całość na wysokich obrotach zamieniamy w gładką, jednolitą masę (tak, aby nie były widoczne grudki chałwowe).
STUDZENIE Po upieczeniu wyłączamy grzałkę i zostawiamy sernik jeszcze na 20 minut w zamkniętym piekarniku. Po tym czasie stopniowo uchylamy drzwiczki i studzimy sernik w takiej jamie przez ok 1 - 1,5 godziny. Następnie wyjmujemy i całkowicie studzimy w temperaturze pokojowej. Warto pomęczyć się z tymi procesami studzenia - dzięki temu sernik będzie prosty jak stół! Gdy sernik będzie już chłodny, obkroić nożem przy brzegu tortownicy, zdjąć obręcz, wyjeść z niej resztki przyklejonego ciasta i wstawić sernik do lodówki na co najmniej kilka godzin, a najlepiej na całą noc.
WYKOŃCZENIE Następnego dnia sernik dumnie wyjąć z lodówki, usunąć dno tortownicy i papier (wbrew pozorom odchodzi pięknie) i przełożyć na paterę. Sposobów na dekorację jest nieskończenie wiele... Można posypać sernik cukrem pudrem, zrobić polewę czekoladową lub tuż przed podaniem udekorować kleksem bitej śmietany. Można także pokruszoną lub pokrojoną chałwę poukładać na wierzchu. Ja swojego czizkejka pozostawiłam bez żadnej dodatkowej ozdoby, bo sam w sobie wyglądał przepięknie. Pamiętajmy, że sernik wyjmujemy z lodówki na godzinę przed podaniem i kroimy ostrym nożem, maczanym we wrzątku i wycieranym do sucha ściereczką. Dzięki temu sernik zachowa piękny, robiący wrażenie profil.