Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Tradycyjny, ciężki, prawdziwy sernik krakowski z rodzynkami, skórką pomarańczową kandyzowaną i orzechami włoskimi pieczemy na kruchym spodzie. Obowiązkowo na wierzchu robimy kratkę również z ciasta kruchego. Polewamy go lukrem. Taki sernik to prawdziwy, tradycyjny wypiek, który zawsze gościł u babci na świątecznym stole. My kontynuujemy tę tradycję i przekażemy ją naszym dzieciom, aby dobrze wspominały świąteczne smaki i tradycje.
Cevapcici bałkański przysmak. Kulinarna podróż na Bałkany słynące ze smacznej...
Odsłon: 169
Cevapcici bałkański przysmak. Kulinarna podróż na Bałkany słynące ze smacznej...
Odsłon: 169
Składniki
Zagniatamy ciasto kruche.
Mąkę z proszkiem do pieczenia przesiewamy do dużej miski. Dodajemy sól i krótko mieszamy łyżką. Następnie schłodzone masło trzemy na tarce z dużymi oczkami, maczając co jakiś czas w mące. Krótko wyrabiamy, aż powstanie ciasto jak kruszonka. Dodajemy żółtka, śmietanę, cukier, cukier wanilinowy i śmietanę. Zagniatamy rękami ciasto tylko do połączenia składników. Kruchego ciasta nie wyrabiamy długo. Masło, jajka i śmietana powinny być zimne, z lodówki. Gotowe ciasto wkładamy do woreczka i dajemy do lodówki na pół godziny.
Rodzynki namaczamy we wrzątku na ok. 20 min.
2/3 ciasta wałkujemy na posypanej mąką stolnicy (można wałkować przez folię spożywczą lub papier do pieczenia). 1/3 ciasta również należy rozwałkować i pokroić w 1 cm paski. Gotowy placek wykładamy na blachę 28x18 cm, podpiekamy 10 min w piekarniku nagrzanym do 170°C.
Dwukrotnie zmielony w maszynce do mięsa ser, przekładamy do misy miksera, dodajemy mąkę ziemniaczaną, wsypujemy cukier i cukier wanilinowy, mieszamy.
Oddzielamy białka od żółtek. Żółtka kolejno dodajemy do sera, dokładnie mieszając robotem. Bardzo miękkie masło, ale nie roztopione dorzucamy do masy serowej, dokładnie łączymy z masą serową. Ubite na sztywną pianę ze szczyptą soli białka ostrożnie dodajemy do masy, wtłaczamy białko do masy serowej łyżką lub łopatką silikonową. Na sam koniec dorzucamy odsączone rodzynki, skórkę kandyzowaną i orzechy. Całość delikatnie mieszamy łyżką.
Po tym czasie wylewamy masę serową na podpieczone ciasto, na wierzchu układamy kratkę z pozostałego ciasta cienko rozwałkowanego i pociętego na paski.
Pieczemy sernik 60 minut w 160° C.
Upieczony sernik studzimy w piekarniku, przy uchylonych drzwiczkach. Przestudzony polewamy lukrem i wstawiamy do lodówki na noc.
Sernik krakowski gotowy!