Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Jeśli chcesz przygotować najbardziej lekką i pełną smaku szarlotkę, skorzystaj z tego przepisu na szarlotkę alpejską. Puszysty biszkopt, soczysta warstwa owocowa i delikatna porcja bitej śmietany, a wierzch posypany cynamonem – to przepis na absolutny hit każdego przyjęcia czy spotkania z przyjaciółką przy kawie.
Pyszne i bardzo proste do zrobienia, polecam.
Odsłon: 74
Pyszne i bardzo proste do zrobienia, polecam.
Odsłon: 74
Składniki
Pamiętaj, żeby przed przystąpieniem do pracy wyjąć jajka z lodówki, aby uzyskały temperaturę pokojową. Następnie oddziel białka od żółtek i przełóż białka do misy miksera. Ubij je na sztywną pianę utrwalając cukrem, po czym dodawaj po jednym żółtku do uzyskania jasnej, puszystej masy. Dolej olej i dalej ubijaj do połączenia. W oddzielnej misce wymieszaj przesianą mąkę pszenną z mąką ziemniaczaną i proszkiem do pieczenia. Zmniejsz obroty miksera i partiami dodawaj sypkie składniki. Blaszkę (24 × 35 cm) wyłóż papierem do pieczenia, przelej biszkopt i wyrównaj. Wstaw do pieca nagrzanego do 170° C i piecz około 20-30 minut. Po upieczeniu delikatnie ostudź, wyjmij z foremki, oderwij papier i odstaw do pełnego wystygnięcia.
Najlepiej wybierz jabłka, które mają dość twardą strukturę i nie rozpadną się szybko w trakcie gotowania. Owoce obierz i pokrój w kostkę. Następnie wrzuć do garnka, zalej sokiem z cytryny, zasyp cukrem, a na końcu wlej wodę. Gotuj jabłka kilka, kilkanaście minut (od czasu zagotowania), aby stały się miękkie. Gotowe jabłka zdejmij z ognia, dorzuć sypkie galaretki i dokładnie wymieszaj, żeby nie było grudek. W razie potrzeby dodaj odrobinę miodu lub cukru pudru. Odstaw do ostygnięcia.
Wystudzony biszkopt przełóż do blaszki, w którym wcześniej się piekł (możesz ją wysmarować masłem) i przełóż na niego wystudzone jabłka. Wyrównaj i wstaw do lodówki do zastygnięcia. W tym czasie przygotuj bitą śmietanę.
Zimną (prosto z lodówki) śmietanę ubij na dużych obrotach w wysokim naczyniu, utrwalając cukrem pudrem i Śmietan-fixem. Możesz użyć też rozpuszczonej w ok. 60 ml wrzątku, wystudzonej żelatyny. Gdy krem będzie gęsty, przełóż go na warstwę jabłek i wstaw całe ciasto ponownie do lodówki na 2-3 godziny.
Przed podaniem szarlotki posyp ją cynamonem, kakao lub czekoladą w proszku. Ciasto smakuje najlepiej, gdy jest dokładnie schłodzone.