Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Proponowany tort jest alternatywą dla tradycyjnego makowca i na dodatek bardzo smaczną alternatywą. Pozycja ta wymaga trochę pracy, ale warto bo smak jest super i wygląd też bardzo bogaty i reprezentatywny. Bardzo polecam i życzę smacznego.
Polecam.
Odsłon: 1162
Polecam. Piernik to zdrowe ciasto. Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodz...
Odsłon: 1643
Sajgonki w nieco zdrowszej wersji. Zamiast smażyć, upiekłam je w piekarniku....
Odsłon: 1113
Polecam.
Odsłon: 1162
Polecam. Piernik to zdrowe ciasto. Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodz...
Odsłon: 1643
Sajgonki w nieco zdrowszej wersji. Zamiast smażyć, upiekłam je w piekarniku....
Odsłon: 1113
Składniki
Tortownicę o średnicy 22 cm wykładamy papierem do pieczenia, by do niej włożyć przygotowaną masę makową.
Na początku ważna informacja jeżeli osoby, które będą jadły ten tort lubią mak to dajemy na blat całe 700 g maku. W tym przypadku będziemy mieli spód bardzo gruby. Jeżeli zjadacze nie specjalnie przepadają za tym składnikiem, to na blat przeznaczamy tylko 500 g maku. Masę makową mieszamy ze wszystkimi składnikami, pomijamy tylko płatki migdałowe, ponieważ one będą nam potrzebne do oblepienia całości tortu. Do tortownicy wkładamy przygotowaną masę, piekarnik rozgrzewamy góra /dół 220 st C i pieczemy około 30-40 min. Gdy skończymy pieczenie wyjmujemy i odstawiamy do wystygnięcia.
Następnie rozrabiamy galaretkę wg przepisu. Jak chcemy by blat z galaretki był trochę grubszy to rozrabiamy dwie galaretki.
Pomarańcze obieramy i ćwiartki owoca filetujemy, czyli wycinamy wszystkie białe nitki i ścianki z owoca zostawiając, tylko cały miąższ owoca. Robimy to w jakimś pojemniku, ponieważ będzie leciał sok z pomarańcza, więc zbieramy go . Do garnka wkładamy przygotowane ćwiartki pomarańcza wraz z zebranym sokiem i podgrzewamy. Następnie dodajemy rozrobioną galaretkę i mieszamy podgrzewając.
Całość wlewamy do przygotowanej tortownicy o tej samej wielkości co zrobiliśmy blat makowy, tak by galaretka nie wyleciała nam z niej. Możemy tego dokonać wykładając papierem do pieczenia do wewnątrz. Całość odstawiamy do całkowitego wystygnięcia stawiając na prostej powierzchni, by blat galaretkowy, był tej samej grubości z każdej strony.
Serek, cukier i likier wkładam do miksera, miksujemy by całość się dobrze wymieszała. Smakujemy czy całość odpowiada nam smakowo.
Przygotowany blat makowy bardzo cienko obcinamy z góry i boków, by był bardzo miękki. W tym momencie możemy skropić ulubionym alkoholem lub zapachem, ale to nie koniecznie. Na środek blatu wykładamy część kremu i oblepiamy cały blat kremem.
Następnie na wierzch kładziemy blat galaretkowy. Czynność z kremem powtarzamy ponownie po całości.
Na patelnię wrzucamy płatki migdałowe i podpiekamy delikatnie. Następnie całość tortu oblepiamy podpieczonymi płatkami bardzo gęsto i odstawiamy w chłodne miejsce najlepiej na całą noc.
Trochę pracy było, ale warto smacznego.