Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Wysoki, mocno waniliowy i wilgotny, aczkolwiek lekki i letni tort.
Makaron penne podany z sosem wieprzowym z łopatki.
Odsłon: 12
Makaron penne podany z sosem wieprzowym z łopatki.
Odsłon: 12
Składniki
ROBIMY CIASTO Piekarnik nagrzewamy do 170 stopni. Tortownicę o średnicy 20cm smarujemy dokładnie masłem i wykładamy papierem do pieczenia. Mąkę mieszamy z proszkiem do pieczenia, a następnie razem przesiewamy. Miękkie masło ucieramy z cukrem na jasną, puszystą masę. Dodajemy do niej ekstrakt waniliowy i miksujemy przez chwilę do połączenia składników. Następnie dodajemy po jednym jajku i rozmiksowujemy dokładnie. Jajka powinny mieć temperaturę pokojową, gdyż wtedy będziemy mieć pewność, że masa nam się nie zwarzy. Gdy masa maślana stanie się jednolita, w dwóch – trzech partiach wsypujemy mąkę wymieszaną z proszkiem i miksujemy dokładnie składniki tak, aby powstało gęste, jednolite i gładkie ciasto. Tak przygotowane ciasto przekładamy do przygotowanej formy, wyrównujemy wierzch i wkładamy do piekarnika na około 3o minut. Po tym czasie możemy przeprowadzić „test suchego patyczka” – patyczek wbity w sam środek ciasta powinien być suchy i czysty. Jeśli tak jest, wyciągamy ciasto z piekarnika i pozwalamy mu ochłonąć przez 20 minut w formie. Następnie odpinamy obręcz, wyjmujemy je z formy i przekładamy na kratkę… do góry nogami, to znaczy wierzch ciasta ma teraz spocząć na kratce. Odklejamy delikatnie papier do pieczenia i zostawiamy do całkowitego ostudzenia. Całą zabawę powtarzamy od nowa, gdyż potrzebować będziemy trzech takich blatów. Za przygotowywanie drugiego ciacha zabieramy się dopiero wówczas, gdy wyciągniemy z pieca pierwsze. Nie robimy go wcześniej i nie zostawiamy surowego na blacie, gdyż wówczas masa zmieni swoją konsystencję, napuchnie nieco przez dodatek proszku do pieczenia i finalnie zanadto się wysuszy. Możemy oczywiście upiec nasze blaty kilka godzin lub nawet dzień wcześniej. Wówczas będą miały szansę odrobinę stwardnieć, co ułatwi nam dalszą pracę.
ROBIMY WANILIOWY KREM Laski wanilii kroimy wzdłuż na pół, a następnie ostrym nożem wyskrobujemy z jej wnętrza ziarna. Śmietanę i mascarpone chłodzimy w lodówce przez co najmniej 2 godziny. Śmietanę ubijamy na sztywno, pod koniec dodając przesiany cukier puder. Do ubitej śmietany dodajemy partiami mascarpone i ubijamy krótko do połączenia na gładki jednolity krem. Na koniec dodajemy wanilię i ponownie miksujemy chwilę, aby rozłożyć aromatyczne ziarenka w całym kremie. Na tym etapie możemy odłożyć około 250g kremu i wymieszać go z 1-2 łyżkami kwaśnej konfitury lub przecieru owocowego. Ten fioletowy krem posłuży nam do pokrycia wierzchu toru. Oczywiście ten etap pomijamy, gdy chcemy, by cały tort pozostał biały.
SKŁADAMY TORT Teraz najprzyjemniejszy i najbardziej satysfakcjonujący etap – złożenie tortu w jedną, piękną całość! Przygotowujemy paterę, wykładamy na nią pierwszy maślany blat i smarujemy go 1/3 białego kremu. Przykrywamy drugim blatem, który smarujemy wpierw 2-3 łyżkami konfitury lub przecieru z owoców, a następnie wykładamy na niego ponownie 1/3 białego kremu i przykrywamy całość ostatnim, trzecim blatem. Teraz boki tortu dokładnie okładamy pozostałym białym kremem, wyrównując ewentualne niedoskonałości i rozkładając krem regularnie na całej powierzchni. Wierzch pokrywamy odłożonym wcześniej fioletowym kremem i, na koniec, ozdabiamy brzegi tortu świeżymi malinami. Gotowy tort z dumą i czułością wstawiamy do lodówki na co najmniej 3 godziny, a najlepiej na 5-6 godzin, aby kremy porządnie stężały, a ciasta przeszły ich smakami.