Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Bigos to jedna z najbardziej znanych i lubianych polskich potraw. Jeśli jest dobrze przyrządzony, to trudno go nie lubić. Tym razem sięgamy po zeszyty z przepisami naszych babć, by wyszperać w nich recepturę na prawdziwy bigos staropolski. W tym bigosie znajdziesz mnóstwo kawałków różnorodnych mięs, leśne grzyby i mnóstwo aromatu. Bigos przygotuj najlepiej na dwa dni przed podaniem. Kilkukrotnie podgrzewany smakuje najlepiej.
Szybka, prosta w przygotowaniu sałatka z kilku składników, które zazwyczaj ma...
Odsłon: 6752
Szybka, prosta w przygotowaniu sałatka z kilku składników, które zazwyczaj ma...
Odsłon: 6752
Składniki
Zalej grzyby wodą i zostaw na noc do namoczenia. Ugotuj mięso w osolonej wodzie do miękkości, po czym wystudź. Jeśli używasz żeberek, to oddziel je od kości i całość mięsa pokrój w kostkę. Podobnie zrób z boczkiem, a kiełbaskę pokrój w półplasterki.
W dużym garnku rozpuść tłuszcz, wrzuć obraną i poszatkowaną cebulkę, po czym lekko podsmaż, aż zacznie błyszczeć. Wrzuć boczek, kiełbasę i krótko przesmaż, by z boczku nie zrobiły się skwarki. Dodaj kawałki ugotowanego mięsa oraz posiekane w paseczki grzyby. Przesmażaj chwilę na wolnym ogniu, często mieszając. Następnie wlej wino, potem zeskrob brązowe fragmenty z dna garnka. Dodaj odsączoną kapustę kiszoną, koncentrat pomidorowy, miód, przyprawy, następnie zalej bulionem, zamknij pokrywę garnka i duś bigos na wolnym ogniu przez 2 – 2,5 godziny. W międzyczasie mieszaj od czasu do czasu, by nic się nie przypaliło. W razie potrzeby dolej trochę wody. Jeśli chcesz, aby bigos był bardziej aromatyczny, nie gotuj go, a upiecz. Przełóż kapustę z mięsem do naczynia żaroodpornego albo prodiża, wlej ok. 80 ml wody i piecz przez 1 -1,5 godz. w 180°C.
Zetnij górę małych chlebków, wydrąż miąższ (możesz go wykorzystać w zapiekance, do grzanek lub puddingu), podpiecz w piekarniku w 200°C przez 10 minut. Napełnij chlebki bigosem i serwuj.