Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Wegetariański 'kebab'. Kotleciki z ciecierzycy. Orientalne danie. Sycące i zdrowe.
Śledzie zawierają kwasy omega 3, są bogatym źródłem witaminy A, D i E, która...
Odsłon: 282
Brukselka smażona w sosie sojowym, lekko karmelizowana, to danie o intensywny...
Odsłon: 3861
Przedstawiam dziś bardzo stary przepis z mojego zeszytu, a są to ciasteczka s...
Odsłon: 6238
Śledzie zawierają kwasy omega 3, są bogatym źródłem witaminy A, D i E, która...
Odsłon: 282
Brukselka smażona w sosie sojowym, lekko karmelizowana, to danie o intensywny...
Odsłon: 3861
Przedstawiam dziś bardzo stary przepis z mojego zeszytu, a są to ciasteczka s...
Odsłon: 6238
Składniki
-Ciecierzycę wyjmujemy z opakowania, wysypujemy na durszlak i przepuszczamy przez nią chłodną wodę. Płuczemy. Umytą ciecierzycę wrzucamy do głębokiego garnka i zalewamy wodą, tak aby były nie mniej niż 2cm wody ponad poziomem ciecierzycy. Zostawiamy na 12 godzin.
-Cebulę obieramy, kroimy, podobnie robimy z czosnkiem i pietruszką. Im drobniej tym lepiej - wyjdą lepsze kotlety.
-Po 12 godzinach, ciecierzycę odcedzić, opłukać i wrzucić do malaksera lub głębokiego garnka. Dodać warzywa, pietruszkę i przyprawy. Zmiksować w malakserze bądź blenderem. Robić to ostrożnie i z wyczuciem. Namoczona ciecierzyca powinna być dość miękka i krucha, lecz chodzi tu o raczej o konsystencję mikstury. To jest istotny etap. Nie możemy przesadzić z miksowaniem bo wyjdzie nam humus, a tego nie chcemy. Ma to istotny wpływ na późniejsze smażenie. Zbyt grubo zmiksowane kotleciki usmażą się zewnątrz lecz w środku będą surowe, zbyt drobno po prostu spalą. Optymalnie jest zmiksować tak, by przypominało to kaszę kuskus.
-Mniej więcej tak powinna wyglądać po zmiksowaniu nasza masa. Tak otrzymaną papkę, przykrywamy folią aluminiową i chowamy do lodówki na nie mniej niż godzinę. *Tak przygotowana ciecierzyca może stać w lodówce nawet do 24 godzin. Zatem jak nie zjemy wszystkich kotletów (A JEST TO NAPRAWDĘ WYDAJNE I SYCĄCE), możemy resztę masy schować do lodówki na kolejny dzień.
-Na głębokiej, rozgrzanej patelni wlewamy dość sporo oleju. Ze zmielonej pasty ciecierzycowej w rękach formujemy kulki wielkości piłeczki ping-pongowej następnie lekko spłaszczamy. Delikatnie kładziemy na rozgrzanym oleju. Na dużym ogniu smażymy z jednej strony (ok. 2-3 min), następnie z drugiej (2-3 min). Kotleciki są gotowe gdy są wyraźnie opieczone na brązowo.
-Tak wygląda falafel. :)
-Sposobów podania jest mnóstwo. Zależy od prywatnej fantazji i gustu. Falafel można podać w bułce typu pita, tortilli, niczym hamburger (u mnie na zdjęciu), z ryżem, kaszą itp. Równie wyśmienicie smakują same jako pełnowartościowa przekąska. Nota bene falafel jest bardzo zdrowy! Smacznego!