Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
To niewątpliwy król na staropolskich stołach. Odtworzyłam przepis z przed lat, kiedy takiego szczupaka przygotowała moja ciocia Ania z Lublina.
Gulasz z mięsa wieprzowego -delikatnej i lekko tłustej łopatki z dodatkiem wa...
Odsłon: 165
Polecam. Może być świąteczny, może być na co dzień.
Odsłon: 4241
Gulasz z mięsa wieprzowego -delikatnej i lekko tłustej łopatki z dodatkiem wa...
Odsłon: 165
Polecam. Może być świąteczny, może być na co dzień.
Odsłon: 4241
Składniki
Szczupaka oczyściłam z łusek i i ściągnęłam z niego skórę- to jest bardzo łatwe- skóra się nie rwie. Zostawiłam łeb i ogon, więc pomogłam sobie nożycami przy odcinaniu kręgosłupa. Ściereczka jest bardzo pomocna, ryba nie ślizga się po blacie.
Zagotowałam warzywny bulionik, od razu go popieprzyłam i posoliłam. Po 20 minutach włożyłam mięso szczupaka na 10 minut. Aby białko lekko się ścięło ale nie ugotowało.
To ułatwia wyjęcie ości a jest ich sporo. Namoczyłam bułkę tartą. Starłam cebulę.
Mięso rozdrobniłam malakserem razem z sardelami. Dodałam bułkę tartą i cebulę i szczypiorek. Sprawdziłam smak- trzeba popieprzyć i posolić trochę bardziej. Dodałam jajo i wyrobiłam masę.
Masę włożyłam do szczupaka. Do pieczenia trzeba rybę spiąć wykałaczkami i porobić dziurki w skórze. Do parowania nie trzeba.
Z pozostałej masy robi się kotlety mielone ze szczupaka- wystarczy je uformować, obtoczyć w bułce i usmażyć na rumiano.
Rybę zawinęłam w gazę, i dla pewności w sparzoną wrzątkiem i wysuszoną ściereczkę. Rybę parowałam około 30 minut na małym ogniu. Rybę i można podzielić i uparować w mniejszym garnku.
Gotowe!
Rybę pokroiłam i ułożyłam na półmisku. Dodałam dekoracje. Bulion warzywny i z gotowania szczupaka, przecedziłam, jeszcze raz sprawdziłam doprawienie, podgrzałam i rozpuściłam żelatynę. Gdy wywar zaczynał się ścinać, to polewałam nią szczupaka- tak aby na całości utworzyła się glazura. Polewałam kilkukrotnie.
Chłodziłam przez noc w lodówce.
:D
Smacznego :)