Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Zapraszam na tradycyjne,regionalne podkarpackie danie, które po spróbowaniu z pewnością w pamięci na długo pozostanie. Gołąbki z darów ziemi są przygotowywane, są proste nieprzekombinowane. Gołąbki ziemniaczane z boczkiem i skwarkami przygotowałam, bo kiedy w dzieciństwie pierwszy raz je skosztowałam, to moje „kubki smakowe oszalały”, tak mi posmakowały. Często babcia, mama, teściowa je przygotowywały i o tym, że je lubię, dobrze wiedziały i mnie na nie zapraszały, a kilka na wynos dawały. Smakowały zawsze znakomicie, a teraz przyznam się skrycie, że kiedy pierwszy raz sama je przygotowałam, ale wcześniej przepisy, rady od rodziny pozbierałam. Na ucztę gołąbkową wspomniane kobiety zaprosiłam i gołąbkami ugościłam. Długo milczały, tylko gołąbki zjadały, a potem zgodnie powiedziały, że dawno tak dobrych nie smakowały.
patelnia, garnek, malakser lub tarka, forma żaroodporna do pieczenia
Dzisiaj naleśniki przygotowane na świąteczne krokiety z kapustą i grzybami. P...
Odsłon: 3083
Sos z suszonych grzybów to idealny dodatek do kasz, krokietów, mięsa. Myślę,...
Odsłon: 83
Ten piernik ostatnio mnie przrśladował :) W internecie wszędzie pokazywał mi...
Odsłon: 140
Dzisiaj naleśniki przygotowane na świąteczne krokiety z kapustą i grzybami. P...
Odsłon: 3083
Sos z suszonych grzybów to idealny dodatek do kasz, krokietów, mięsa. Myślę,...
Odsłon: 83
Ten piernik ostatnio mnie przrśladował :) W internecie wszędzie pokazywał mi...
Odsłon: 140
Składniki
Rada: kapustę i farsz przygotowujemy równocześnie. Farsz: Ziemniaki obieramy, trzemy na drobnej tarce lub ścieramy w sokowirówce. Tarte tradycyjnie ziemniaki na tarce przekładamy na gęste sito, żeby odciekł z nich nadmiar soku. Skrobię, która osiądzie na dno, dodajemy do farszu, ziemniaki powinny być soczyste. Rada: starte ziemniaki w sicie wkładamy do większego garnka (misy), żeby sok do niego ściekał. Jeśli użyjecie sokowirówki, to oprócz skrobi, należy dodać niewielką soku, żeby były wilgotne, za mocno odciśnięte, po upieczeniu będą twarde. Cebulę kroimy w drobną kostkę, szklimy na maśle klarowanym z dodatkiem cukru i soli. Do tartych ziemniaków dodajemy cebulę, pieprz czarny, sól do smaku, całość dokładnie mieszamy.
Kapusta: W dużym garnku zagotowujemy wodę z dodatkiem soli. Najpierw wycinamy z kapusty głąb, trzeba uważać, żeby nie naruszyć liści. Liście z wierzchu można delikatnie ściągną. Kapustę parzymy i przekładamy na cedzak. Z każdego liścia, delikatnie nożem ścinamy grube nerwy.
Gołąbki: Na desce układamy liść kapusty, nakładamy od strony łodygi farsz i zawijamy w kopertę, najpierw gruby koniec, później brzegi liści do środka i rolujemy. Do przygotowania gołąbków wybieramy najładniejsze liście, pozostałe będą nam potrzebne do przykrycia. Dużą formę żaroodporną do pieczenia wykładamy liśćmi (mogą być te najmniejsze z samego końca główki kapusty, bo te największe zostawiamy do przykrycia) i układamy gołąbki. Dodajemy (między i na wierzch) słoninę pokrojoną w cienkie plastry. Przykrywamy liśćmi, pokrywą lub folią aluminiową. Pieczemy ok. 2 godz. w 200°C, 15 min przed końcem ściągamy folię. Gołąbki podajemy z podsmażonym boczkiem.