Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Kaczka nadziewana mięsem mielonym i jabłkami, Przyprawiona tymiankiem i majerankiem. Mięso jest kruche i soczyste, a w środku aromatyczne nadzienie, do tego pyszny sos. Kaczka wyśmienita, podana z czerwoną kapustą i pyzami na parze. Doskonała na uroczysty, świąteczny obiad.
Chciałam się podzielić z Wami fajnym i prostym sposobem obierania jajek. Taki...
Odsłon: 172
Przepis dnia
Dzisiaj leniwe przygotowane z twarogu, mąki i jajek, dodatkowo z sosem żurawi...
Odsłon: 2448
Chciałam się podzielić z Wami fajnym i prostym sposobem obierania jajek. Taki...
Odsłon: 172
Przepis dnia
Dzisiaj leniwe przygotowane z twarogu, mąki i jajek, dodatkowo z sosem żurawi...
Odsłon: 2448
Składniki
Kaczkę, dzień przed pieczeniem zamoczymy w solance (proporcja na solankę - na litr wody jedna łyżka soli), zanurzymy ją całą w osolonej, zimnej wodzie i odłożymy na noc w chłodne miejsce, najlepiej do lodówki. Kaczki z solanki już nie solimy przed pieczeniem.
Kaczkę wyciągamy z solanki i nacieramy mieszanką przypraw-w środku majeranek, tymianek, pieprz ziołowy, zmiażdżony czosnek i łyżka tłuszczu, na zewnątrz-majeranek, pieprz ziołowy, papryka czerwona i tymianek. Tak przygotowaną tuszkę odstawiamy w chłodne miejsce na 2 godziny, aby przeszła aromatem przypraw.
Po tym czasie rozgrzewamy piekarnik do 200 °C. Mięso mielone wyrabiamy na jednolitą masę z jajkiem, bułką tartą, solą i pieprzem. Jedno jabłko obieramy i kroimy na cząstki. Kaczkę nadziewamy jabłkami i mielonym. Tuszkę zszywamy bawełnianą nitką lub spinamy wykałaczkami, które oplatamy nitką. Z dobrze zaszytej kaczki nadzienie nie będzie się wydostawać na zewnątrz, wszystkie aromaty połączą się w doskonałą całość. Teraz brytfannę smarujemy olejem lub smalcem gęsim, układamy kaczkę piersią do góry, kroimy na cztery części cebulę i wrzucamy do brytfanny. Tuszkę pieczemy ok. 3 godziny, w pierwszej fazie przykrytą, w temperaturze 200 °C.
W połowie pieczenia odkrywamy kaczkę, polewamy wytworzonym tłuszczem ( wlewamy pół szklanki wody) i zmniejszamy temperaturę pieczenia do 180 °C. Na 1/2 godz. przed końcem pieczenia wrzucamy do brytfanny jabłko pokrojone w ósemki (ze skórką). Upieczoną kaczkę wykładamy z brytfanny, dajemy jej chwilę odpocząć i porcjujemy ją. Z tłuszczu, który wytopił się z kaczki w trakcie pieczenia i owoców wrzuconych pod koniec pieczenia robimy pyszny sos. Należy odlać połowę tłuszczu do osobnego naczynia, a pozostałą w brytfannie część zagęścić szklanką zimnej wody wymieszanej z czubatą łyżką mąki pszennej. Trochę sos pogotować, a następnie przetrzeć przez sitko. Sos gotowy!
Nasze rady: Kaczkę pieczemy mniej więcej tak długo jak gęś. Przyjmuje się na 1 kg tuszki jedną godzinę pieczenia. Kaczkę 2,5 kg z nadzieniem pieczemy ok 3 godzin. Należy też od czasu do czasu ją podlewać wytworzonym tłuszczem, będzie rumiana i soczysta. Do kaczki możemy podać różne surówki, np. z buraczków, mizerię, kapustę pekińską. My proponujemy tradycyjną modrą kapustę bardzo popularną w Wielkopolsce i do tego pyzy na parze, zwane w Poznaniu kluchami na łachu (od sposobu gotowania). Oto nasz przepis na kluchy na łachu: https://smaker.pl/przepisy-dania-glowne/przepis-pyzy-drozdzowe-czyli-poznanskie-kluchy-na-lachu,1986788,walek.html