Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
W tym roku wreszcie udało mi się usmażyć i opisać kwiaty akacji w cieście naleśnikowym. Przymierzałam się do tego już od dawna, ale zawsze coś stawało na przeszkodzie. A to kwiaty zniszczył wiosenny przymrozek i robinie kwitły tylko na czubkach drzew, gdzie i diabeł pewnie nie dosięgnie. Innym razem kwitnienie zapowiadało się wprawdzie obficie, ale już na samym początku kwiatki zostały zniszczone przez grad. Albo w okresie kwitnienia musiałam wyjechać na dłużej. I przez to od kilku lat nie było pożytku z akacji ani dla zielarki amatorki, ani dla jej pszczół.
To zupa idealna na świąteczny stół o bardzo wyrazistym smaku i pięknym rumian...
Odsłon: 92
Polecam. Pod choinką smakuje wyjątkowo.
Odsłon: 72
Spaghetti carbonara to jedno z popularnych dań kuchni włoskiej. W oryginalnej...
Odsłon: 517
To zupa idealna na świąteczny stół o bardzo wyrazistym smaku i pięknym rumian...
Odsłon: 92
Polecam. Pod choinką smakuje wyjątkowo.
Odsłon: 72
Spaghetti carbonara to jedno z popularnych dań kuchni włoskiej. W oryginalnej...
Odsłon: 517
Składniki
Do smażenia tego rodzaju placuszków musisz przygotować dość gęste ciasto naleśnikowe, aby nie spływało z kwiatów. To jest zupełnie inne ciasto, niż na cienkie naleśniki. Znacznie bardziej treściwe i o konkretnej konsystencji. Wielokrotnie sprawdzone, bo to nie jest mój pierwszy raz ze smażeniem kwiatów akacji. Ja tylko po raz pierwszy o tym piszę.
Jajka, kwaśne mleko, masło klarowane, sól i cukier zmiksuj na gładko. Mikserem albo nawet trzepaczką rózgową, co bywa przydatne w warunkach biwakowych.
Ja używam Speedcooka, widać to na zdjęciach.
Dodaj mąkę i ponownie zmiksuj lub roztrzep rózgą na gładkie ciasto. Zostaw je w spokoju na pół godziny, niech dojrzeje, a wiązania glutenowe mają szansę się rozwinąć.
Dla wygody gotowe ciasto przelej do niezbyt głębokiej miski. Ono jest gęste, a kwiaty akacji lekkie i delikatne, więc dość trudno zanurza się je w cieście. Płaska miska znacznie to ułatwia.
Na patelni rozgrzej tłuszcz do smażenia, warstwa oleju powinna mieć jakieś pół centymetra głębokości. Na gorący tłuszcz wykładaj po kilka kwiatostanów akacji zanurzonych w cieście. Tylko tyle, bo muszą swobodnie mieścić się na patelni.
Placuszki smaż z obu stron na rumiany kolor.
Po usmażeniu wyjmuj na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym, aby odsączyć nadmiar tłuszczu.
Dopiero potem przekładaj usmażone kwiaty akacji w cieście naleśnikowym na talerz czy półmisek do serwowania. Dzięki temu placki nie będą przesiąknięte tłuszczem.
Tuż przed podaniem na stół oprósz racuszki cukrem pudrem. Delikatnie, tylko dla ozdoby, bo będziesz podawać je z pysznym sosem.
Sos truskawkowy nie tylko do placków i racuszków
250 g świeżych truskawek zmiksuj z dwiema łyżkami miodu. W rezultacie otrzymasz dość gęsty, pyszny sos do rozmaitych deserów.
Na moich zdjęciach wygląda wprawdzie jak keczup, ale to naprawdę są truskawki!
Sos możesz położyć obok usmażonego placuszka albo podać dowolnie. Na przykład posmarować placek z wierzchu. Tak czy siak – to jest pyszne!
Chrupiące po usmażeniu kwiaty i ten sos truskawkowy to bardzo dobrana para. Miło i łatwo się to je i tylko grube części kwiatowych szypułek odkładaliśmy na bok talerza. Jak rybi kręgosłup. Bardzo fajne sezonowe danie. Smacznego!