Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Lipskie rozmaitości (Leipziger Allerlei) to tradycyjne saksońskie danie z wiosennych warzyw. Jak wskazuje nazwa, potrawa pochodzi z okolic Lipska i ma długą tradycję przyrządzania. W jej skład wchodzą młode warzywa, które są dostępne na przełomie wiosny i lata. Ten skład jest dość zmienny, ale najczęściej lipskie rozmaitości zawierają marchewkę, groszek cukrowy lub zwykły zielony groszek, białe szparagi, małego kalafiora, kalarepkę, zieloną fasolkę. Czasem dodaje się młode ziemniaki, cebulę i seler, a jeśli są dostępne – to również smardze, które można zastąpić grzybami hodowlanymi, na przykład pieczarkami. Przeważnie jest to danie wegetariańskie, a przy specjalnych okazjach spotyka się dodatek tzw. szyjek rakowych i masła krabowego. Zwyczajowo danie podaje się polane sosem na bazie żółtek, z knedlami z kaszy manny. Istnieje wiele wariantów podstawowego przepisu – ze zbrązowionym masłem, z zasmażką albo ze zrumienioną bułką tartą.
Bardzo proste i szybkie w przygotowaniu ciasto. Wystarczy połączyć ze sobą ws...
Odsłon: 2891
Bardzo proste i szybkie w przygotowaniu ciasto. Wystarczy połączyć ze sobą ws...
Odsłon: 2891
Składniki
Przygotowanie Leipziger Allerlei Przygotowanie tylko podczas czytania opisu wydaje się długie, żmudne i skomplikowane, ale to dlatego, że jest tu więcej pisania niż realnej roboty. Mówiąc w skrócie – trzeba wszystko umyć, obrać i pokroić, część ugotować, a część usmażyć. Na koniec przygotować sos, wymieszać, doprawić i podawać. Jeśli zaś chodzi o szczegóły, to trzeba zrobić co następuje:
Szparagi umyj, obierz ze skórki i odetnij zdrewniałe końce. Pokrój je na kawałki długości 5 cm.
Groszek cukrowy umyj i odetnij końce, usuwając równocześnie łyko.
Jeśli nie masz groszku cukrowego, tylko zwyczajny zielony groszek, to umyj go i wyłuskaj nasiona. Tych kulek ma być około 200 g.
Młodą marchewkę wyszoruj porządnie, odetnij oba końce i bez obierania pokrój w zgrabne słupki, mniej więcej wielkości pokrojonych szparagów.
Kalarepę umyj i obierz ze skórki, a następnie pokrój w słupki podobne wielkością do szparagów i marchewki.
Kalafiora umyj i podziel na nieduże różyczki.
Wszystkie warzywa ugotuj “al dente” w niewielkiej ilości osolonej wody, każde warzywo w osobnym garnku (przyznaję, że dla mnie to był największy kłopot, chociaż mam 5 palników). Mają być ugotowane, ale nie rozgotowane! Nie wylewaj wywaru z gotowania, bo po zmieszaniu będzie potrzebny do przygotowania sosu, a resztę zużyjesz do gotowania dowolnej zupy. Uwaga, można też wszystkie warzywa razem ugotować na parze, o ile masz tak duży sprzęt, na przykład parowar. Pamiętaj jednak, że poszczególne warzywa ugotują się w różnym czasie, więc trzeba dodawać je stopniowo!
Pieczarki oczyść z wszystkich paprochów i jeśli to możliwe – nie mocz ich w wodzie. Oczywiście – jeśli są brudne, to musisz je umyć. Ale moje były śliczne, białe i czyściutkie, więc nie musiałam ich płukać. Malutkie pieczarki pozostaw w całości, większe przekrój na połówki lub na ćwiartki.
Na patelni roztop 3 łyżki masła, a następnie dodaj pieczarki. Smaż je krótko, lecz intensywnie – tak, by wyparował z nich nadmiar wody i lekko się podrumieniły. Powinno wystarczyć 5 minut. Pod koniec smażenia przypraw pieprzem i solą, a następnie zdejmij z palnika.
Przygotowanie sosu i dokończenie potrawy: W dużym rondlu rozpuść 2 łyżki masła. Dodaj mąkę i lekko ją zrumień, a następnie dodawaj stopniowo taką ilość wywaru z warzyw, aby powstał zawiesisty sos. Trzeba przy tym mieszać intensywnie trzepaczką rózgową lub czymś podobnym, aby nie powstały grudki.
Do tak przygotowanego sosu włóż wszystkie warzywa i grzyby i porządnie podgrzej. W osobnym naczyniu roztrzep żółtka ze śmietanką i dodaj tę mieszaninę do rondla z warzywami. Wymieszaj dokładnie i już nie gotuj!
Dopraw danie pieprzem, solą i sosem worcester tak, aby było wyraziste w smaku. Nie może być mdłe! Na koniec posyp je posiekaną trybulą lub natką pietruszki. Lub inną wybraną zieleniną.
Jak podawać lipskie rozmaitości? Jak już wcześniej napisałam, powinno się je podawać z knedlami z kaszy manny. Ale jeśli ktoś nie lubi albo nie ma czasu ich przygotować, to można podać danie z oddzielnie ugotowanymi młodymi ziemniakami, ryżem albo z chlebem. My zjedliśmy z podpieczoną bagietką i to był przepyszny obiad świąteczny.
Poszczególne składniki pięknie wyglądają w gotowej potrawie. Aby tak było - naprawdę nie mogą być rozgotowane! Szparag, marchewka, kalarepka, groszek cukrowy.
Marchewka.
Kalafior i pieczarka.
A skoro świąteczny obiad, to koniecznie ze szklaneczką wina. Do lipskich rozmaitości bardzo dobrze pasuje wytrawny lub półwytrawny Riesling.
Smacznego!