Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Na litwie nazywane są cepelinami, są też potrawą narodową. U nas kartaczami. Potrawa jest najbardziej popularna na Podlasiu, Suwalszczyźnie, Warmii i Mazurach. Są różne wersje nadzienia. Cepeliny, czy kartacze smakują okraszone wędzonym boczkiem z cebulką, wyśmienicie.
Składniki
Do mielonego mięsa dodajemy jedną cebulę, pokrojoną w drobną kostkę i czosnek przeciśnięty przez praskę. Przyprawiamy solą, pieprzem i majerankiem. Dobrze mieszamy. Mięso ma być aromatyczne i dobrze doprawione (t.z. czujne).
Obieramy surowe ziemniaki do ugotowania i do tarcia na tarce. Część jak podane w przepisie gotujemy, odcedzamy, ugniatamy i odstawiamy do wystygnięcia. Resztę trzemy na tarce, dobrze odciskamy, sok zbieramy i odstawiamy do osadzenia się skrobii. Następnie sok ostrożnie odlewamy, a skrobię, która się na dnie osadziła dodajemy do odciśniętych surowych ziemniaków wraz z ugniecionymi, gotowanymi i 1 łyżką mąki ziemniaczanej.
Ciasto ziemniaczane dobrze wyrabiamy. Formujemy z niego wałek i kroimy na jednakowe wielkości porcje. Dłonie moczymy w zimnej wodzie, bierzemy porcję ciasta, rozpłaszczmy na dłoni, łyżką nabieramy farsz, kładziemy na cieście i sklejając, formujemy w dłoniach podłużną kluskę. Kluski wrzucamy na posolony wrzątek, gotujemy 15 minut od momentu wypłynięcia na powierzchnię.
Drugą pokrojoną w drobną kostkę cebulę, dusimy na oleju lub smalcu razem z pokrojonym w kostkę boczkiem. Okraszamy gorące kartacze i podajemy.