Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Spacery po lesie bez wątpienia mają korzystny wpływ na nasze ciało i umysł. Jeśli chcesz przenieść odrobinę lasu do swojego domu i wykonać z niej leczniczą miksturę, przejdź się do najbliższego zagajnika na przełomie kwietnia i maja w poszukiwaniu młodych pędów sosny. Idealne pączki mają długość powyżej 10 cm, pamiętaj jednak, by nie zrywać wszystkich pędów z jednej gałązki, ponieważ to zaszkodzi drzewu. Nalewka z sosny pomaga w oczyszczaniu krwi, ma działanie detoksykujące, dezynfekcyjne oraz zmniejsza objawy chorób układu oddechowego. Iglasty wyciąg możesz stosować także zewnętrznie w przypadku dolegliwości reumatycznych i podczas zapalenia stawów.
Babka zawsze pięknie wygląda na stole. Ze zrobieniem babki maślanej każdy so...
Odsłon: 15517
Babka zawsze pięknie wygląda na stole. Ze zrobieniem babki maślanej każdy so...
Odsłon: 15517
Składniki
Zerwij młode pędy sosny. Wybierz miejsca z dala od dróg i zakładów przemysłowych. Przygotuj dwa duże, wyparzone słoiki. Do jednego wrzuć 150 g pąków sosny, zalej płynnym miodem i dodaj plastry wyszorowanej cytryny bez skórki. Do drugiego słoja także wrzuć pączki i zalej alkoholem. Zakręć obydwa naczynia i postaw w ciemnym miejscu na dwa tygodnie.
Po tym czasie odkręć słoiki, odcedź wyciąg alkoholowy i miodowy, mocno wyciskając przy tym pędy (w nich jest najwięcej smaku i drogocennych właściwości). Zmieszaj ze sobą obydwie mikstury i pozwól im się macerować jeszcze przez 30 dni.
Nalewkę wykorzystasz w leczeniu grypy, przeziębienia i zapalenia krtani. Pamiętaj, że sosnowy wyciąg działa jak lek, więc spożywaj 20 kropli nalewki max. 4 razy dziennie przez 2 tygodnie. Nalewkę możesz również stosować zewnętrznie - wcierać w bolące stawy i dezynfekować zmiany na skórze.