Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Nic nie prezentuje się tak wspaniale na świątecznym stole, jak porcja tradycyjnego pasztetu z królika. Delikatna przystawka nie wymaga intensywnych w smaku dodatków, dlatego proponujemy podać pasztet z łyżką konfitury z żurawiny lub borówki. Pasztet możesz upiec w większych, aluminiowych lub silikonowych foremkach, ale też w mniejszych, ceramicznych kokilkach. Mniejszą porcję łatwiej spakować na prezent dla twoich gości, a także łatwiej zamrozić. Do upieczenia pasztetu potrzebujesz 5-6 aluminiowych foremek 600 ml lub ok. 13 ceramicznych foremek 200 ml.
Prawie ostatnie zebrane bakłażany przeznaczyłam na klasyczne sycylijskie dani...
Odsłon: 4540
Makaron penne podany z sosem wieprzowym z łopatki.
Odsłon: 15
Prawie ostatnie zebrane bakłażany przeznaczyłam na klasyczne sycylijskie dani...
Odsłon: 4540
Makaron penne podany z sosem wieprzowym z łopatki.
Odsłon: 15
Składniki
Tuszkę podziel na mniejsze części, wytnij podroby i tłuszcz. Podzielone mięso obsmaż na maśle na złoty kolor, przełóż do garnka, dodaj obraną włoszczyznę, a także ziele angielskie i liść laurowy. Dopraw solą, po czym zalej wodą tak, by przykryć mięso i gotuj ok. 1.5 – 2 godziny. Możesz też włożyć wszystko do szybkowaru, a czas gotowania skróci się do ok. 30 minut. Serce i wątrobę pokrój i podsmaż na maśle, podaj posiekaną w kostkę cebulkę oraz czosnek, po czym odstaw.
Ugotowane w wywarze mięso wyłów i obierz z kości, gdy lekko przestygnie. Rosół przelej przez sito. W części rosołu namocz kajzerki. Przygotuj maszynkę do mielenia mięsa i przemiel przez nią ugotowane mięso, marchewkę, pietruszkę i seler oraz podsmażone z cebulką podroby. Zmiel także surowy boczek i podgardle oraz namoczone i wyciśnięte z rosołu kajzerki. Czynność mielenia powtórz trzykrotnie, a pasztet wyjdzie gładki i aksamitny.
Do zmielonego mięsa i warzyw wbij żółtka oraz dodaj sypkie przyprawy, dolej ok. 100 ml rosołu oraz wyrób całość ręką. Białka ubij na sztywną pianę i delikatnie połącz. Konsystencja powinna być dość rzadka, więc w razie potrzeby dolej więcej rosołu.
Każdą foremkę wysmaruj masłem i wysyp bułką tartą, po czym nakładaj porcję mięsa. Na każdej foremce ułóż kilka listków tymianku. Foremki wstaw do dużej blachy i wlej do niej wodę, by sięgała połowy wysokości foremek. W taki sposób piecz pasztet ok. 1,5 godziny w 170°C. Jeśli używasz małych, ceramicznych foremek skróć czas pieczenia do 40-50 minut. Po upieczeniu odstaw pasztet w chłodne miejsce i podawaj najlepiej dopiero kolejnego dnia. Pasztet możesz serwować pokrojony w plasterki lub bezpośrednio smarować nim kromki pieczywa.