Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Kaszanka – ma tyle samo zwolenników co przeciwników. Ci pierwsi oddadzą życie za kaszankę z cebulką, ci drudzy oburzają się – jak można jeść krew z kaszą?!? Pogodzić te dwa obozy mogą tylko pierogi, bo przecież każdy Polak je kocha! A próbowaliście kiedyś pierogi z kaszanką? Są bomba, zwłaszcza jeśli kaszankę usmażymy z cebulą (oczywiście!) i jabłkiem. To połączenie smaków odkryli już jakiś czas temu Niemcy, którzy zajadają się daniem Himmel und Erde (Niebo i Ziemia), czyli jabłkowo-ziemniaczanym puree w towarzystwie kaszanki. Tym razem pierogi postanowiłam upiec. Ciasto jest inne, grubo wałkowane i – po wypieczeniu – kruche. „Czy jest przewidziany jakiś sos?” – spytał mój mąż widząc, że wałkuję ciasto. No pewnie! Z czym kaszanka smakuje najlepiej? Rzecz jasna z musztardą! Musztardowo-miodowy sos sprawdził się tutaj znakomicie. Przed pieczeniem posypcie pierogi czarnuszką lub ziarnami słonecznika i gwarantuję – będziecie zachwyceni!
Mając te składniki jakie podaje niżej głód nam nie jest groźny i niezapowiedz...
Odsłon: 76
Pyszne i proste do upieczenia ciasteczka owsiane o piernikowym smaku idealne...
Odsłon: 288
Mając te składniki jakie podaje niżej głód nam nie jest groźny i niezapowiedz...
Odsłon: 76
Pyszne i proste do upieczenia ciasteczka owsiane o piernikowym smaku idealne...
Odsłon: 288
Składniki
Przygotowujemy ciasto: Masło siekamy z mąką, cukrem i solą – mnie wyręczył robot. Przekładamy do miski, dodajemy żółtka i śmietanę, zagniatamy do postaci elastycznego ciasta. Wszystko zależy od wielkości żółtek, więc jeśli masa nadal jest zbyt krucha, dodajemy po łyżce śmietany (u mnie finalnie skończyło się na 4 łyżkach). Wstawiamy do lodówki na mniej więcej 1 godzinę.
Przygotowujemy farsz: Cebulę siekamy i szklimy na łyżce masła. Jabłko obieramy i siekamy drobno bądź ścieramy na tarce o dużych oczkach. Kaszankę obieramy z flaka i rozdrabniamy. Razem z jabłkiem dodajemy ją do cebuli i smażymy maksymalnie 10 minut, pod koniec doprawiając czubrycą, majerankiem, solą i pieprzem. Studzimy.
Przygotowujemy sos: mieszamy w miseczce musztardę, miód, oliwę, ocet i granulowany czosnek. Doprawiamy solą i pieprzem, odstawiamy.
Piekarnik nastawiamy na 200 stopni, a składniki sosu mieszamy dokładnie. Ciasto wałkujemy na stolnicy na półcentymetrową warstwę. Wykrawamy kółka (u mnie przydał się metalowy kubek o śr. 9 cm). Każde kółko natychmiast po wykrojeniu wypełniamy 2 łyżeczkami wystudzonego farszu (szybkie tempo wskazane, żeby ciasto nie obeschło) i zlepiamy. Nie ma potrzeby odkładania na namączony blat, wystarczy „wykończyć” brzegi palcami lub widelcem, posmarować jakiem, obsypać czarnuszką lub ziarnami słonecznika i wstawiamy pierogi na blasze z papierem do piekarnika na 20 minut. Podajemy z sosem.