Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Przepisów na pierogi jest całe mnóstwo, na te z bryndzą też. Zazwyczaj ten ser jest dodawany zamiast twarogu do pierogów ruskich. Ziemniaki nieco łagodzą ten charakterystyczny smak. Można je jeszcze wykorzystać nieco inaczej – w cieście. Pierogi z bryndzą pochodzące z kuchni słowackiej takie właśnie są – ziemniaki są składnikiem ciasta, a nie farszu! Z pewnością warto spróbować tej wersji.
Polecam. Piernik to zdrowe ciasto. Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodz...
Odsłon: 1859
Polecam. Może być świąteczny, może być na co dzień.
Odsłon: 4805
Polecam. Piernik to zdrowe ciasto. Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodz...
Odsłon: 1859
Polecam. Może być świąteczny, może być na co dzień.
Odsłon: 4805
Składniki
Przygotuj ciasto. Ziemniaki ugotuj w mundurkach do całkowitej miękkości przez 20-30 minut. Wyjmij je z wody i pozostaw do ostudzenia. Następnie obierz i przeciśnij przez praskę. Dodatkowo rozgnieć je ręcznie, by upewnić się, że nie pozostały żadne grudki. Masa powinna być idealnie gładka i kremowa. Ziemniaki umieść w misie miksera. Dodaj jajko, mąkę i sól. Zmiksuj wszystko, a następnie zagnieć ręcznie na dość sztywną masę. Powoli wlej olej i ponownie wymieszaj. Jeśli będzie zbyt sucha, dodaj wody. Jeśli zbyt mokra – dodaj łyżeczkę mąki.
Przygotuj farsz. W misce wymieszaj ze sobą wszystkie składniki do uzyskania jednolitej konsystencji.
Przygotuj pierogi. Uformuj z ciasta kulę i rozwałkuj ją na mocno podsypanej mąką powierzchni. Z wierzchu także obsyp ją mąką, by wałek nie przyklejał się do ciasta. Za pomocą szklanki wycinaj kółka. Na każde z nich nakładaj po łyżeczce farszu. Sklejaj pierogi, mocno dociskając do siebie brzegi.
W dużym garnku zagotuj wodę z dodatkiem soli. Wrzucaj pierogi partiami na wrzątek, od razu podważając je od dna, by się nie przykleiły. Kiedy wypłyną na wierzch, odczekaj 3 minuty i wyciągnij je na talerz. Pierogi z bryndzą podawaj z dodatkiem podsmażonej cebulki lub z kwaśną śmietaną.