Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Idealne risotto z łososiem. Jest bardzo kremowe a łosoś idealnie kremowy i chrupki dzięki skarmelizowanej skórce. Danie idealnie sprawdzi się na świąteczny obiad, uroczystą kolację lub na randkę kiedy chcemy zaimponować drugiej połówce.
Siostra Anastazja znana jest z fantastycznych receptur na codziennie i świąte...
Odsłon: 121
Najpopularniejsze pierogi z mięsem w kuchni polskiej, czyli mięso z rosołu, t...
Odsłon: 845
Bardzo szybki tort bezowy z gotowych blatów z kremem mascarpone i ulubionymi...
Odsłon: 170
Siostra Anastazja znana jest z fantastycznych receptur na codziennie i świąte...
Odsłon: 121
Najpopularniejsze pierogi z mięsem w kuchni polskiej, czyli mięso z rosołu, t...
Odsłon: 845
Bardzo szybki tort bezowy z gotowych blatów z kremem mascarpone i ulubionymi...
Odsłon: 170
Składniki
Łososia należy oczyścić z łusek i wypłukać pod bieżącą wodą. Porcjujemy rybę na pożądane kawałki - w mojej opinii nie więcej niż 150g. Od strony skóry nacinamy łososia wzdłuż, ale niezbyt głęboko. Przygotowane kawałki ryby wkładamy do 5% solanki (50g soli na litr wody) na około godzinę.
Warzywa (marchew, pietruszkę i cebulę) obieramy i kroimy w drobniutką kostkę (burnoise - franc.) jak to zrobić pokazuje na filmie. Na patelni rozgrzewamy oliwę i masło, kiedy masło się roztopi przesmażamy warzywa - zaczynamy od tych twardszych czyli marchwi i pietruszki, po chwili dodajemy cebulę. Kiedy wszystko zmięknie ściągamy je z patelni do miseczki. Na patelni rozgrzewamy ponownie oliwę i przesmażamy na niej ryż - dzięki temu ziarenka się później otworzą. Powinien się lekko zezłocić. Kiedy to się stanie wszystko podlewamy białym wytrawnym winem - myślę, że 100ml wystarczy. Wino odparowujemy potrwa to dosłownie kilka chwil. Teraz możemy dodać wcześniej przesmażone warzywa i wszystko przemieszać. Teraz jest czas aby zacząć podlewać risotto i mieszać. Tradycyjnie robi się to bulionem. Jednak w tym przepisie użyłem pasty z warzyw (Przepis: https://smaker.pl/przepisy-przetwory/przepis-superfood-z-resztek-pasta-ktora-wzbogaca-smak-potraw,1957288,maciejmozejko.html) więc ryż podlewam wodą. Dodaje więc dwie solidne łyżeczki pasty warzywnej. Risotto potrzebuje czasu dlatego co chwilę musimy dolewać wody i mieszać i pozwolić aby ryż wchłaniał wodę. Robimy tak do czasu aż ryż zmięknie. Potrwa to pewnie koło 25-30 minut. Po tym czasie doprawiamy je pastą z warzyw jeśli nie jest dostatecznie intensywne w smaku. Dodajemy również tarty ser Parmegiano Regiano, serek mascarpone, solą i pieprzem. Risotto jest gotowe
Kiedy risotto zaczyna dochodzić wyciągamy łososia z solanki. Osuszamy go na ręczniku papierowym. Rozgrzewamy na patelni olej lub oliwę dość mocno. Łososia smażymy na wysokim ogniu od strony skóry - musi się pięknie zarumienić. Kiedy to się stanie po 3-4 minutach przewracamy go na drugą stronę. Od tej strony będziemy go smażyli bardzo krótko - około 1 minuty. Łosoś ma być delikatny a nie wysuszony. Zachęcam do tego aby jeść go ze skórą (łusek już się pozbyliśmy wcześniej) - dzięki temu będziemy mieli kolejną teksturę - skórka będzie pięknie chrupać.
Risotto podajemy na płaskim talerzu. Nakładamy na środek solidną porcję. Następnie na nim układamy usmażonego łososia skórą do góry (chcemy aby pozostała chrupiąca) z wierzchu posypujemy drobno posypanym szczypiorkiem, dekorujemy kiełkami (ja użyłem kiełków pora) i drobno pokrojoną papryczką chilli.
Przepis może wydawać się skomplikowany, ale jest bardzo prosty w przygotowaniu. Zachęcam, żeby obejrzeć film, w którym krok po kroku pokazuję jak przygotować to danie! Wszystkiego dobrego!