Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Od czasu do czasu, zwłaszcza w karnawale, przygotowuję racuchy drożdżowe w różnych wariantach i konfiguracjach. Nie dla zdrowia, bo smażone jedzenie trudno nazwać zdrowym. Raczej dla smaku, przyjemności, wspomnień z dzieciństwa. Bo w szczęśliwym czasie mojego dzieciństwa racuszki były jak najbardziej obecne. Przedszkole, bar mleczny, kuchnia mojej mamy, a nawet szkolna stołówka serwowały przepyszne racuchy drożdżowe! Nie znam przepisów z dawnych lat, smażę własne racuchy. Receptury bywają różne, czasem nawet robię ciasto “na oko”! Dziś usmażyłam takie, idealne na słodki obiad lub podwieczorek.
Idealna na różne okazje
Odsłon: 52
Kaczka to prawdziwy symbol elegancji na stole, uwielbiana za swoją soczystość...
Odsłon: 335
Polecam. Zawsze szybko znika ze stołu.
Odsłon: 214
Idealna na różne okazje
Odsłon: 52
Kaczka to prawdziwy symbol elegancji na stole, uwielbiana za swoją soczystość...
Odsłon: 335
Polecam. Zawsze szybko znika ze stołu.
Odsłon: 214
Składniki
Do dużej miski przesiej mąkę i wymieszaj z solą. Zrób w mące wgłębienie, wlej w nie ciepłą wodę, dodaj drożdże oraz cukier i dokładnie wymieszaj, zagarniając tylko trochę mąki z boków wgłębienia. Pozostaw na 10-15 minut w celu aktywacji drożdży. Dodaj wybrany aromat, wlej oliwę lub olej, a następnie mieszaj składniki drewnianą łyżką, zagarniając stopniowo całą mąkę.
Wyrabiaj ciasto drewnianą łyżką, aż będzie gładkie (około 4 – 5 minut mieszania). Ja użyłam miksera do wyrabiania ciasta. Przykryj miskę folią spożywczą. Możesz pozostawić do wyrośnięcia w ciepłym miejscu na około 1 godzinę albo wręcz przeciwnie, w chłodnym miejscu na 6-8 godzin lub na całą noc. Ja wybrałam tę drugą możliwość. I to był doskonały wybór, teraz już zawsze będę zostawiać w chłodzie ciasto na drożdżowe racuszki!
W głębokiej patelni lub dużym rondlu rozgrzej olej w ilości odpowiedniej do smażenia w głębokim tłuszczu (na wysokość 3-4 cm).
Gdy olej będzie gorący, wkładaj do niego porcje ciasta w następujący sposób – maczaj łyżkę w gorącym tłuszczu, nabieraj porcję ciasta i kładź na rozgrzaną patelnię, uważając, aby temperatura oleju nagle się nie obniżyła. Ogień ma być średni, racuchy mają cały czas się smażyć, ale nie rumienić bardzo szybko. Każdego racucha należy smażyć po około 2 minuty z każdej strony na złoty kolor. Podczas smażenia racuchy rosną, więc zostaw im sporo miejsca. Smaż kolejne partie, wlewając i rozgrzewając dodatkowy olej w razie potrzeby.
Po usmażeniu odkładaj racuchy drożdżowe na talerz wyłożony ręcznikami papierowymi. Po odsączeniu z nadmiaru tłuszczu obsyp racuszki cukrem pudrem i podawaj od razu, gdy są jeszcze ciepłe.
Gotowe. Z podanej porcji ciasta udało mi się uzyskać 22 pyszne racuszki. Można je podać z łyżką domowych konfitur. Są bardzo łatwe do usmażenia, smacznego!