Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
To risotto z dynią gotuję po kilka razy każdej jesieni, bo jest wyjątkowo pyszne! Przepisów na dyniowe risotto jest wiele, ale ja szczególnie polubiłam recepturę podpatrzoną przed laty w programie Maryli Musidłowskiej. Gotując risotto z dynią, otrzymuję słoneczne danie jednogarnkowe, które skutecznie przegania jesienne smutki. Zapraszam na prawdziwą włoską ucztę!
Mając te składniki jakie podaje niżej głód nam nie jest groźny i niezapowiedz...
Odsłon: 1238
Pyszne i proste do upieczenia ciasteczka owsiane o piernikowym smaku idealne...
Odsłon: 528
Polecam. Piernik to zdrowe ciasto. Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodz...
Odsłon: 1914
Polecam. Może być świąteczny, może być na co dzień.
Odsłon: 6336
Mając te składniki jakie podaje niżej głód nam nie jest groźny i niezapowiedz...
Odsłon: 1238
Pyszne i proste do upieczenia ciasteczka owsiane o piernikowym smaku idealne...
Odsłon: 528
Polecam. Piernik to zdrowe ciasto. Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodz...
Odsłon: 1914
Polecam. Może być świąteczny, może być na co dzień.
Odsłon: 6336
Składniki
Wszystkie warzywa przeznaczone na soffritto posiekaj drobno.
W dużym rondlu rozgrzej oliwę i podsmaż przez parę minut posiekane warzywa (nie zapomnij posolić), mieszając często. Nie mają się zrumienić ani – tym bardziej – przypalić!
Do soffritto dodaj ryż i gałązki tymianku, podsmażaj przez 2 minuty, mieszając.
Dynię oczyść z pestek i włókien, obierz ze skórki (dyni hokkaido nie trzeba obierać) i pokrój w niedużą kostkę.
Dorzuć do rondla połowę dyni, podsmażaj jeszcze przez parę minut, mieszając. Podczas gotowania potrawy ta część dyni powinna częściowo się rozpaść, co jest pożądane, bo dzięki temu risotto będzie bardziej kremowe.
Do rondla wlej pierwszą porcję wrzącej wody, około 1 nabierki/łyżki wazowej/szklanki. Gotuj, mieszając często, do momentu, aż ryż wchłonie większość płynu.
To jest odpowiednia chwila na dodanie kolejnej porcji wrzątku.
Stopniowo dodawaj wrzątek do ryżu i wciąż gotuj, często mieszając. W połowie czasu gotowania (czyli po 10 minutach) dodaj resztę kostek dyni. Podczas dalszego gotowania zdążą zmięknąć, ale się nie rozpadną, a to ważne dla smaku i wyglądu potrawy.
Przestań dodawać wrzątek do rondla w momencie, gdy zauważysz, że ziarna ryżu nie wchłaniają już więcej płynu. Ta granica nie jest sztywno określona, a gotowe risotto na pewno nie powinno być suche, więc się zbytnio nie spinaj, niewielki nadmiar wilgoci na pewno nie zaszkodzi potrawie. Ale – by zauważyć właściwy moment – dodaje się płyn stopniowo i po trochu. To ważne. Pod koniec gotowania dodaj do rondla wino marsala, wymieszaj risotto i poczekaj chwilę, aż się to wino w większości wchłonie.
Teraz dodaj masło, świeżo mielony biały pieprz, kawałki sera gorgonzola. Wyłącz palnik, wymieszaj wszystko i pozostaw na dwie minuty, bo każde risotto przed podaniem powinno “odpocząć”. Spróbuj i ewentualnie dodaj szczyptę soli. Wymieszaj i podawaj.
Przed przełożeniem risotta na talerze warto wyjąć gałązki tymianku, które już oddały potrawie swój smak. We Włoszech to jest pierwsze danie (należy więc do kategorii primi piatti), po którym podaje się mięso lub rybę, sałatkę, warzywa i deser z kawą. W naszym domu risotto z dynią stanowi danie główne, do którego podaję tylko jakąś sałatę i mam gotowy obiad.
Dodatek słodkiego wina do risotta wcale nie jest oczywisty, więc to potrawa naprawdę wyjątkowa. Zachęcam do próbowania, smacznego!