Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Risotto z kalarepą wpadło mi do głowy w ferworze wymyślania nowych smacznych sposobów na moje wielkie zimowe kalarepy. Te, które kisiłam niedawno na kilka sposobów i które to kiszonki podjadamy systematycznie, codziennie po trochu. Okazało się bowiem, że nie ma w sieci zbyt wielu nietuzinkowych pomysłów na dania z kalarepy. Królują zupy, surówki i od czasu do czasu trafia się przepis na faszerowaną kalarepkę. Ale moje giganty nie nadają się do nadziewania, bo są zdecydowanie zbyt duże. Na kalarepę faszerowaną przyjdzie czas latem, gdy na grządce będą rosły młode kalarepki innych odmian. Musiałam więc wykazać się pomysłowością, w wyniku czego powstało nieoczywiste risotto.
To okrągłe francuskie ciasto przypomina ciasto galette des rois, które przygo...
Odsłon: 549
Szybkie i smaczne mięsko pieczone w piekarniku. Smaczne jak do obiadu tak i...
Odsłon: 875
To okrągłe francuskie ciasto przypomina ciasto galette des rois, które przygo...
Odsłon: 549
Szybkie i smaczne mięsko pieczone w piekarniku. Smaczne jak do obiadu tak i...
Odsłon: 875
Składniki
Bulion zagotuj i pozostaw w rondlu na najmniejszym ogniu, aby cały czas był gorący. Tym razem przygotowałam wywar na bazie domowej roboty solonej włoszczyzny, którą opisałam wcześniej na Smakerze oraz na blogu.
Obraną kalarepę pokrój w niewielką kostkę, najwyżej o boku 1 cm. Cebulę poszatkuj w drobną kosteczkę. Oliwę rozgrzej w dużym rondlu i uduś na niej cebulę (ok. 4-5 minut), nie dopuszczając do zrumienienia.
Do rondla dodaj pokrojoną kalarepę i podsmażaj przez kilka minut, mieszając.
Teraz dodaj opłukany ryż arborio. Całość podsmażaj jeszcze przez 2 minutki, ciągle mieszając.
Dodaj 2 chochelki wrzącego bulionu i gotuj na średnim ogniu, regularnie mieszając ryż drewnianą łyżką. Za każdym razem, gdy ryż wchłonie już większość płynu, dolej kolejną chochlę wywaru i dalej gotuj, mieszając.
Po wyczerpaniu bulionu, dolewanego stopniowo do garnka z ryżem (co powinno zająć około 15-20 minut), do risotto dodaj białe wino. Znów gotuj tak długo, aż cały płyn się wchłonie.
Gdy wino zniknie – dodaj pokrojone na kawałki masło i mieszaj potrawę tak długo, aż tłuszcz się rozpuści. Wyłącz palnik. Pod koniec dopraw jeszcze potrawę pieprzem i ewentualnie solą, a następnie dodaj tarty ser parmezan lub inny podobny. Wymieszaj dokładnie potrawę i przykryj garnek – risotto z kalarepą, podobnie jak każde risotto, musi odpocząć 2-3 minuty przed podaniem na stół.
Gotową potrawę wyłóż na talerze i posyp posiekanym koperkiem lub inną zieleniną.
Risotto z kalarepą nie jest bardzo popularnym daniem, ale zdecydowanie warto go spróbować. My uwielbiamy risotto z rozmaitymi dodatkami, a dziś pierwsze skrzypce zagrała w nim kalarepa. Latem danie będzie delikatniejsze, ponieważ młode kalarepki są bardziej kruche i szybciej miękną podczas gotowania. Zimowa kalarepa gotuje się dłużej, więc w gotowym daniu stawia lekki opór zębom, ale to w niczym nie przeszkadza. Potrawa jest pyszna!
Smacznego!